250 czołgów Abrams w Polsce już w następnym roku - zdjęcie
14.07.21, 12:30fot. yt/tvp info

250 czołgów Abrams w Polsce już w następnym roku

94

- Mamy dla Państwa bardzo dobrą wiadomość. Nasza armia, w krótkim czasie – pierwsze dostawy, jeśli wszystko dobrze pójdzie już w przyszłym roku, wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych w tej chwili na świecie czołgów Abrams – powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej wicepremier i przewodniczący komitetu Rady Ministrów ds. obronnych i bezpieczeństwa narodowego Jarosław Kaczyński.

- To na najnowsza wersja, która wchodzi na uzbrojenie armii amerykańskiej. To są czołgi supernowoczesne, które są w stanie dokonywać różnego rodzaju manewrów, prowadzić walkę i prowadzić ogień z ogromną precyzją i ogromną skutecznością. To jest nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie Wojsk Lądowych. Tych czołgów będzie na tyle dużo, że będzie można stworzyć przynajmniej 4 bataliony czołgów – podkreślił Kaczyński.

Według MON polska armia ma być zaopatrzona w 250 takich maszyn, a finansowanie odbędzie się poza MON w ramach programu rządowego. Wartość kontraktu to ponad 23 mld złotych.

Wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia zaprezentowali w trakcie wizyty w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. Dla polskiej armii zostaną zakupione czołgi Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEP v3.

Jak podkreślił Kaczyński "jeśli wszystko pójdzie dobrze", dostawy rozpoczną się już w przyszłym roku. Jak informuje MON, amerykańskie czołgi mają trafić do co najmniej czterech batalionów. "To nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie Wojsk Lądowych" – czytamy na profilu MON w mediach społecznościowych.

- Abrams SEP v3 to najnowsza wersja, armia amerykańska zamówiła już ponad 550 tych czołgów, budowanych na podstawie zmagazynowanych M1A1 z pełnym zerowaniem resursów wszystkich wykorzystywanych elementów i dodaniem nowych komponentów charakterystycznych dla wersji – czytamy na portalu defence24.pl.

W tej wersji masy bojowej czołgu do około 67 t. i jest on wielkościowo porównywalny do najnowszych wersji Leoparda 2A7V czy Challengera 3.

Czołg posiada także „nową architekturę systemów elektronicznych i systemy generowania energii, pozwalające mu na łatwe instalowanie przyszłych usprawnień” - czytamy.

Czołgi w tej wersji wyposażono także w nowe systemy diagnostyczne oraz pomocniczą jednostkę napędową znajdującą się pod pancerzem. Posiadają one także system Ammunition Data Link, który umożliwia połączenie systemu kierowania ogniem czołgów z nowymi typami amunicji: przeciwpancerną podkalibrową M829A4 oraz programowalną wielozadaniową XM1147.

 

mp/mon/tvp info/defence24.pl

Komentarze (94):

