03.07.19, 13:42(fot. youtube)

Abp Grzegorz Ryś: Ekskomunika księdza Misiaka. Mam dziesiątki rozmów z księżmi, którzy nie radzą sobie z celibatem

- Cóż bardziej sensownego można zrobić niż cieszyć się z tego, że jesteśmy kochani przez Boga? I żyć w tej pewności, że jesteśmy przez Niego kochani? Po co taką relację, która jest relacją Miłości obwarowywać przykazaniem "wytrwajcie!", "wytrwajcie w Mojej Miłości" - mówił abp Grzegorz Ryś, metropolita archidiecezji łódzkiej

- To nasze poczucie jest wystawiane na próbę przez przykazanie. Słyszę przykazanie od Boga to rodzi się we mnie takie myślenie - a miało być tak pięknie, tyle miało być tej miłości, a wracamy do konkretu - nie rób tego, nie rób tego. To jest pokusa rajska. Wiedzieli, że ich kocha, dokąd nie usłyszeli przykazania możecie jeść ze wszystkich drzew, tylko z tego nie jedzcie po was to zabije - dodawał

- Bóg jest tym, który mnie ogranicza, zabrania. Taki pies ogrodnika, sam nie zje i mnie też nie da. Znacie to? Wybierasz coś, idziesz za czymś, przekonany, że Bóg cię kocha, odpowiadasz na tę miłość. Masz w sobie absolutne szczęście, że unosiłbyś się na metr nad ziemią z tej radości. Krytyczny moment w życiu jest taki, kiedy ta relacja znika, a wszystko zostaje zredukowane do przykazania. Nakaz, zakaz. Wytrwacie w Miłości, kiedy zakaz okaże się ciężki, przykazanie trudne - podkreślił

- Mam dziesiątki rozmów księży, którzy nie dają sobie rady ze swoim celibatem. Jak go wybierali, byli przekonani, że wybierają drogę Miłości. Jak ten zakaz staje się dla nich trudny, bo doszli do jakiegoś wyzwania w życiu, to nie ma nic wspólnego z miłością, tylko bezdusznym zakazem ze strony Kościoła. Już masz tylko straszny Kościół, który zakazał miłości. Przykazanie sprawia, że jesteś wybity z Miłości Pana - zaznaczył

