"Złożyłem zawiadomienie do @PK_GOV_PL na Palikota i Wojewódzkiego o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa z art. 452 Ustawy z o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Od miesięcy ta dwójka arcypatusów łamie prawo reklamując wódkę w internecie" – czytamy we wpisie Śpiewaka na Facebooku.

Jak podaje na swoim koncie na Facebooku Jan Śpiewak, działania bego polityka PO Janusza Palikota oraz dziennikarza TVN Jakuba Wojewódzkiego mogą naruszać prawo. Chodzi o przestępstwo polegające na niezgodnym z prawem reklamowaniu alkoholu za pośrednictwem internetu.

Śpiewak powołuje się na art. 452 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

"Kto wbrew postanowieniom zawartym w art. 131 prowadzi reklamę lub promocję napojów alkoholowych lub informuje o sponsorowaniu imprezy masowej, z zastrzeżeniem art. 131 ust. 5 i 6, podlega grzywnie od 10 000 do 500 000 złotych" – mówi ustawa.

"W Polsce zakazana jest reklama mocniejszych niż piwo alkoholi" – pisze dalej Śpiewak.

"Jednocześnie sama reklama piwa jest dopuszczona pod szczególnymi warunkami - nie może się kojarzyć z sukcesem zawodowym, fizyczną atrakcyjnością, czy relaksem. Złamanie tego przepisu jest przestępstwem obarczonym karą nawet do pół miliona złotych" - przypomina warszawski aktywista.

Aktywista apeluje też do użytkowników internetu o wysłanie zawiadomienia do prokuratury także na innych "patocelebrytów i patoinfluencerów reklamujących na swoich profilach alkohol".

"Posprzątajmy internet z alkopatusów! Takie zawiadomienie nie sprawia, że będziesz stroną w postępowaniu, ale prokuratura ma obowiązek takie zawiadomienie rozpatrzyć. Im nas więcej tym większa szansa, że zaczną podchodzić do sprawy poważnie" – kończy swój apel Jan Śpiewak.