kałmuk2021.07.18 10:43
będą czołgi jak będzie tvn, Kaczyński dobrze to wie ale swoich wyznawców mami, że nie będzie koncesji
JonB2021.07.18 8:18
Profity i lapowy poplyna szerokim strumieniem do tlustych misiow. Nam zostanie stworzenie logistyki do tych niekompatybilnych czolgow z innego swiata miar imperialnych i przygotowanie sie do wydatkow na zakup nafty do tych paliwozeznych czolgow. Zaden kraj w Europie nie zdecydowal sie na ich uzytkowanie. My oczywiscie jestesmy lepsi ! Brawo my !
To samo2021.07.16 8:51
To w zamian za możliwość dokończenia NS2 i oddawanie dobrego sprzętu np.Ukrainie ,Grecji itd.a nie Polsce .Błaszczak podpisał wzmocniony sojusz z USA po to by mógł wydawać setki miliardów na zakupy ich sprzętu w dodatku mówi że to nie pieniądze z MON jakby była różnica między pieniędzmy państwowymi czyli podatnika ba nawet za dodruki ludzie płacą wyższymi cenami i realnym spadkiem wartości oszczędności .Konia z rzędem kto znajdzie logikę myślenia tego durnia .Nie wzmacnia siły polski a wzmacnia zbrojeniówkę USA nie ma wojen więc prywatni oligarchowie od produkcji broni mają posuchę.Tylko odpowiednio liczebna armia bazująca przede wszystkim na własnym silnym przemyśle zbrojeniowym własnych technologiach a więc nauce i posiadająca taktyczne pociski nuklearne jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo .Szczątkowy przemysł wojskowy i "Płaszczak "to aberracja logiki i przyzwoitości ale pamiętajmy robi to na co pozwala mu Nowogrodzka i ich ciemne interesy z korporacjami zbrojeniowymi z USA
cam2021.07.16 5:09
Niespełna 10 dni temu PiS niespodziewanie wprowadził do ustawy o Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych z 2001 roku poprawkę dopuszczającą zasilanie go skarbowymi papierami wartościowymi. To może oznaczać, że 23,3 mld zł za czołgi Abrams M1A2 będą spłacać nasze dzieci. ------------ Ja tam czasy Gierka pamiętam, wy też się dowiecie jak to było...
Kupować Abramsy, kopać Mierzeje2021.07.15 18:51
aby szybko mogły być transportowane! Magazyny już są, dodatkowe już budowie. Od lat Polacy mają wspólne manewry z Amerykanami i Abramsami. Niemieckie Leopardy są światowej klasy, ale podobnie jak "kuzyni" Tiger są zwyczajem niemieckim "overengineer". Każdy właściciel niemieckiego auta wie jak przesadzona jest ich konstrukcja silnika czy innych podzespołów. Dla czołgów to istny koszmar!
Jak dobre są Abramsy.2021.07.15 18:50
W 1991 r. Saddam i jego armie w tym "elitarna" tzw. republikańską wyposażona w najnowsze sowieckie czołgi T-72Ms zostały doszczętnie zniszczone. Armie Saddama straciły ponad 3.300 czołgów. Starty amerykańskie; uszkodzonych, zniszczonych przez tzw. friendly fire 31. W bitwie czołgów o Medina Ridge Saddam stracił wszystko, bo setki czołgów, pojazdów opancerzonych, tysiące zabitych. Amerykańska 1st Armored Division miała uszkodzone 4 czołgi i 2 zabitych!
Anonim2021.07.15 16:59
i prawda wyszła na jaw ,bez negocjacji i bez przetargu ,te pajace inaczej nie potrafią poruszać się w nowoczesnym świecie ,q-waichmaćfaszystowska
Gówno o tym wiesz!2021.07.15 18:51
Gówno o tym wiesz!
Anonim2021.07.15 19:21
tak samo kupiły te pajace z sld f16, więc mi tu nie pier/dol głąbie
Jakub2021.07.15 8:27
