Zarzuty wobec kardynała Nycza dot. ukrywana pedofilów. Archidiecezja zabiera głos - zdjęcie
26.02.19, 07:20Fot. Drabikpany via Flickr, CC 2.0

Zarzuty wobec kardynała Nycza dot. ukrywana pedofilów. Archidiecezja zabiera głos

53

Wczoraj Archidiecezja Warszawska opublikowała na swojej stronie internetowej stanowisko, w którym odniosła się do części raportu Fundacji „Nie lękajcie się!”, która dotyczy kardynała Kazimierza Nycza. Fundacja zarzuca między innymi kardynałowi Nyczowi ukrywanie pedofilii oraz przenoszenie sprawców do innych parafii.

Rzecznik archidiecezji, ks. Przemysław Śliwiński w oświadczeniu wskazał, że każda ze spraw, które wymieniono w raporcie „[…] była przedmiotem niezwłocznego badania nie tylko ze strony państwowych organów ścigania, ale również odpowiednich urzędów kościelnych. Za każdym razem dokumentacja sprawy była niezwłocznie przekazywana Kongregacji Nauki Wiary”.

Dalej ks. Śliwiński pisze między innymi:

W momencie pojawienia się wobec niego w 2007 r. zarzutów o nadużycia wobec nieletnich, kard. Kazimierz Nycz, zgodnie z procedurami, zawiesił niezwłocznie księdza w funkcji proboszcza i nakazał zamieszkanie w Domu Opiekuńczo-Leczniczym im. Opatrzności Bożej w Pilaszkowie prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Orionistów, pod okiem kuratora. W tym czasie ksiądz D. miał zakaz sprawowania jakichkolwiek funkcji duszpasterskich, a sprawa została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary. Pomimo nałożonych ograniczeń i środków rygoru, ks. Piotr D. nie dostosował się do nich: za pośrednictwem internetu nawiązał kontakt z nieletnimi i dopuścił się tzw. “recydywy”. Wskutek tego został skazany na trzy i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności i odbył karę więzienia w całości”.


Poniżej prezentujemy stanowisko Archidiecezji warszawskiej w całości:

W opublikowanym na stronach fundacji “Nie lękajcie się” w czwartek, 21.02.2019, “Raporcie”, w części dotyczącej kard. Kazimierza Nycza, zostały przywołane sprawy dwóch księży. Przedstawiamy szczegółową faktografię na ten temat:

Pierwsza z przedstawionych spraw dotyczy ks. Jerzego U. z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie bp Kazimierz Nycz posługiwał w latach 2004-2007. W momencie przybycia do diecezji bp Nycza w 2004 roku kapłan, oskarżony o “doprowadzenie do poddania się innym czynnościom seksualnym wobec małoletnich”, oczekiwał już na werdykt sądu odwoławczego. W październiku 2004 r. sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu związanego ze sprawowaniem pieczy i prowadzeniem zajęć dydaktycznych z dziećmi, na okres 5 lat. Bp Nycz, działając w zgodzie z prawodawstwem kościelnym, 20 stycznia 2005 roku skierował do Kongregacji Nauki Wiary pismo w tej sprawie. Odpowiedź Kongregacji stwierdziła, iż nie ma konieczności prowadzenia procesu kościelnego, nakazując biskupowi nałożenie ograniczenia posługi kapłańskiej (zakaz kontaktu z dziećmi) oraz nadzór.

Wskutek tego, realizując sądowy wyrok oraz wytyczne Kongregacji, bp Nycz skierował w czerwcu 2005 roku księdza U. do parafii Barcino, gdzie przebywał on pod nadzorem doświadczonego i kompetentnego w zakresie formacji kapłana. Dekret zawierał ograniczenia nałożone przez wyrok sądu, przede wszystkim w postaci zakazu pracy duszpasterskiej z małoletnimi, a także obowiązek podjęcia stosownej terapii. W listopadzie 2005 roku ksiądz U. został zwolniony z parafii w Barcinie i skierowany do Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu, z zakazem publicznego pełnienia posługi duszpasterskiej i sprawowania sakramentów, gdzie zmarł w 2011 roku.

