Jak informują meteorolodzy, w sobotę 27 czerwca 2026 roku Polska znajdzie się pod wpływem potężnego wyżu, który otworzy drogę dla bardzo gorącego powietrza z południa i zachodu Europy. Najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest na zachodzie oraz w centrum kraju. Według tej prognozy w Zielonej Górze termometry mogą wskazać nawet 39 stopni Celsjusza, w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie 38 stopni, a we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi około 37 stopni. W Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Opolu i Toruniu prognozowane jest około 36 stopni.
Upalnie będzie również na południu i wschodzie. Katowice, Kielce, Lublin i Rzeszów mogą zobaczyć na termometrach 35 stopni, Kraków i Olsztyn 34 stopnie, a Białystok 33 stopnie. Nieco lżej ma być na Suwalszczyźnie, gdzie przewidywane jest około 31 stopni. Największą ulgę przyniosą jedynie wybrzeże oraz góry. Na Półwyspie Helskim temperatura ma być wyraźnie niższa, a w Zakopanem prognozowane jest około 28 stopni.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem, miejscami najwyższego stopnia. W komunikatach IMGW wskazano, że na zachodzie i południowym zachodzie kraju temperatura maksymalna może w sobotę osiągać od 34 do 38 stopni, a w kolejnych dniach miejscami jeszcze więcej. W Warszawie prognozy wskazują na bardzo gorącą sobotę i dalsze nasilenie upału w niedzielę.
Noc z soboty na niedzielę także nie wszędzie przyniesie odpoczynek. W wielu miejscach temperatura może nie spaść poniżej 18–23 stopni, co oznacza noc tropikalną. Na zachodnich krańcach kraju nad ranem może pojawić się więcej chmur i miejscami słaby deszcz, zapowiadający zmianę pogody.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że taka temperatura może być groźna dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci, seniorów, osób przewlekle chorych i pracujących na zewnątrz. W czasie największego upału należy pić dużo wody, unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych, zakładać nakrycie głowy i nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie. Nawet kilka minut w zamkniętym aucie może skończyć się tragedią.