__1 Czytam ten artykuł z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony potrzeba nam broni w tym czołgów. Jednak sprawa nie jest tak prosta jakby się wydawało. PiS powinien był się przygotować do objęcia władzy dogłębną koncepcją rozwoju Polskiej Armii, miał na to 8 lat. Nie przedstawił jednak po wyborach 2015r. rozumnej koncepcji w/s wyposażenia wojska w tym w czołgi. Mało tego, przyjął szkodliwą koncepcję PełOwską modernizacji jednej brygady Leopardów 2a4 do poziomu Leopardów Bida PL co się dzisiaj właśnie odbywa. Jednym z powodów były argumenty wojska, że Leopardy 2a7V PL były by za ciężkie na nasze bida mosty. Zaraz pytam, czy Abramsy, którymi jeżdżą w Polsce nasi sojusznicy są dużo lżejsze od Leopardów 2a7 V PL? Właśnie wtedy, jakieś 9 miesięcy po wygranych wyborach należało przyjąć zweryfikowaną z rzeczywistością koncepcję modernizacji sprzętowej i nie tylko sprzętowej, naszej armii. Należało wstrzymać i porzucić PełOwski wariant Bida modernizacji i rozpocząć modernizację do standardu 2a7V PL, połączoną z nabyciem licencji i stopniowym przeniesieniem produkcji do Poznania. Uważam, że taki wariant byłby najkorzystniejszy dla nas, gdyby udało się go zrealizować bo dwie brygady Leopardów (ok. 250 wozów) już posiadaliśmy. Wariant gorszy to czołgi Abrams, Chalenger 2 (modernizowane obecnie do wzoru 3) lub Opłot z Ukrainy, też na licencji w Polsce. __2 Kolejna wersja uzupełniająca, to czołgi ok. 48 ton, które mógłby produkować Bumar i były by to czołgi z możliwością pływania, oparte na wzorach t-72 lub Opłot przekonstruowane wg chińskiego wzoru 63, dającego możliwość pływania i z zastosowaniem nowoczesnych materiałów pancernych z silniejszymi silnikami, przekonstruowaną wieżą, armatą 120 lub 130 mm i innymi ulepszeniami. Te dwa typy czołgów (zachodni ciężki i rekonstrukcja wschodniego lżejszego) dawały by nam możliwości operacji wojsk pancernych i zmechanizowanych w terenach suchych jak i wodnych. Leopardy mogły by zostać wyposażone w transportery, które przewoziły by je także przez przeszkody wodne, może nie w pierwszej linii jednak w drugiej na pewno. Zyskiem takiego rozwiązania byłaby docelowa krajowa produkcja naszych czołgów i późniejsza możliwość samodzielnej ich modernizacji.
Jakub2021.07.15 8:34
__3 Obecna dostawa najnowszych Abramsów pozwoliłaby utworzyć dwie ciężkie brygady pancerne jednak w porównaniu z tymi czołgami, które już mamy wprowadza pewien chaos logistyczny i różnorodność standardów technicznych, być może trudne do opanowania. Nowe czołgi powinno się także móc naprawiać w Polsce, w możliwie najszerszym zakresie i przez polskich specjalistów. Nabycie tych czołgów być może wypełni część luki jaka powstała na Podkarpaciu i w okolicach Białegostoku, wzmocni być może dywizję 16 ale nie zapełni luki jaka istnieje w polskiej artylerii rakietowej (brak zasięgów 100, 200, 500, 1500, 3000)km i większych kalibrów a także różnorodności amunicji. Należy pamiętać, że podczas wojny na Ukrainie to artyleria rakietowa dalekiego zasięgu z terenu Rosji i mieszkalnych części Donbasu, była głównym źródłem strat w ukraińskim sprzęcie zmechanizowanym i pancernym (W tamtym czasie Ukraińcy, mimo posiadanych możliwości, obawiali się ostrzeliwać terytorium Rosji by nie eskalować konfliktu). __4 Kolejną troską i problemem jest w dalszym ciągu brak systemu antyrakietowego i p. lotniczego Narew, niedoskonałości pocisków i ich nosicieli grom/piorun, brak produkcji rakiet do Wisły w tym brak podpisania umowy ofsetowej do drugiej części Wisły oraz odpowiednika systemów Iron Dome i/lub innych dla osłony wojsk w marszu i na postojach w tym wojsk pierwszej linii. Poza tym polskie centrum produkcji i konserwacji rakiet znajdujące się na prawobrzeżu Wisły w pobliżu Warszawy w