bz/yt

Komentarze

anky2019.07.10 9:21
Przykre to ale my katolicy nie będziemy im fundować bab i chować dzieci. Ksiądz to nie zawód to powołanie. Lepiej nich odejdą będzie więcej radzących sobie z celibatem, i oddanych sprawie
Rafał 2019.07.7 15:53
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniała instytucja tzw. Katechumena, średnio trzy lata trwało przygotowanie dorosłego człowieka do chrztu, niemowląt nie chrzczono, a czasami było tak że kandydat nie był przyjęty do wspólnoty z wielu względów. Tak wygląda nauka Apostolska i tak robiono w pierwszych wiekach co opisywałali Ojcowie Kościoła np. Św. Justyn męczennik. Tak myślę...... jako rodzic _to odejście od nauki apostolskiej jest zahwianiem pedagogiki Bożej i zmniejsza tak naprawdę, znieczula co do troski o zbawienie dzieci. I teraz w 99% wygląda to tak _Aaaaa był chrzest i z bani i miałkość i nijakość z pokolenia w pokolenie.
izabela2019.07.4 13:19
Mieliśmy dobrego pasterza w Łodzi - Marka Jedraszewskiego ale nam go zabrali. Wielka szkoda. Ten co przyszedł jest nieprzekonywujący.
Mejer2019.07.4 22:01
Dobrze ze pani Jezusa nie zabrali ... ale pewnie by pani nie zauważyła :D
obserwer2019.07.4 7:17
Czy abp Ryś nie jest przypadkiem patronem niejakiego "księdza" Lemańskiego.Którego nawet Nycz omija a Ryś przytula i daje wygodne stanowisko.
Marta2019.07.4 0:54
Dlaczego ten człowiek tak nienawidzi kościoła katolickiego? Wilk w owczej skórze. Straszne i najgorzej, że psuje młodzież. Niszczy też morale młodych księży. On nic nie rozumie. Zaparł się Boga i wiedzie innych na zatracenie. Okropny typ. A te jego pląsy na stadionach i pseudo luzackie hasła - po prostu robi sie niedobrze. Obłudnik.
hahaha2019.07.3 23:24
won z lewactwem po prostu chłopak nie wytrzymał i tyle
Marta2019.07.3 22:54
A jaka jest formacja w seminariach? Czy rzeczywiście są oni przygotowani do posługi w parafiach? Czy ktoś wspomaga młodych księży na pierwszej parafii? Czy biskupi i proboszczowie zauważają, kiedy pojawiają się u księży pewne wątpliwości, wahania? Czy ks. Misiak zwierzał się komuś ze swoich wątpliwości? Czy miał swojego przewodnika duchowego, spowiednika? Wykazał się przecież ogromną naiwnością i niedojrzałością! Nikt z księży tego nie widział??
matis2019.07.3 20:45
Ryś zrzuć szaty kapłańskie jak Ci nie wygodne, skończ udawać katolika jak żeś czysty lewak. I nie pierdziel przez to głupot o celibacie jak Ci katolicyzm nie pasuje i kapłańśtwo, tylko lewactwo masońśkie.
Amalia2019.07.3 20:41
Jeśli Pan Jezus żył w celibacie i mnóstwo innych księży, zakonników, JPII oraz świeccy bezżenni bo tak nakazuje prawo by poza małżeństwem nie wspólzyć, a nie każda osoba mogla być w związku sakramentalnym to dlaczego księżą teraz nie chcą celibatu????? To nie są osoby godne kapłaństwa!!!!! Kapłan ma się wyrzec tych spraw by duchowośc utrzymac na poziomie odpowiednim. Żonaci i mający dzieci nie będą w stanie poświęcić się sprawom duchowym oraz wiernym. Jeśli sam Jezus się wyrzekł spraw ziemskich dla nas, to nie po to by JEGO kapłani mieli się pławić w luksusach i ziemskich rozkoszach. Zniesienie celibatu dla wszystkich księży i zakonów będzie oznaczało koniec katolickiego , rzymskiego kościoła. Czasy ostateczne widać nadeszły. A może by sobie przypomnieć kategorię grzechu, dekalog? To już grzechu nie ma, piekła nie ma i Pan Bóg każdego kocha jednakowo - kata i ofiarę?
Jacek2019.07.3 21:12
Znajdź mi księdza "duchowego"... Celibat to ideologia nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością...
Wawa2019.07.4 0:05
@Amalia "...Pan Jezus żył w celibacie..." Czy to prawda? I wcale nie chodzi mi o rewelacje o rzekomym związku Jezusa z Marią Magdaleną. W Piśmie świętym kilkakrotnie spotykamy się z ideą Chrystusa jako Oblubieńca (męża) wobec Oblubienicy, którą jest Kościół (w jęz. greckim Kościół-Eclesia jest rodzaju żeńskiego) - np. w J. 3,29; 2 Kor. 11,2; Ef. 5,31-32; Ap. 19,7; 21,2.9). To, że Małżonką Chrystusa jest Zgromadzenie Wierzących, a nie pojedyncza kobieta - to wynika z niezwykłości samego Chrystusa, który nie jest tylko zwykłym człowiekiem, ale Bogiem.
igor2019.07.3 20:28
w koń cu go Bóg zrobił zezowatym, zebys uwazał na niego
taa....2019.07.3 18:41
Jak ksiądz nie potrafi być wierny Bogu, to jak będzie wierny babie? nie po to zostaje się księdzem, żeby se dogadzać, tylko po to żeby być przewodnikiem wierny, nauczać ich, a nie ich posuwa. Już o dawna mi się bp. Ryś nie podoba, i słuchać go nie będę, bo żaden z niego autorytet w tych sprawach, a ekumenizm uważam za odstepstwo i nową schizmę, na ktorą godzić jak wierni nam się nie wolno. Posłuchajcie o. Pelanowskie, ks. Glasa czy ks. Chmilewskiego, oni niczego nie modyfikują i nie naginają do swoich potrzeb, to sa prawdziwi księża, a nie modernisto-onaniści z tymi wszystkimi tefałenowskimi kaznodziejami i "charyzmatykami"
Lublinianka2019.07.3 22:53
A bp Ryś jeszcze wziął pod swoje skrzydła tego heretyka i schizmatyka Zielińskiego, który odprawia czary na pseudo modlitwach "o uzdrowienie". Ryś, Sowa, Lemanski powinni być usunięci z kapłaństwa, albo przynajmniej odsunięci od wiernych i mediów, bo to zwykli " fałszywi prorocy" odlaczający przysłowiowe owce od owczarni.
