Zobacz, co myśli papież Franciszek o sprawiedliwości społecznej, liberalizmie i eutanazji - zdjęcie
18.03.13, 09:31Fot.Tenan/Wikipedia

Zobacz, co myśli papież Franciszek o sprawiedliwości społecznej, liberalizmie i eutanazji

16

O przyszłości religii i prawdziwej reformie

Były już trudniejsze czasy dla religii, niż obecnie. I mimo wszystko wyszliśmy z nich. Być może obecnie jest mało ludzi religijnych, ale kiedyś brakowało nam cnoty. Były czasy, gdy Kościół był niezwykle skorumpowany (…) były czasy niezmiernie trudne, a jednak Kościół przetrwał. Nagle bowiem pojawili się ludzie tacy, jak Matka Terasa z Kalkuty, którzy zrewolucjonizowali spojrzenie na godność ludzką, i którzy spędzili życie pomagając ludziom w umieraniu. Te wybory tworzyły nowy mistycyzm i odnawiały rozumienie religijności” - podkreślał kardynał. I dodawał: „w historii Kościoła katolickiego prawdziwymi odnowicielami byli święci. Oni są prawdziwymi reformatorami, którzy mogą zmienić, transformować i ożywiać duchowe ścieżki” - dodawał.

O liberalizmie

Gdybyś przyjrzał się nauczaniu społecznemu Kościoła byłbyś zaskoczony tym, co on potępia. Na przykład potępia on ekonomiczny liberalizm. Wszyscy myślą, że Kościół jest przeciwko komunizmowi, ale jest także przeciwko dzisiejszemu systemowi gospodarczemu, to jest przeciwko liberalizmowi. On nie jest chrześcijański i nie możemy go zaakceptować. Musimy szukać równości szans i praw, walczyć o uprawnienia socjalne, o odpowiednią zapłatę, prawo do odpoczynku, wolność dla związków zawodowych. Wszystko to, co tworzy sprawiedliwość społeczną” - dodaje obecny papież.

O eutanazji

„Eutanazja jest (…) zabójstwem. Mam wrażenie, że obecnie mamy do czynienia z ukrytą eutanazją: służba zdrowia płaci tylko do pewnego momentu za opiekę zdrowotną, a później mówi: „niech Bóg się Tobą zajmie”. Starsza osoba, która pozbawiona jest opieki kończy więc na złomowisku. Niekiedy pacjent pozbawiony jest zwyczajnej opieki medycznej i to go zabija”

Starość

„Bóg musi szczególnie kochać ludzi starszych, bowiem przykazanie czci do rodziców opatrzone jest szczególnym błogosławieństwem. Mam 74 lata, wchodzę w starość i nie jestem jej niechętny. Jestem gotowy na nią i chcę być dojrzałym, ale nie skwaśniałym winem. Zgorzknienie osób starszych jest najgorszym, co może je spotkać, bowiem jest punktem od którego nie ma już odwrotu. Osoby starsze powołane są do pokoju i spokoju. Proszę o tę łaskę dla siebie”

TPT/LSN

Komentarze (16):