Druga ze spraw dotyczy okresu posługi kard. Kazimierza Nycza w archidiecezji warszawskiej i wiąże się z osobą księdza Piotra D. W momencie pojawienia się wobec niego w 2007 roku zarzutów o nadużycia wobec nieletnich, kard. Kazimierz Nycz, zgodnie z procedurami, zawiesił niezwłocznie księdza w funkcji proboszcza i nakazał zamieszkanie w Domu Opiekuńczo-Leczniczym im. Opatrzności Bożej w Pilaszkowie prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Orionistów, pod okiem kuratora. W tym czasie ksiądz D. miał zakaz sprawowania jakichkolwiek funkcji duszpasterskich, a sprawa została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary. Pomimo nałożonych ograniczeń i środków rygoru, ks. Piotr D. nie dostosował się do nich: za pośrednictwem internetu nawiązał kontakt z nieletnimi i dopuścił się tzw. “recydywy”. Wskutek tego został skazany na trzy i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności i odbył karę więzienia w całości.

Po odbyciu kary rozpatrzenie jego sprawy było – zgodnie z procedurami – kontynuowane przez Kongregację Nauki Wiary w formie procesowej. Zgodnie z instrukcjami dykasterii watykańskiej, oprócz kary zasadniczej (czyli suspensy i dożywotniego zakazu wykonywania wszelkich zawodów związanych z kontaktem z małoletnimi) nałożono karę dodatkową, polegającą na nakazie zamieszkania w odosobnionym miejscu, jednak nie przeniesiono go do stanu świeckiego. Dziś ksiądz D. przebywa w Domu Księży Emerytów, którego nie może opuszczać bez zgody ustanowionego jednocześnie kuratora.

Warto z całą stanowczością stwierdzić, że od momentu ujawnienia przestępstwa w 2007 roku ks. Piotr D. ma nieprzerwany zakaz sprawowania publicznie jakichkolwiek funkcji kapłańskich i duszpasterskich, tym bardziej tych związanych z pracą bądź kontaktem z małoletnimi.

W ramach konkluzji pragniemy stanowczo podkreślić, że:

1. Postępowanie władz obu diecezji pod kierunkiem kard. Kazimierza Nycza nie było “naruszeniem norm prawa cywilnego i kanonicznego” jak stwierdzają autorzy “Raportu”. Przeciwnie, za każdym razem było realizacją prawa państwowego oraz kanonicznego i miało zawsze na celu przede wszystkim dobro i ochronę ofiar, nadzór nad księżmi, którzy dokonali przestępstw, oraz wymierzenie im odpowiedniej kary.

2. Każda z wymienionych spraw była przedmiotem niezwłocznego badania nie tylko ze strony państwowych organów ścigania, ale również odpowiednich urzędów kościelnych. Za każdym razem dokumentacja sprawy była niezwłocznie przekazywana Kongregacji Nauki Wiary.

3. W momencie pojawienia się oskarżeń każdy ksiądz jest czasowo zawieszony (to znaczy suspendowany) w sprawowaniu swych funkcji duszpasterskich oraz w publicznym sprawowaniu kultu, do czasu wyjaśnienia. Ostateczna kara jest określana po zakończeniu procesu karnego przeprowadzonego przez sąd oraz procesu kanonicznego i jest realizacją zaleceń Kongregacji Nauki Wiary. Wprowadzeniem w błąd jest zatem stwierdzenie zawarte w “Raporcie”, iż jeden z kapłanów został suspendowany dopiero cztery lata po pierwszym oskarżeniu.

4. Ocena postępowania kard. Nycza w “Raporcie” dotyczy księży, którzy po przeprowadzonym przez sąd procesie karnym, a następnie kanonicznym nie zostali przeniesieni do stanu świeckiego. Na diecezji ciąży zatem nadal obowiązek nadzoru nad nimi, zaś oni kontynuują swoją posługę kapłańską, jednak w zredukowanym wymiarze. O zakresie takiego ograniczenia decyduje Kongregacja Nauki Wiary.

5. Tezy zawarte w “Raporcie”: “ochrona księży pedofilów” oraz “przenoszenie na inną parafię” w celu ich ukrywania – nie mają potwierdzenia w przytoczonych wyżej faktach, ani nawet w przywołanych tam źródłach prasowych.

