Zdanie odrębne sędziego SN. Gersdorf spali się ze wstydu? - zdjęcie
21.02.20, 20:49fot. David Berkovitz, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Zdanie odrębne sędziego SN. Gersdorf spali się ze wstydu?

17

Sędzia Zbigniew Myszka z Sądu Najwyższego przedstawił zdanie odrębne do uchwały Sądu Najwyższego ze stycznia, która odbiła się w całym kraju głośnym echem. Idzie o praktyczną likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.

 

"Zdanie odrębne składam w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w obronie nowo powołanych sędziów, którzy uzyskali nominacje sędziowskie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i na ogół nie zważają na własne potrzeby osobiste czy rodzinne, ale w poczuciu konstytucyjnego obowiązku (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP) realizują w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialną misję niezależnego, bezstronnego i niezawisłego orzekania w rozmiarze często przekraczającym zwykle możliwości" - napisał Myszka.

"Za taką służbę należy się szacunek, a nie poniżające i upokarzające „uchwałodawcze piętno” lub status „podejrzanych” sędziów, którzy nie powinni dalej orzekać lub mają być stygmatyzowani ograniczeniami wykonywania jurysdykcji, choćby pro futuro od daty podjęcia kontestowanej uchwały" - dodał sędzia.

"Dlatego i w szczególności takim sędziom na początku sędziowskiej służby należy się moje solidarne wsparcie w postaci votum separatum, które składam ponadto i przede w interesie tysięcy obywateli, którym Konstytucja gwarantuje prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia spraw bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1)" - zaznaczył.

"Takich obywateli na ogół nie interesuje podważanie lub ograniczanie przez niektórych „starych” sędziów zdolności do orzekania nowo powołanych sędziów, zwłaszcza gdy kilkuset takim „inkryminowanym” bez procesu i bez dowodów sędziom nie postawiono konkretnych ani weryfikowalnych zarzutów sprzeniewierzenia się konstytucyjnym oraz unijnym obowiązkom apolitycznego, niezależnego, bezstronnego i niezawisłego orzekania, w tym nie zagwarantowano im prawa do obrony ani możności obrony ich praw w kontestowanym postępowaniu ani w indywidualnych procedurach, o których stanowi art. 180 ust. 2 Konstytucji RP" - stwierdził dalej.

"Sąd Najwyższy wydał kontestowaną uchwałę w sprawie okonstytucyjnoustrojowo-publicznym znaczeniu w składzie niewłaściwym po nadzwyczajnie kontrowersyjnym niedopuszczeniu do udziału wszystkich sędziów Izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz prima facie sprzecznym z prawem wyłączeniu siedmiu sędziów Izby Cywilnej. W spornej kwestii sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zasadnie wnioskowali w charakterze amici curiae o rozpoznanie sprawy w pełnym składzie Sądu Najwyższego. W tym zakresie logiczne i przekonujące były także argumenty zawarte w piśmie kilku bezpodstawnie wyłączonych sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego" - czytamy w zdaniu odrębnym.

"Krytykowana uchwała interpretacyjna bezpodstawnie, poniżająco i upokarzająco (wbrew art. 40 Konstytucji RP) blokuje lub ogranicza „inkryminowanych” kilkuset nowych sędziów w konstytucyjnie niezawisłym orzekaniu (art. 178 ust. 1 w związku z art. 179 i 180 ust. 1 Konstytucji RP)" - wskazał sędzia.

Cóż, trudno się z tym nie zgodzić, jak i z całym obszernym stanowiskiem sędziego...

 

Komentarze (17):

