Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl przeprowadziła badanie, z którego wynika, że aż 57 proc. ankietowanych Polaków konsekwentnie popiera zabiegi strony polskiego w sprawie reparacji wojennych od Niemiec.

Z tym stwierdzeniem nie zgodziło się 19 proc. respondentów, a 24 proc. nie miało na chwilę obecną wyrobionego w tej sprawie zdania.

- Zabiegi w sprawie reparacji popiera aż 93 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Wskaźnik ten wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wynosi zaledwie 28 proc. Co ciekawe, wśród wyborców Polski 2050 przeważają zwolennicy upominania się o należne nam zadośćuczynienie – podaje portal wpolityce.pl.

- Niemcy po zakończeniu II wojny światowej nie budowały swojej tożsamości na prawdzie, ale tę prawdę zacierały i - można tak powiedzieć – „czyściły i tuszowały” swoją niechlubną historię prowadząc w tym względzie całą konsekwentną politykę. W tym celu została wymyślona konstrukcja „nazistów”, którzy w ich propagandzie mieli być rzekomo odpowiedzialni za tę wojnę, a winę całkowicie zdejmowano z Niemców. Powstały też takie konstrukcje jak „polskie obozy koncentracyjne”. Nikt przecież nie ma złudzeń, że za tymi pomysłami stoją Niemcy - mówił w rozmowie z serwisem Fronda.pl Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych, pełnomocnik rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945 oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pełny wywiad można przeczytać TUTAJ.