Zielonce, zagrożone jest atakiem ze wschodu i powinno zostać już obecnie przeniesione w inne bardziej bezpieczne miejsce. Istnieje również, na razie nie realizowana potrzeba modernizacji posiadanych samolotów F-16 i zakupu samolotów nowych (poza F-35) np. F-15 xx i/lub Hornet18, tych ostatnich do zastosowań nuclear sharing. Nie wspomnę już o nowych śmigłowcach bojowych, modernizacji i doposażeniu śmigłowców aktualnie posiadanych (Mi-24) w broń p. panc. (Spike), ani o braku broni przeciwpancernej na odpowiednich pojazdach naziemnych. Kolejnym problemem polskiej armii jest notoryczny brak generacji rezerw. Zasadne jest pytanie, kto na tych nowych czołgach będzie jeździł a przecież same czołgi to tylko mały element brygady pancernej. Podobno z mundurami nadal są problemy.
Anonim2021.07.15 9:58
Kubuś - podejrzewam że masz mocno powyżej 60 lat i marzy Ci się bitwa na czołgi. Otóż - takowej nie będzie. I tylko tych pieniędzy szkoda. Ale skoro PIS-iory drukują bez opamietania..
Jakub2021.07.15 17:58
do Anonim z 15.07.21r. Przeczytaj proszę jeszcze raz moje 4 części i wyciągnij wnioski. Czołgi istotnie zawierają większość mego 4-o częściowego komentarza ale ze względu na to, że są tematem artykułu, który komentuję a w jednym z miejsc napisałem, że "same czołgi to tylko mały element brygady pancernej ...". Być może uważasz, że można prowadzić wojnę bez czołgów, dronów, samolotów, śmigłowców itd. Oczywiście można! Natomiast problemem wg mnie jest odpowiednie rozczłonkowanie i/lub koncentracja sił zbrojnych i ich uzbrojenia w zależności od wymaganej sytuacji na polu walki. Jak podałem w komentarzu, ważne jest używanie odpowiedniej jakości jednostek artylerii o parametrach, które wymieniłem a wojsko polskie jak dotychczas ich nie posiada. Czytanie ze zrozumieniem jest nawykiem pozytywnym a nie próby wmawiania adwersarzom swoich wyobrażeń na temat tego co się czyta.
Anonim2021.07.15 0:21
Amerykanie zostawią sobie stary złom, a Polsce sprzedadzą najnowszą wersję. Tego nie opowiadali nawet najstarsi bajarze. Hahahahaha
Dostaną wersję eksportową2021.07.14 20:54
a ten kłamie w żywe oczy, że taką samą jak dla armii amerykańskiej.
Brabramsy nie posiadają też umiejętności2021.07.14 20:39
głębokiego brodzenia tak jak Leopardy 2
Brabramsy nie mieszczą się w skrajni.2021.07.14 20:35
Ale o tym nie dowiesz się z Frondy, bo brabramsów nie zamawiał Czaskoski hehehe
Anonim2021.07.14 19:27
jakby w 39 rządziły takie głąmby i miernoty umysłowe ,to wojna trwałaby tyle ile trzeba przejechać najwolniejszym pojazdem z zachodu na wschód,q-rwa scyzoryk sie w kieszeni sam otwiera
Grom2021.07.14 19:20
A Pan prezes dostanie nowiutkie buty.....siedmiomilowe z osranymi sznurówkami.
Anonim2021.07.14 19:11
I co ? będziecie z nich strzelać do niezaszczepionych ?
Tak, będziemy2021.07.14 20:39
Ale tylko do niezaszczepionych hetero.
Mejer2021.07.14 17:07
Dokupić po dwa spike na pluton pod czołg ... no i statystycznie 0,5 tys cziołgów taką gromadką można rozpiździć w zasadzie w pierwszym starciu.
Prorok2021.07.14 16:37
Bedzie stan wojenny, pis wyprowadzi czolgi na ulice 😕
Anonim2021.07.14 16:33
można sie było spodziewać,że nasz marszałek śmigły-kwaczy coś takiego odpier..li ,we wojsku nigdy nie był, żony nigdy nie miał, dzieci chyba też i dobrze nawet bardzo dobrze ,na czym oprócz intryg to sie zna???
Anonim2021.07.14 16:30
mam już troche lat ,i nic sie nie zmienia, jak kupio ,to głupio,jak sprzedadzą ,to stracą. stała Planca normalnie.zapewne chodziło o defilade na 15 VIII i pewnie tylko o to