Walter2020.02.22 13:09
Andrzej Duda ośmiokrotnie złamał konstytucję na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Mam nadzieję, że wygra kandydatka opozycji, będzie nią Małgorzata Kidawa-Błońska. Jest prawnuczką Prezydenta Wojciechowskiego i wnuczką Ministra Grabskiego. Jeśli wygra wybory, to będzie kontynuowała tradycję rodzinną. Jej ewentualne zwycięstwo będzie oznaczało koniec absolutnych rządów Jarosława Kaczyńskiego.
dron2020.02.22 12:55
Sędzia Zbigniew Myszka z Sądu Najwyższego - zapamiętajmy sprawiedliwego!
zadowolony2020.02.22 11:10
Brawo dla tego sędziego. Jest pewną nadzieją że w polskim sądownictwie będzie lepiej kiedy zakłamane i upolitycznione gów.a pokroju gersdorf, tulei, łaczkowskiego czy rzeplińskiego odejdą w NIEBYT
loki2020.02.22 11:49
Posłuszni PIS sędziowie to dobrzy sędziowie.
Staszek2020.02.22 8:54
Ale szanowny Panie zapomniał Pan, że ta pani nie ma wstydu .
Mirek2020.02.22 8:53
Oglądam program KASTA ale też i ze swojego doświadczenia i spostrzeżeń wiem że naprawa sądownictwa w Polsce jest konieczna bo bez niej nie ruszymy z miejsca w jakim jest polskie sądownictwo . Głupota gersdorfowej i jej kompanów jest porażająca . Aby uratować swoje psie srebrniki posuną się nawet do zdrady Polski .
a kampania w trakcie - a hoj przygodo i rozróba2020.02.22 8:08
boję się o Panią Prezes, bo jest na wylocie. A co jak dołączy do lotnego Kommanda KODu i zacznie palić świeczki i stałe plakaty i szturmówki spłoną
Bobik2020.02.22 0:52
„…Zdanie odrębne składam w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej…”. Gdyby sędzia miał w poszanowaniu Konstytucję Rzeczypospolitej, to by nam wyjaśnił (a tego nie robi) jak pogodzić istnienie Izby Dyscyplinarnej z Konstytucją? Konstytucja mówi wyraźnie, że sąd specjalny nie może w Polsce funkcjonować poza stanem wojennym.
doradca2020.02.22 11:12
najpierw zrozum pojęcia, którymi lewacki przygłupie sie posługujesz (sąd specjalny - sąd dyscyplinarny
Bobik2020.02.22 13:13
@doradca W Polsce mamy SN, i nic ponad to. Koniec kropka. Ziobro stworzył tak zwaną ID, która ma być ponad SN, czyli np. prezes, jak i sędziowie, nie podlegają pierwszemu prezesowi SN (działają absolutnie niezależnie). A więc stwarza pozory sądu specjalnego (a to jest konstytucyjnie zarezerwowane tylko na czas wojny). A więc skoro stwarza tylko pozory to niech w d*pe wsadzi swoje orzeczenia. I tak jak powiedział Giertych: „ pan nie jest sądem, pan mnie nie będzie upominał”. Zresztą, nie wiem czym zajmą się ci sędziowie z nadania partyjnego bo później i tak będą wysłani w delegację na Białoruś. Borys Budka powiedział: „rozliczymy każdego sędziego, który togę sędziowską zamienił na legitymację partyjną obecnej władzy”. A więc nie wie po co ta cała zadyma.
Obywatel2020.02.22 18:14
Co robi tu Bobik ?! Oj, BRZYDKO robi - aż CUCHNIE !
Karol2020.02.25 14:45
Bobik do budy i siad plaski ! Nie szczekac, zamknac morde, bo nie dostaniesz kosteczki ! Lez i waruj !
Nowak2020.02.21 23:09
Nareszcie zwykli ludzie, pokrzywdzeni przez sądy, biorą swój los w swoje ręce i zaczynają orzekać i wydawać wyroki natychmiast na sali rozpraw – jak w Rybniku. Sędzina jeszcze nie skończyła czytać treśćci wyroku, a pokrzywdzony przeskoczył barierkę i w łeb i kopa. Dopiero protokolant go obezwładnił, z czego wynika, że był to starszy mężczyzna, gnębiony przez sąd wiele lat ! Teraz sędzina będzie leczyć siniaki na długim chorobowym, a poszkodowani przez sądy będą mieli nadzieję, że inny – normalny sędzia przejmie ich sprawy. Wnioski: 1. Prezesi sądów powinni wszystkich protokolantów wysłać na kursy Kung Fu lub innych metod walk obronnych. 2. Wykonanie kary natychmiast na sali sądowej jest tańsze i najskuteczniejsze z dotychczas stosowanych procedur .
Les2020.02.21 23:08
Po obejrzeniu kikunastu programów „Kasta”, wielu przykładów podawanych w „Studiu Otwartym”, oraz przypadków podawanych w mediach, można pokusuić się o pierwszą analizę sądownictwa w Polsce ! Gdybym osobiście zetknął się z niektórymi sędziami, to już na sam ich widok uciekłbym z sali sądowej ! Większość z kobiet sędzin nie potrafi analitycznie myśleć, stąd pytanie jak te sędzine przeprowadzają analizy dokumentów, faktów, dowodów i zeznań ?! Wynika z tego, że w wielu przypadkach orzekają one bez zapoznania się z dokumentami i dowodami , wydajc często tzw. wyroki zaoczne! Jeśli normalny człowiek słucha uzasadnienia wydanego wyroku, to flaki skręcają się w brzuchu, nie wspominając cierpienia komórek mózgowych, które są zmuszone to przyjmować ! Sędziowie zaś, wręcz deklarują preferencje politycznie, są bardziej krnąbrni i nieposłuszni. Wielu z nich robi wrażenie jakby chcieli koniecznie kogoś skrzywdzić, ba – oni pokazują jakby byli szczęśliwsi, że mogli kogoś „udu-pić” , lub zrujnować komuś życie. Odrębną sprawą są wyroki, z których jasno wynika, że są wydane za coś, za łapówkę, w wyniku znajomości, w związku z udziałem w mafiach lokalnych, itd. Kilka przykładów poznaliśmy na poziomie niemal debi-lizmu , przykładowo, kiedy sędzia twierdzi, że zna czyny bardziej wstrząsające niż torturowanie, gw-ałt i mor-derstwo dziecka. Wielu sędziów takich jak: Juszczyszyn, Tuleja, Kowalska, Gersdorf, Kubczak, Łączewski, Skwara, Pirogowich, Krakowiak i inni, których dobrze znamy z mediów – nigdy nie powinni być sędziami. Wniosek: Należy wprowadzić obowiązkowy przydział prawników dla stron w procesie sądowym. Każdy prawnik po ukończeniu studiów wyżczych powinien przejść test weryfikacyjny dotyczący przydatności do poszczegónych zawodów prawniczych, ale szczególnie dla sędziów !!!
anonim2020.02.21 22:55
https://filmvod.pl - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Maciej2020.02.21 21:00
Jak widać są jeszcze uczciwi, prawdziwie niezawiśli sędziowie, dla których rzeczywiste prawo oraz sprawiedliwość stanowią wyznacznik pełnionej przez nich funkcji!
katolik2020.02.21 20:54
to się nazywa bezstronność sędziego . Brawo. godna postawa sprawiedliwości sędziowskiej i człowieka