Zjednoczona Prawica nie handluje suwerennością Polski! - zdjęcie
19.11.20, 08:25Fot. Adam Guz/KPRM, CC BY-NC-ND 2.0

Zjednoczona Prawica nie handluje suwerennością Polski!

24

1. Wczoraj w Sejmie po wnioskach opozycji o informację premiera w związku z zapowiedzią polskiego weta dotyczącego wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu odbudowy, marszałek Elżbieta Witek zapowiedziała wystąpienie szefa rządu w godzinach popołudniowych.

Rzeczywiście premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Sejmie i przedstawił informację dotyczącą toczących się negocjacji budżetowych, podkreślając, że takie stanowisko przedstawi dzisiaj na zdalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w sytuacji kiedy stanie się to przedmiotem jej obrad.

Rzeczywiście na dzisiaj zwołane jest zdalne posiedzenie Rady ale w agendzie znajdują się tylko sprawy związane z pandemią koronawirusa, w tym sprawy dystrybucji szczepionki, która została zamówiona w kilku firmach przez Komisję Europejską dla wszystkich krajów UE.

2. Przy okazji tego wystąpienia premier Morawiecki rozprawił się z kilkoma mitami, które ukuła opozycja w związku z zapowiedzią zapowiedzianego przez premiera złożenia weta w sprawie budżetu UE.

Po pierwsze winnymi tego stanu rzeczy, nie są jak twierdzi opozycja, Polska i Węgry, a prezydencja niemiecka, która zdecydowała się wyjść daleko poza kompromis zawarty przez Radę Europejską 21 lipca.

W konkluzjach tego szczytu znalazł się bowiem zapis o uzależnieniu przyszłych wydatków budżetowych od praworządności rozumianej jako ochrona interesów finansowych UE i rzeczywiście prezydencja w rozporządzeniu powołuje się na artykuł 322 TFUE (Traktatu o Funkcjonowaniu UE) ale w samej treści znajdują się nie tylko interesy ekonomiczne UE ale i wartości UE zapisane w art 2 TUE (Traktatu o Unii Europejskiej), a więc tak naprawdę wszystko co leży tylko i wyłącznie kompetencjach państw członkowskich.

Zresztą niektórzy komisarze unijni już nie kryją, że wcale nie chodzi o interesy ekonomiczne UE ale o sprawy ideologiczne takie jak np. małżeństwa jednopłciowe i możliwość adopcji przez nie dzieci i jednoznaczne uregulowanie tej kwestii we wszystkich krajach członkowskich, zapowiedziała to zaledwie kilka dni temu komisarz Jurowa.

Kraj który się temu nie podporządkuje zostanie określony przez Komisję jako łamiący praworządność, a to będzie już pozwalało na uruchomienie procedury zablokowania dla niego środków budżetowych.

3. Drugim mitem głoszonym przez opozycję są opowieści o tym, że weto oznacza brak unijnych środków dla beneficjentów w Polsce, to oczywista nieprawda, jeżeli do końca grudnia tego roku nie będzie porozumienia budżetowego, to od 1 stycznia będzie realizowany budżet identyczny jak ten w roku obecnym, bez żadnych ograniczeń dla nikogo.

A negocjacje w sprawie wieloletniego budżetu przejmie prezydencja portugalska, wspierana przez Słoweńców, którzy przejmują prezydencję w II połowie 2021 roku, a jak zapowiedział premier Słowenii, sprawy budżetowe trzeba rozstrzygnąć w oparciu o kompromis zawarty przez premierów rządów 21 lipca, a więc dokładnie tak jak proponują Polska i Węgry.

4. Kolejny mit opozycji to twierdzenia, że Polska i Węgry łamią praworządność, a przecież te kraje stanęły mocno nie tylko w jej obronie ale także na gruncie stabilności unijnego prawa.

Prezydencja niemiecka zaproponowała bowiem, żeby rozporządzeniem zmienić unijne traktaty co jest rażącym złamaniem prawa i wprowadza w tej dziedzinie niepewność, ponieważ to brukselscy urzędnicy na podstawie niejasnych kryteriów, mają decydować czy jakiś kraj członkowski jest praworządny czy też nie.