Kupować Abramsy, kopać Mierzeje2021.07.14 16:25
aby szybko mogły być transportowane! Magazyny już są, dodatkowe już budowie. Od lat Polacy mają wspólne manewry z Amerykanami i Abramsami. Niemieckie Leopardy są światowej klasy, ale podobnie jak "kuzyni" Tiger są zwyczajem niemieckim "overengineer". Każdy właściciel niemieckiego auta wie jak przesadzona jest ich konstrukcja silnika czy innych podzespołów. Dla czołgów to istny koszmar!
Jak dobre są Abramsy.2021.07.14 16:24
W 1991 r. Saddam i jego armie w tym "elitarna" tzw. republikańską wyposażona w najnowsze sowieckie czołgi T-72Ms zostały doszczętnie zniszczone. Armie Saddama straciły ponad 3.300 czołgów. Starty amerykańskie; uszkodzonych, zniszczonych przez tzw. friendly fire 31. W bitwie czołgów o Medina Ridge Saddam stracił wszystko, bo setki czołgów, pojazdów opancerzonych, tysiące zabitych. Amerykańska 1st Armored Division miała uszkodzone 4 czołgi i 2 zabitych!
Anonim2021.07.14 16:31
u nas debilu jest tylko jedna pustynia udająca pustynie,co burak
żydku, żydku2021.07.14 16:36
z pieluchy ci cieknie
Anonim2021.07.14 19:22
jak ja sydek to ty głupi chu/jek wolski
Ale to było w 19912021.07.14 20:37
Tak dobre schizofreniku, że nie mieszczą się w skrajni kolejowej. Ale o tym nie dowiesz się z Frondy, bo brabramsów nie zamawiał Czaskoski hehehe
Olej2021.07.14 16:20
O skali problemu agentury i braku reakcji odpowiednich służb świadczy ten portal i jazgot ilekroć sprawa dotyczy polskiej armii, wzmocnienia jej i obrony naszego kraju. Odzywa się chóralny wrzask ,,specjalistów'' od wszystkiego, a przede wszystkim od umniejszania Polski i kundlenia Polaków. Przez ponad 50 lat sowieckiej propagandy urobiono pogląd o niemożności niczego bez sowieckiego nadzoru. Przysyłanao przeróznych specjalistów Pałkinów i Sierowów aby pilnowali chodzenia na czworaka i aportowania przed kolejnym sowieckim namiestnikiem. Teraz w Polsce jest spora grupa zwykłej wszawicy, którą należałoby marginalizować i zepchnąć do poziomu właściwego ich miejscu.
XYZ2021.07.14 16:04
Nie się pochwali,a potem pójdzie na ustępstwa.
Anonim2021.07.14 15:19
Panie Prezesie, trzeba koniecznie sprawdzić, czy te czołgi zostały zaszczepione i czy są przyjazne dla zwierzątek futerkowych.
MaxFiend2021.07.14 15:10
Znowu kupią kupę złomu, którą nie da się jeździć po polskich drogach i mostach, którą trzeba będzie serwisować niemetrycznymi narzędziami i częściami a potem się ją komisyjnie zezłomuje bo rosyjskie kornety zamieniają ją w toster jednym strzałem :-D :-D :-D
Jedyną kupą złomu żydowskiego2021.07.14 16:27
to jesteś TY!
W "Tommy cooker"2021.07.14 20:40
dla cebulaków hehehe
złośliwy2021.07.14 14:53
Nic tylko współczuć logistykom polskiej armii konieczności obsługi jeszcze jednego typu czołgu o zupełnie innych rozwiązaniach technicznych niż użytkowane dotychczas.
naprawa2021.07.14 15:05
w 18 Dywizji Pancernej logistycy będą musieli organizować obsługi i remonty jednocześnie dla Abramsów, Leopardów i ...posowieckich T-72, BWP-1 oraz Gożdzików...iście pisowska logika
Frec2021.07.14 14:40
Postawią ich obok F-35. Wszystko stelf.
JonB2021.07.18 8:23
Spawdza sie doskonale na defiladzie ! Ladnie wygladaja !
dr.M.A.2021.07.14 14:29
A kto dzisiejszej doby walczy na czołgi..? Kto doradza temu "jaśnie oświeconemu"..? Kononowicz..? Połowa tego złomu nadawać się będzie jako wsad do Huty Katowice...!
piotr2021.07.14 15:03
Za to druga połowa pojedzie odbić wrak TU-polewa. Kilka z nich wróci...! Ku chwale !