anonim2013.03.18 9:38
Jakże trafne jest spostrzeżenie obecnego papieża o ukrytej eutanazji ...i to perfidnie wykrętne"wycieranie sobie ust" Bogiem, wtedy gdy człowiek zawodzi drugiego człowieka.
anonim2013.03.18 10:09
Jan Paweł II w swoich encyklikach negatywnie wypowiadał się zarówno o socjalizmie jak i liberalizmie. Nadzieją dla człowieka jest ekonomia oparta na chrześcijańskich podstawach. Zysk nie jest najważniejszy. Liberałowie oraz socjaliści to materialiści. Jedni stawiają na indywidualizm drudzy na kolektywizm, ale łączy ich prymat materii nad duchem.
anonim2013.03.18 10:30
Akapit o liberalizmie gospodarczym sprawił, że opadły mi ręce. Niestety socjalistyczne myślenie kwitnie też w tak światłych umysłach jak Jego Świątobliwości Franciszka. Cóż, papież jest nieomylny tylko w kwestiach tyczących się wiary.
anonim2013.03.18 10:36
Jego Świątobliwość nie raczył też zauważyć, że eutanazja (o której pisze w kolejnym akapicie) jest prostą konsekwencją stosowania socjalizmu i "sprawiedliwości społecznej". Jak kończy się kasa, co w socjalizmie zdarza się prędzej czy później, to cierpią na tym najsłabsi. Vide nasza służba zdrowia.
anonim2013.03.18 10:43
Ryndyuk napisał(a): Przypomnę jeszcze ostatnie przykazanie z dziesięciu wszystkim nam znanych: 10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. Bóg od nas oczekuje wolontariatu i solidaryzmu (dobrowolnej i indywidualnej pomocy!!!), a nie socjalizmu! Gadanie, że ktoś powinien zapłacić więcej, bo ma więcej jest sprzeczne z nauką Dekalogu. Nie ważne czy to jest sąsiad Stomatolog, bank czy supermarket. ANI ŻADNEJ RZECZY, KTÓRA JEGO JEST.
anonim2013.03.18 10:54
@leaf472 Liberalizm pojęty szeroko, i tak jak go dziś rozumiemy, nie ma fundamentu, bo jeśli tym fundamentem jes demokracja czytaj: w niektórych przypadkach przyjmujaca formę demon-kracji, to nie jest to fundament tylko trzęsawisko...Liberalizm pojety wąsko, gospodarczo- "co nie jest zakazane jest dozwolone" też nie jest żadnym ideałem. Są luki prawne sprzeczne z moralnoscią, czy też prawa niemoralne i sprzeczne ze zdrowym rozsadkiem np. karanie piekarza który darowuje pozostały, niesprzedany chleb potrzebujacym, i niszczenie go. A wiec Papież ma ostatecznie rację Zatem, w górę opadłe ręce!
anonim2013.03.18 11:31
Leaf427. Według nauki Kościoła prawo do własnosci prywatnej jest prawej naturalnym, ale nie pierwszorzednym. Jest prawem podporzadkowanym. A czemu? Zasadzie powszechnego przeznaczenia dób ziemskich. Na to wskazuje także logika. Byłoby absurdem ze strony Boga danie życia bez prawa dostepu do środków slużacych jego utrzymaniu. Zatem, z faktu stworzenia człowiek ma prawo dostepu (zazwyczaj poprzez pracę) do środków koniecznych do życia i żadne prawo wlasnosci prywatnej nie moze mu tego odebrać. Dlatego własność prywatna ma dwie funkcje: służy wlascicielowi i obciążona jest także "hipoteka socjalną" tzn. funkcja prawa nadrzędnego. Przykład : mam w kieszeni.100zł. Ale to tylko symbol wartości. Jak pojdę ją skonkretyzować okaże się, że mialem tylko 77zł a resztę zabierze mi Państo jako hipotekę socjalną (VAT). I naprawdę nie ma to nic wspólnego z socjalizmem.
anonim2013.03.18 11:40
@ mindbender. Ma pan rację z tym sterowaniem. Pozbawionymi steru i dryfującymi bez celu, którzy chcieliby, żeby i latarnia morska wraz z nimi dryfowała, trudno jest sterować........
anonim2013.03.18 12:00
polecam: http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/media/autorzy/mwojciechowski.html http://ekonomia.opoka.org.pl/etyczny-biznes/458.1,Kapitalizm_czyli_sprawiedliwosc.html http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IK/polit_deka.html
anonim2013.03.18 13:26
@ mindbener Rzeczywiście , jest wielu cwaniaków i ludzi nastawionych roszczeniowo, których głównie komunizm nauczył bezradności zyciowej,jest to denerwujace. Dlatego napisałem poprzednio o dostępie do dóbr koniecznych poprzez pracę. To , że tu i tam są patologie nie oznacza, że nauka Kościoła jest do kitu. Tak jak kradzieże nie dyskwalifikują przykazania " nie kradnij". Poza tym Kosciół niczego nikomu nie narzuca tylko proponuje. A z tym stawianiem pytań przez społeczeństwo liberalne. Ono rzeczywiscie czasami stawia pytania tylko nie chce słuchać odpowiedzi... Zresztą jak tu słuchać odpowiedzi jak kazdy i tak ma ponoć "swoją prawdę."...
anonim2013.03.18 15:09
@Schikaneder. Do Janosika (czyli szanownego pana) nie trafią żadne argumenty. Co do sprawiedliwości: zawsze myślałem, że sprawiedliwość jest jedna, bez żadnych przydomków. A tu proszę: jest sprawiedliwość społeczna. Tyle tylko, że jej wprowadzanie mieliśmy (i chyba wciąż mamy) okazję doświadczać na własnej skórze, co kończy się zwykle nieciekawie. Z Bogiem.
anonim2013.03.18 15:41
Od pierwszego zdania chłonie się te słowa, mądre i głębokie. Niesamowity człowiek.
anonim2013.03.18 16:14
*Musimy szukać równości szans i praw, walczyć o uprawnienia socjalne,* To jest właśnie hasło lansowane przez lewactwo z UE, GW, palikociarnię, SLD itp. twory. Nie ma równych szans, bo Pan Bóg różnie obdarza ludzi. Jednym daje więcej, a innym mniej i już w chwili urodzenia ich szanse są różne. Mam nadzieję, że jako papież, zacznie myśleć, zamiast bezmyślnie powielać lewicowe hasła. Jestem ciekaw, gdzie w Ewangeliach wyczytał on o tym, że aby było po chrześcijańsku, to musi być równość szans i uprawnienia socjalne. Ciemno widzę ten pontyfikat. Od całowania stóp chorym i biednym, nie przybędzie sprawiedliwości na tym świecie.
anonim2013.03.18 17:12
Eutanazja, starość, duchowość - tak, ale fragment o liberalizmie (mam nadzieję, że w książce to zagadnienie jest szerzej omówione) mówi mi, że moje posłuszeństwo będzie wystawione na próbę, Na marginesie - już od kilkudziesięciu lat (różnie w różnych krajach) to nie związki zawodowe są pozbawione wolności. Przeciwnie to związki zawodowe tę wolność ograniczają. "[...] równości szans i praw [...]" najlepiej (nie idealnie) zapewnia wolny rynek. Na wolnym rynku (jak długo wolnym rynkiem pozostaje): - nikt nie może zmusić kogokolwiek do wykonywania jakiejkolwiek pracy lub korzystania z jakiejkolwiek usługi - nikt nie może zabronić komukolwiek wykonywania jakiejkolwiek pracy i świadczenia jakiejkolwiek usługi (chyba, że podpadają pod - nie kradnij, nie morduj, nie mów fałszywego świadectwa).
anonim2013.03.18 17:20
Panie Schikaneder, godziwe życie dla nielicznych to domena: - protekcjonizmu; - socjalizmu; - komunizmu.
anonim2013.03.18 18:39
leaf427 napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Mar 18, 2013, 11:30 rano Akapit o liberalizmie gospodarczym sprawił, że opadły mi ręce. *** Ależ - takie jest właśnie nauczanie Kk, zostało wyrażone w Nauce Społecznej Kościoła. Papieże już co najmniej od Leona III potępiali liberalizm gospodarczy, czyli to co dzisiaj próbuje lansować Korwin-Mikke i jego zwolennicy.