5. Swoje wystąpienie premier posumował, że Polska nie pozwoli aby przy użyciu ideologicznych kryteriów, unijni urzędnicy i największe unijne kraje zmuszały nas do realizacji cudzych wizji.

Nie zgodzimy się na to za żądne pieniądze, ponieważ Zjednoczona Prawica nie handluje suwerennością naszego kraju i także opozycja niezależnie jak ocenia rządzących, powinna stanąć w jej obronie.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (24):

JonB2020.11.19 21:47
To prawda ze juz nie handluje. Co bylo do przehandlowania zrobila juz dawno.
Janek2020.11.19 18:03
PiS zahandlował już suwerennością Polski, oddał 60% naszej suwerenności UE !! dlatego że L. Kaczyński podpisał Traktat Lizboński bez żadnych zastrzeżeń !! teraz nasi "władcy i kłamcy" mogą sobie tylko pokiwać palcem w bucie !! a UE może zrobić z naszą władza to co zechce!! tak nasi wodzowie się troszczą o Polskę !!!
Walter2020.11.19 16:43
Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 183, 187, 190, 194. Łamanie praworządności przez polityków związanych z PiS-em jest faktem. Dla Jarosława Kaczyńskiego suwerenność polega na łamaniu konstytucji. W wyniku zawetowania budżetu unijnego Polska straci 103 mld zł. Kto tu jest patriotą, a kto zdrajcą?
Anonim2020.11.19 14:45
Czyli że 25 krajów które nie zawetowały straciły suwerenność? A tylko 2 kraje w Europie został suwerenne? Kto tym 25 krajom zabrał suwerenność?
Anonim2020.11.19 14:09
PIS nie sprzedaje się UE tylko WHO I MFW.
heniek2020.11.19 13:47
tak trzymać
heniek2020.11.19 13:26
rabin tobie się coś podoba czy sam chciałbyś żądzić
Andy Semicki Rabin2020.11.19 12:14
"Zjednoczona Prawica nie handluje suwerennością Polski!" Panie, weź pan nie p...l! Przecież suwerenność Polski to jest jeszcze ta ostatnia rzecz, której ci żydzi z rządów Platformy Obywatelskiej i Platformy Pisowskiej jeszcze nie ukradli, nie sprzeniewierzyli, albo nie rozdali, a którą mogą jeszcze przehandlować za cokolwiek!
...2020.11.19 10:32
I to jest największym problemem opozycji. Już się widzieli w służebnej roli na salonach niemieckich, a tu Rząd stawia weto.
Jarek2020.11.19 9:52
Jaki handel suwerennością, co oni bredzą. A kto podpisał traktat lizboński? UE nas nie namawiała do wstąpienia, to Polska aplikowała. UE poradzi sobie bez Polski, ale Polska bez UE, hmm. Ale jak to mówią "rząd się wyżywi i jego rodziny" a my ludzie zwykli będziemy zapier... za miskę ryżu. I tak oto spełnią się marzenia PIS o dobrobycie i równości wszystkich Polaków - każdy będzie miał po równo - miskę ryżu.
man.of.Stagira2020.11.19 12:05
Dopóki polski Trybunał Konstytucyjny decyduje o prawidłowej interpretacji polskiej Konstytucji dopóty ŻADEN Traktat Lizboński nie jest nam w stanie dyktować jak ma wyglądać praworządność w Polsce. PROPOZYCJA BERLINA to umożliwienie Komisji Europejskiej żeby SAMA interpretowała -według większości głosów- CO JEST a co NIE jest prawem w Polsce. To tak jakby Rząd w Polsce samowolnie mógł decydować -a nie sąd- co jest a co nie jest zgodne z Ustawą. Z POMINIĘCIEM sądu. Nie pieprz bez sensu 'Jarek'. Nie ma sensu tak bez sensu...
Rafał2020.11.19 9:38