Anonim2021.07.14 19:24
ale 15 VIII nasmrodzi na paradzie jak mało który wóz drabiniasty ,a jak adrian sie bedzie puszył powietrze łykał jak mussolini
robaczek2021.07.14 14:25
UWAGA!!! ......................... pyr pyr pyr pyr pyr ............................ ANTOŚ przelatuje nisko śmigłowcem ;]
fcuk piss2021.07.14 14:14
a 100 miliardow za , amunicje, szkolenie i transport do usa na remonty i serwis oj bogata ta wolska bogata
fcuk piss2021.07.14 14:12
rekompensata za zamkniecie tvn ?
Gdyby ruski ...2021.07.14 14:11
... przelazł za miedzę to dostanie tęgie lanie
Kupować Abramsy, kopać Mierzeje2021.07.14 13:43
aby szybko mogły być transportowane! Magazyny już są, dodatkowe już budowie. Od lat Polacy mają wspólne manewry z Amerykanami i Abramsami. Niemieckie Leopardy są światowej klasy, ale podobnie jak "kuzyni" Tiger są zwyczajem niemieckim "overengineer". Każdy właściciel niemieckiego auta wie jak przesadzona jest ich konstrukcja silnika czy innych podzespołów. Dla czołgów to istny koszmar!
Anonim2021.07.14 13:57
Dlatego kupujemy czwarty typ czołgu, żeby nasi mechanicy zamiast znać trzy typy, musieli znać cztery typu czołgów? To będzie dopiero koszmar!
Portofino2021.07.14 14:02
Takie wypowiedzi jak twoja to wypowiedzi obcej wrogiej agentury.
Anonim2021.07.14 14:08
Niektórzy ludzie próbując kogoś obrazić, wyjawiają niechcący swoje prawdziwe intencję.
sam siebie2021.07.14 14:11
skomentowałeś
Anonim2021.07.14 14:03
A co tam! Stać nas!
robaczek2021.07.14 13:41
I WCALE NIE ROBIMY DOBRZE AMERYKANOM ;] .............. ale my twardzi jestesmy w tych negocjacjach ;]
JacekK2021.07.14 13:39
Wykończą nasz przemysł. Do tego pójdzie serwis amerykański, amunicja, system wsparcia, systemy kierowania ogniem, wozy techniczne itd. Wszystkie systemy będą musiały być certyfikowane przez USA. Mamy kiepską armię i będziemy mieli trzy rodzaje czołgów podstawowych. Abrams, rzecz jasna dobry czołg, ale może być za ciężki żeby przeprawić się przez brody i za ciężki na lokalne mosty. Ten zakup nie poprawi naszej sytuacji. Zwłaszcza, że nie dysponujemy obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Zmarnowane pieniądze i zmarnowana szansa dla naszego przemysłu. Wdrożenie granatnika u nas to 7 lat pracy koncepcyjnej i 5 lat wyboru dostawcy. A czołg zamawiamy jak pizzę.
Jawny2021.07.14 13:46
Przy taki fachowych ekspertyzach aż dziw, że wojsko jeszcze nie zatrudniło Cię jako doradcę...
Anonim2021.07.14 14:05
Nie każdy urodził się w rodzinie polityka PiS. Tu nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć że nowy typ czołgu, to nie to samo co kupienie nowego samochodu przez Kowalskiego, a czemu, to wyżej masz już wyśnione
Prawda2021.07.14 13:35
Kopacz -kiedy pod -- Sąd za wydanie pozwolenia na strzelanie do Górników w 2014 roku w marcu --Jeden zabity --
robaczek2021.07.14 13:33
PYR PYR PYR PYR ................... ja tam nadal w smigłowcu ANOTSIA siedze ;]
Rumcajs2021.07.14 13:44
I Kaczyński Was Lewusów Abramsami Rozjedzie ,Tak Jak Jaruzelski Rozprawił się z Solidarnoscia,Można Można a potem Jaruzelski dostał nagrode jaką, został Prezydentem Polski,.HURRA HURRA NIECH ŻYJE KACZYNSKI a was lewusów ze złości poskręca.
robaczek2021.07.14 13:59
;] ......... tak własnie!!! ................. komuchy z pis gurom!;]
PILNE!2021.07.14 13:30
Dlqaczego amerykanskie skoro jeszcze niedawno Frendzel pisal o wspanialosciach z fabryki Bumar w Labedach???
Anonim2021.07.14 13:30
