Karta kredytowa – co to jest?

Karta kredytowa wygląda dokładnie tak samo, jak inne karty płatnicze, ale różni się od nich zasadami działania. Płaci się nią za towary i usługi za pomocą pieniędzy pożyczanych od banku w ramach limitu. Środki pochodzą z kredytu, co oznacza, że trzeba je spłacić w określonym terminie.

Klient korzysta z okresów rozliczeniowych, które wynoszą zazwyczaj miesiąc. W trakcie ich trwania dokonuje on zakupów i zapożycza pieniądze, a następnie przysługuje mu okres bezodsetkowy, w którym spłaca środki bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jeśli nie zmieści się w terminach, do kredytu zaczynają naliczać się odsetki. Środki można spłacać w ratach. Wysokość dodatkowych kosztów zależy od terminu spłaty oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Czasami dysponowanie kartą wiąże się jeszcze z opłatami dodatkowymi np. za samo udzielenie usługi. Zwykle da się je obniżyć przez spełnienie określonych wymagań.

Ranking najlepszych kart kredytowych

Każdy, kto zastanawia się nad kartą kredytową, powinien odwiedzić stronę internetową https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. Znajduje się na niej ranking z aktualnymi ofertami banków, które proponują taką usługę. Narzędzie pomaga w znalezieniu najkorzystniejszej finansowo opcji poprzez analizę najważniejszych parametrów propozycji.

Jedną z kluczowych kwestii stanowi koszt utrzymania karty. Można spotkać się z różnymi zakresami tych opłat, ale niemal zawsze da się je łatwo zniwelować. Zwykle wystarczy po prostu systematycznie korzystać z usługi lub zapożyczać ustaloną wartość pieniężną każdego miesiąca, aby nie dochodziło do dodatkowych obciążeń.

Następny aspekt, który znajduje się przy każdej ofercie w rankingu, to RRSO. Ma on znaczący wpływ na wysokość odsetek naliczanych, gdy nie spłaci się pożyczki w terminie bezodsetkowym. Warto przyjrzeć się tej kwestii, ponieważ w przypadku kart kredytowych rzeczywista roczna stopa oprocentowania nierzadko zbliża się nawet do 30%. To sprawia, że dodatkowe koszty mogą być naprawdę spore, gdy zwleka się ze spłatą.

Trzeci parametr przy każdej ofercie to kwota bonusu możliwego do zdobycia po spełnieniu określonych wymagań. Czasami jest to 200 zł, a niekiedy 1200 zł, dlatego należy się temu przyjrzeć. Niektóre placówki wcale nie oferują form nagradzania klientów, ale bywa, że mają np. korzystniejsze RRSO.

Bonusy do kart kredytowych przyjmują różne formy. Często mają postać cashbacku za płatności dokonywane w określonych miejscach. Niekiedy banki udzielają voucherów na zakupy np. w wybranych marketach. Każdy powinien samodzielnie określić swoje preferencje i zdecydować, czy będzie w stanie spełnić wymagania placówki i na jakich formach premii najbardziej mu zależy.

W rankingu istnieje opcja filtrowania i sortowania wyników. Klient może wybrać, czy chce oglądać propozycje Visa, czy MasterCard. Jeśli nie ma to dla użytkownika znaczenia, to nie musi nic zaznaczać. Oferty da się szeregować według poszczególnych parametrów, czyli najniższego kosztu utrzymania czy najwyższego bonusu. Jeśli wszystkie aspekty są dla użytkownika ważne, wystarczy pozostawić ranking bez zmian, ponieważ wtedy analizuje on wszystkie kluczowe czynniki.

Pod zestawieniem znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np.:

  • Jak aktywować kartę kredytową?

  • Jak zrezygnować z karty kredytowej?

  • Na czym polega ubezpieczenie karty kredytowej?

  • Czy można wyrobić kartę kredytową dla dziecka?

Jeszcze niżej widnieje dodatkowe kompendium wiedzy na temat kart kredytowych, które każda osoba zainteresowana powinna przeczytać. Bankier SMART pozwala nie tylko znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, ale i poszerzyć wiedzę ekonomiczną. Co więcej, przy każdej propozycji znajduje się przycisk z napisem „Dalej”, który przekierowuje na witrynę banku i umożliwia bezpośrednio kontakt z placówką.

Jak zdobyć kartę kredytową? Krok po kroku

Przed podjęciem decyzji o karcie warto samodzielnie zastanowić się nad swoją zdolnością kredytową. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie się w stanie spłacać zaciągnięte w instytucji finansowej zobowiązania. Jeśli tak, to można przejść do rankingu aktualnych ofert.

W zestawieniu propozycje są ułożone w kolejności od najlepszej, co mocno ułatwia podjęcie decyzji o wyborze placówki. Następnie należy skontaktować się z bankiem przez internet lub stacjonarnie poprzez wizytę w oddziale w swoim mieście. Trzeba będzie złożyć wniosek o kartę kredytową i potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym.

Ze względu na wymóg zdolności kredytowej należy przedstawić informacje na temat swoich finansów. Najlepiej skontaktować się z bankiem, aby dowiedzieć się przed wizytą, jakie dokumenty przygotować. Wszystko powinno się wtedy udać podczas jednego spotkania.

Na koniec pozostaje już tylko czekać, aż placówka rozpatrzy wniosek. Czasami zajmuje to zaledwie kilka minut. Nawet po natychmiastowej pozytywnej decyzji nie dostaje się plastiku od razu. Bank nadaje go pocztą na wskazany adres. Nie powinno to zająć więcej niż 10 dni roboczych. Aby móc szybciej korzystać z usługi, można uruchomić kartę w wersji elektronicznej i płacić np. smartfonem.

Po co mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa pozwala na swobodniejsze zarządzanie budżetem, szczególnie gdy nadarzy się jakaś ciekawa okazja. Niekiedy nie ma się odpowiednich oszczędności, aby opłacić wyjazd na pielgrzymkę czy wakacje. Wtedy warto skorzystać z usługi, a następnie zwrócić koszty w dogodnych ratach.

To forma zabezpieczenia finansowego, która przydaje się w awaryjnych sytuacjach, gdy np. zepsuje się samochód i wymaga kosztownej naprawy. Karta kredytowa jest bardzo dyskretna, ponieważ wygląda identycznie jak debetowa i można nią płacić we wszystkich miejscach obsługujących transakcje bezgotówkowe. Trzeba tylko uważać, aby nie stać się zbyt rozrzutnym. Umiar to klucz w świadomym zarządzaniu pieniędzmi