michu2019.07.3 18:19
Czasem jeśli chodzi o takie rozmowy może być tak, że ślepy ślepego prowadzi. I co wtedy? ;).
Yun2019.07.3 17:54
To jest kwestia wiary i zaufania Jezusowi, a nie kwestia płci czy seksualności . Jestem mężem, to - tak jakbym powiedział, że sobie nie radzę ze swoją seksualnością w kontekście mojej także starzejącej sie żony i chciał ją zdradzić albo ją opuścić. !! Ale ważna jest moja przysięga małżeńska przed Bogiem i wierność Bogu, i ... mojej żonie !
Prorok2019.07.3 17:06
A kiedy Sowe wyrzucice?
katecheta2019.07.3 16:20
Ks. abpie Ryś - proszę sie strzec "parcia na szkło" - to widać tylko z zewnątrz :)
Wierzaca2019.07.3 16:09
Bp Ryś oczywiście sugeruje, żeby znieśc celibat, przecież nie bez powodu uwielbia niemieckiego heretyka bp Kaspera i czesto stawia za przyklad Marcina Lutra.
Lublinianka2019.07.3 22:45
Że też nam się trafiły takie cukiereczki jak bracia Rysie i Sowy - w obu rodzeństwach jeden jest politykiem i siedzi w PO, a drugi nosi koloratkę (która w ich przypadku nie oznacza niczego innego jak wybór zawodu) i bredzi głupoty robiąc wiernym wodę z mózgu. Przychodzą do niego księża mający problem z celibatem, bo panienka wpalda im w oko, tak? POGONIC LENI DO ROBOTY i rozliczać: ile godzin w danym dniu spowiadał, ile spędził roznosząc Eucharystię chorym i starszym wiernym, ile godzin spędził na adoracji Najświętszego Sakramentu, odnawianiu różańca z wiernymi, na rozmowach w kancelarii etc.; niech sami sobie gotują, sprzątają, robią pranie, a nie wyreczają się godposiami lub zakonnicami, a sami trwonią czas na głupoty w TV i internecie, albo na chodzenie codziennie do siłowni i pisanie bzdur na fejsie i twitterze, jak robił ten pajac Kachnowicz z Lublina, który tydzień temu zrzucił sutannę. Jak biskup Ryś "zawali" podwładnym dzień zajęciami od świtu do nocy, to nie będą mieli czasu na myślenie o głupotach i trudnościach celibatu, bo wieczorami ze zmęczenia będą padać na twarz i zasypać jak dzieci.
Krzysz2019.07.3 15:22
W celibacie kościelnym nie chodzi przecież o miłość Boga i tak dalej tylko o kwestie prawa własności i dziedziczenia. Chodzi o to jak żona i dziecko ze związku mieliby wpływ na nieruchomości i dobra kościelne. Jak np. ksiądz by płacił alimenty? Kościół by płacił za niego? :D Nie da rady.
Kubiak2019.07.3 15:48
Chodzi tez o inne sprawy. Jaki autorytet miałby ksiądz jak cała wieś by wiedziała, że jego żona puszcza sie z nauczycielem WF z podstawówki. Albo, że jego synkowie popijaja piwko z kumplami przed sklepem. Najwiekesze jednak zagrożenie to wytworzenie dziedzicznej kasty kapłańskiej i walka o urzędy i prebendy.
Krzysz2019.07.3 15:55
Syn księdza z prawego łoża dziedziczyłby święcenia kapłańskie. :D
ect2019.07.3 16:04
Widzisz, jeszcze nie znieśli celibatu a Ty już kpisz z żonatych księży. Tobie chodzi tylko o burzenie, dzielenie i ośmieszanie KK, o nic więcej. Wiesz czyja to jest taktyka?
Krzysz2019.07.3 17:03
Ideologii gender, lewactwa, żydokomunistów i ideologii LGBT? (kpie) Faktycznie, poniosła mnie fantazja. A serio z żonatych księży bym nie kpił. Z resztą, brak celibatu jest w protestantyzmie, starokatolicyzmie, anglikanizmie. W prawosławiu kapłani przed przyjęciem święceń mogą się ożenić.... i nikt z nich nie kpi.
Zerr02019.07.4 2:10
hahaha... i w każdym z tych miejsc Kościół jest totalnie podporządkowany Władzy Świeckiej. Bo taki jest skutek braku celibatu - cała władza w ręce Rad, sory, sejmików i urzędników.
Zerr02019.07.4 2:13
Oczywiście że by 'dziedziczył'. Dokładnie tak jak sie dzieje we wszystkich Korporacjach Zawodowych. Siuchta i korupcja i ustawianie swojego przychówku. Mało ma Parafia do utrzymania gąb? jeszcze jej trzeba żonę wielebnego i smarkaczy wielebnego...
Stanislaw2019.07.3 18:44
Ale debilizm myślowy! Co ma ze sobą wspólnego materialne dobro Kościoła i prywatne lub rodzinne dobro księdza? Jacyś "prot" takie powiązanie wymyślili, aby zwalczać celibat. Strasznie to głupie!
Janek2019.07.4 0:29
Ech chłopek roztropek z ciebie Stasiu i to najgorszego sortu, bo mu się wydaje że jest mądry, a tak naprawdę nie jest. Tu powiazanie i sprawa prosta. Wszystko rozbija się o to że ksiądz nie ma prywatnego dobra, gdyż tylko dobro Kościoła, jako całości się liczy.
Młot na katolicyzm2019.07.3 15:07
No to znieść celibat i po problemie. Katolska hierarchia naprawdę jest tak durna? A może to brak demokracji? Większość klechów chce mieć rodziny!
Edd2019.07.3 16:38
Nienawidzisz Kościoła a zabierasz głos na jego temat.... ODCZEP się od nas i już
Stanislaw2019.07.3 18:45
Ty też jesteś tym sfrustrowanym klechą, to wiesz, biedny!
taa....2019.07.3 18:55
młot to ty rzeczywiście jesteś, choć lepiej pasowałoby ci - obuch albo przygłup
ect2019.07.3 14:31
Jak na bp. Rysia to nawet mądre słowa.
Stanislaw2019.07.3 18:39
Uważam go za bardzo inteligentnego, tylko że w typie bpa Życińskiego.
ect2019.07.3 19:21
Inteligencje można wykorzystać na różne sposoby. Oby ją wykorzystywał dla dobra Kościoła.