Aż trzy z pięciu takich, które są prowadzone przez środowiska lewicowe „w ogóle nie weryfikowały swoich pracowników w rejestrze pedofilów, mimo iż obowiązujące przepisy nakazują sprawdzić kandydatów do zatrudnienia jeszcze przed podpisaniem z nimi umowy” – informuje portal niezalezna.pl.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który w rozmowie z „GPC” oświadczył, że naruszenia te „zostaną zgłoszone do odpowiednich organów, ponieważ są to czyny karalne”. Dodał też, że kontrole w tym zakresie będą kontynuowane.

Do szkół, o których mowa należą m.in.: Liceum Ogólnokształcące „Collegium Gedanense” w Gdańsku, „Bednarska” – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie. Są też jeszcze dwie placówki w Warszawie oraz szkoły w Poznaniu, Łodzi i Krakowie.

- Otrzymałem kilka pierwszych raportów, które wskazały, że trzy z pięciu sprawdzonych szkół w ogóle nie mają kont w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, czyli nie weryfikowały swoich pracowników w tym system – powiedział Pawlak dla „GPC”.