https://www.fronda.pl/a/polska-grupa-zbrojeniowa-prezentuje-nowy-czolg,77998.html
alko2021.07.14 13:29
Fajnie, już się cieszę. Mam tylko pytanko: kto będzie toto obsługiwał, bo zdaje się armia "wyszczepiona", czyż nie?
alko2021.07.14 13:30
Czy może na wszelki wypadek zakupiono bezzałogowce?
Dam2021.07.14 13:29
250 czołgów za 5 mld Euro. Za Tuska kupiliśmy 116 Leopardów za 0,2 mld Euro. Robienie "łaski" Amerykanom idzie pełną parą. Szkoda, że za nasze pieniądze.
Dwa na chodzie2021.07.14 13:31
a reszta jest za MILIARDY modernizowana! Niemcy, jak zwykle,, przy pomocy Tuska nas OSZWABILI!
Jak dobre są Abramsy.2021.07.14 13:20
W 1991 r. Saddam i jego armie w tym "elitarna" tzw. republikańską wyposażona w najnowsze sowieckie czołgi T-72Ms zostały doszczętnie zniszczone. Armie Saddama straciły ponad 3.300 czołgów. Starty amerykańskie; uszkodzonych, zniszczonych przez tzw. friendly fire 31. W bitwie czołgów o Medina Ridge Saddam stracił wszystko, bo setki czołgów, pojazdów opancerzonych, tysiące zabitych. Amerykańska 1st Armored Division miała uszkodzone 4 czołgi i 2 zabitych!
Ale to było w 19912021.07.14 13:21
Czy wilczur już nakarmiony?
xyz1232021.07.14 14:30
yhym z czego absolutną większość rozwaliło lotnictwo US, do tego wypada dodać, że te najnowsze irackie T72 to była wersja eksportowa bez termowizji i innych bajerów. Teraz na Leo2A7 masz termo 3-gen, a w tym twoim wolackim abramsie ze szrotu na pustyni będzie termo 2-gen znacznie gorsze od tego w Leo...
Pocieszaj sie, pocieszaj.2021.07.14 16:23
Efektywność strzału Abramsa wtedy było DWIE MILE, super T72 JEDEN KILOMETR!
Olej2021.07.14 13:15
I to jest bardzo dobra wiadomość ! Zła o tyle, że nie wchodzi od razu do realizacji. W trybie pilnym !!!!! I nie 250 a 1000 !!!! Żeby utworzyć pięść pancerną zdolna odrzucić przeciwnika w jego zaplecze strategiczne. Nie dać mu wejść w nasze granice.
Portofino2021.07.14 13:06
Te czołgi są przystosowane do współpracy z F-35. nikt za nas bił się nie będzie, to można uznać za pewnik w obecnej sytuacji. Jeżeli coś się w tej sprawie zmieni to tylko na lepsze.
Wstyd i hańba2021.07.14 13:05
kolejny świetny interes Amerykanów na Polakach : - czeka nas zakup kosztownego przeszkolenia załóg czołgów, - przeszkolenie obsługi technicznej, - zakup części zamiennych i serwisowanie, - dostosowanie infrastruktury i wyposażenia warsztatów remontowych do nowego typu wozów bojowych...itp...itd
Gówno wiesz o interesach!2021.07.14 13:26
Czekasz na listonosza z renciną.
Wstyd i hańba2021.07.14 13:55
faktycznie gówno wiesz o interesach
Do brudasów Łukaszenki-Putina2021.07.14 13:05
Abrams jest obecnie JEDYNY czołg, który sprawdził się na polach bitwy. Od Iraku w 1991 do dnia dzisiejszego. Żaden inny czołg, czy to francuski, niemiecki czy angielski NIE miał okazji być na polach bitwy. Dlatego jest to NAJLEPSZY WYBÓR! Amerykanie mają rozwinięta sieć warsztatową po całej Europie i JUŻ są w Polsce. Bo obecnie w Polsce już stacjonują Abramsy. Nie wygłupiaj się ludziku z tymi danymi, bo te FAKTYCZNE DANE są niedostępne. Dostępne jest tylko to co Amerykanie chcą, abyś wiedział. ------------ Jeszcze jeden"drobiazg" głupcze! Wszystkie czołgi, samoloty, samochody, hulajnogi w USA MAJĄ system METRYCZNY.
Gwno wiesz o USA2021.07.14 13:22
bo niby skąd?
xyz1232021.07.14 14:33