Argument braku praworządności ma ograniczyć fundusze dla Polski, żeby nie rozwijała się za szybko w stosunku do starych, ociężałych i zdemoralizowanych członków UE. NALEŻY NIEDOBORY ŚRODKÓW UZUPEŁNIĆ OPODATKOWUJĄC INTERESY TYCH PAŃSTW W NASZYM KRAJU. NAJLEPIEJ TEŻ ZASTOSOWAĆ W STOSUNKU DO NICH "RÓŻNE UŁATWIENIA W FUNKCJONOWANIU".
Dam2020.11.19 9:30
Skoro Vateusz mówi, że PIS nie łamie praworządności, to dlaczego by mu nie wierzyć? Co prawda nie odniósł się do żadnego z przykładów łamania, ale tak mu dobrze z oczu patrzy. I w końcu nigdy nie złapano go na bezczelnym kłamaniu i wcale nie ma za kłamstwo żadnych wyroków sądowych.
Topek2020.11.19 9:01
Jak zwykle Pinokio kłamie bez skrupułów i prosto w oczy Polakom. Budżet w 2021 musiałby funkcjonować na zasadzie prowizorium. Oznacza to, że państwom członkowskim co miesiąc wypłacano by 1/12 środków z poprzedniego roku. Jedyne, co można byłoby zrobić z tymi pieniędzmi, to wypłacić dopłaty bezpośrednie dla rolników i ukończyć zaczęte wcześniej projekty. Nie dałoby się uruchomić żadnych nowych funduszów, np. Funduszu Zdrowotnego, czy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Bo te w 2020 roku jeszcze nie istniały. Brak zgody na podniesienie pułapu zasobów własnych – czyli m.in. na utworzenie Funduszu Odbudowy – może natomiast spowodować, że Unia dogada się poza Polską i Węgrami.
jle_ffm2020.11.19 8:46
Panie Kuźmiuk, pis to nie Polska i Polska to nie pis. Proszę nie brać Polaków na zakładników w imię waszych chorych ambicji i urojonych marzeń o wielkości bez patrzenia szerzej na dobro ogółu. NIe pierwszy raz przez takich warchołów jak wy Rzeczpospolita pogrążała się w chaosie i wielkich problemach (mi,in. zabory). Jesteście spadkobiercami Liberum Veto i naród oraz historia wam tego nie wybaczą!
Anonim2020.11.19 8:52
Trudno się nie zgodzić, ze zdaniem rządu RP. Taka jest prawda, i nie przesłonią ją żadne gierki łajz politycznych, ani służb obcych państw i ich V Kolumny.
Anonim2020.11.19 8:44
Podejrzewam, że gdyby Niemcy wiedzieli co ich czeka, nie wybiliby Powstańców.
Anonim2020.11.19 8:40
Morawiecki ma do decydowania mniej niż kot Kaczyńskiego. Jeżeli Kaczyński nie potrafi się dostosować do zasad, prawa i wartości unijnych które szanują wszystkie kraje, to znaczy że jest zwykłym egoistą nie szanujących innych, dlatego powinien spakować swoje oszczane majtki i wyp...lać do Putina albo Łukaszenki
Anonim2020.11.19 8:55
"prawa i wartości unijnych" - no coś takiego, a co to jest w rozumienie lewactwa, szykowany w tempie ekspresowym wyzysk podludzi przez nadludzi?
Anonim2020.11.19 8:57
Rosyjska agentura, to ta, co ciągle straszy Rosjanami, i rosyjskimi onucami, oraz, ci, co zaraz to potwierdzają - "zgadza się".
Anonim2020.11.19 8:34
Roth znaczy czerwony?!
Anonim2020.11.19 8:34
Wolnością Polaka nie handlujemy, w starciu z wredną, czerwoną bolszewią!
AAAtomek2020.11.19 8:30
Dzień dobry. Dziś jest 19.11.2020. Witamy w faszystowskiej Polsce! Obozy koncentracyjne oraz szwadrony śmierci to już tylko kwestia czasu.
Anonim2020.11.19 9:00
Faszyzm w Polsce, to chyba jak dorośniesz, synku?