pisiorskie byzydury od A do Z. W Iraku były też i czołgi m.in. brytyjskie, wszystkie top MBT poza K2 i tym japońskim brały udział w walkach, jest to absolutnie najgorszy wybór dla Polski ale najlepszy dla wolski tu się zgadzam, a sprzęt amerykański NIE JEST w jednostkach metrycznych robiony lol. Popie#$$%^%^&ła ci się chyba AU albo NZ z USA... Nie wiem jak w Kanadzie ale chyba też mają mix jednostek.
Po 11 ...2021.07.14 12:58
Prawie wszystkie nowe czołgi Abrams będą stacjonować na Żoliborzu ...
A gdzie reszta,2021.07.14 13:02
hmm...?
Jawny2021.07.14 13:47
Na Czerskiej, oczywiście.
gracz2021.07.14 12:57
Super wiadomość!!!!..Czyli gdyby co, to znów polski frajer ma być na linii ognia?, na pewno nie. Po ulotkach i układach ruszą do cha, cha, cha chi, chi chi, boju za Polskę, bitni Holendrzy, Francuzi, Belgowie, Anglicy itd. "do boju Polsko ooo".
matis892021.07.14 12:55
Za PISu to czołgi stają w ogniu gdy w czasie pokoju próbują je przewieźć na lawetach do mechanika. Kto wie może później będą je im naprawiali ruskie w Samarze, jak to było z Tupolewem przed zamachem, za który dziś PIS chroni PO.
matis892021.07.14 12:50
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Anonim2021.07.14 12:47
Biorąc pod uwagę sposób prowadzenia polityki zagranicznej przez PiS, to te czołgi już niedługo będą mogły się przydać.
Jawny2021.07.14 12:56
Marzy ci się powtórka strzelania do robotników w 1956, 1970 itd.? Twoja komunistyczna przeszłość wylazła w całej pełni. I ty zarzucasz nam, katolikom, Polakom i patriotom sentyment do PRL? Stuknij się w pałę!
POplatfus w TVN2021.07.14 12:43
to do tłumienia manifestacji - żelazna pięść kota Jarka
Gdzie zaczyna się wojsko2021.07.14 12:39
Po pierwsze "na przedwczoraj" polskiej armii potrzeba przynajmniej tysiąca nowych nowoczesnych czołgów. Po drugie Abramsy nawet nie będą dostosowane do europejskich standardów (wyposażenie w systemie jednostek imperialnym a nie metrycznych). Po trzecie lepiej było kupić od Niemców nowe Leopardy 2 w aktualnej wersji - Leopardy w wersji eksportowej są mniej zubożone od wersji EKSPORTOWEJ Abramsów, które po prostu są słabszym czołgiem w porównaniu do Leopardów. Tak tak, nie dostaniecie tego samego czołgu który używa armia USA. Poza tym kupując nowe Leopardy nie trzeba by było budować trzeciego zaplecza technicznego do trzeciego typu czołgów.
miki2021.07.14 12:46
Abramsy są w systemie metrycznym i na naftę...ale turbina wszystko spali nawet olej od frytek... i akurat turbina to najprostrzy silnik ... odpali i przy -50 na benzynę.. . jest z 10 ton cięższy od leo i ma lepszy pancerz i lepszą przeżywalność i co się zgadzam potrzeba na wczoraj ...to i tak dobrze ze będziemy mieli na jutro a nie za 10 lat
Te które WP dostanie - nie będą.2021.07.14 12:49
jw.
xyz1232021.07.14 12:53
nie mam juz nawet ochoty pisac w oklepany na D24 sposob co MON "powinien zrobic". MON nie popsluguje sie logika, nie dziala tez w imieniu Polski najwyrazniej... Juz od dawna kazdy, kto choc troche ogarnia temat pisal, ze 500 czolgow lekkich z porzadnej moderki T72 zrobionych przemyslem krajowym + moderka wszystkich Leo2 do Leo2A7PL (a nie ta kacza wersja Leo2PL...) + zakup nowych Leo2A7PL zalatwia temat czolgow w PL, do tego jest praca w PL i w DE, kasa zostaje w EU, a krajowy pzremysl zyskuje nowe ogromne mozliwosci i zdolnosci. Lacznie z tymi Abramsami juz bedzie ponad 100 miliardow PLN poslane za ocean. Teraz tylko patrzec jak PiS uwali Borsuka bo nie ma kasy i w to miejsce pozniej kupi Bradley-e...
miki2021.07.14 20:28
moderka T70 daj se siana ... silnik za słaby do dopancerzenia , te T70 i klony to się nadają tylko do przetopu ... konstrukcja z lat 50 -siatych ...