Ks. Przemysław Śliwiński

Rzecznik prasowy Arcybiskupa

i archidiecezji warszawskiej

dam/archwwa.pl,Fronda.pl

Komentarze (53):

rafal2019.05.22 8:54
Nycz to ubecki "biskup" (postawiony na biskupa dzięki UBekom którzy dzięki niemu zarobili jako pełnomocnicy kurii ds. odzyskiwania majątku kościoła za mienie na wschodzie itd. (ubecy dostają 50% tego majątku w zamian za bycie pelnoemocnikiem Nycza) Pedofili musial tolerować bo to ubecy ich do kościoła wstawiali... Nycz to kontrolowany przez "kolesi" z UB smiec a nie Jezus
Antoni2019.03.13 18:53
Przestańmy ciagle mowic i pisac o tych chorych ludziach,których je niewielu. Jak ktos jest czynnym pedofilem, to do wiezienia i tyle na ten temat.Jak nie umie się oderwać od grzechu, pokusy szatana, to należny natychmiast pozbawić go kapłaństwa.
Mareczeq2019.03.13 15:56
Nycz to ten, który uznał, że Gronkiewicz Waltz udało się w Warszawie zbudować raj na ziemi?
jurek2019.03.12 21:17
Widzę, że "królestwo boże na ziemi" dotknęło w końcu jego czciciela.
helena2019.03.12 19:50
wielu ksiezy nie powinno wykonywac swojej poslugi np.chorzy psychicznie pedofile zydokomuna i rodzimi ideolodzy ktorzy odkryli" powolanie " dla uprawiania ideologii i psucia od wewnatrz KOSCIOLA badac dokladnie studiujacych przyszlych klerykow ,aby jak najmniej bylo bladzacych wsrod KLERU ksiezy sluzacych laikatowi w wiekszosci LETNIEMU
zenio2019.03.12 13:38
To było przestępstwo i Nycz miał obowiązek zgłosić do prokuratory, a nie odsyłać zboczeńca do Domu Opiekuńczo-Leczniczym, bo to właśnie jest zamiatanie i utajnianie sprawy.
zenio2019.03.12 19:22
Jak już ktoś mnie zminusował to niech napisze dlaczego niby biskup nie miał powiadomić prokuratury?Jestem baaardzo ciekaw argumentów.
ZERR02019.03.6 22:29
No to ja może przypomnę, co takiego jeszcze niedawno wypisywali ci "Nieustraszeni Pogromcy Zboczonych Kięży": "To panika rodziców, ich gniew i oburzenie, jakimi reagują na wiadomość o uwiedzeniu ich pociechy, powodują, że w dziecku rodzi się poczucie winy. To atmosfera, w jakiej prowadzone są przesłuchania, klimat sali sądowej i histeryczny język mediów rodzą w dziecku poczucie, że stało się coś okropnego. Źródłem emocji jest zdemonizowany wizerunek pedofilów oraz tego, co robią z dziećmi. Na szczęście na ogół nie czynią im wielkiej krzywdy. Ciekawe, że większość obrońców praw dziecka z oburzeniem odrzuca tę pocieszającą informację. Jak gdyby nie przynosiło im ulgi odkrycie, że wykorzystywane seksualnie dzieci nie doznają wielkich cierpień i nie stają się emocjonalnymi wrakami." Wyrażnie widać, że Zjednoczony Front Praw Pedofilów taktycznie obsmarowuje swojego jedynego przeciwnika... Gdy już Kościół zostanie zneutralizowany, natychmiast zacznie się przekładanie wajchy i za 3 lata pedofilia będzie cool i na czasie. Postępowe Lemingi łyknął nową śpiewogrę bez popitki.
bogdanus2019.02.27 11:33
Kardynale proszę pomagać ks. pedofilom a nie unikać problemu.
zenio2019.03.12 13:43
Ja chętnie im pomogę, wszystkim zboczonym księżom, mam nawet przybory do pomocy - DWIE CEGŁÓWKI.
Maciej2019.02.26 16:30
Trzaskowski wprowadza LGBT w szkołach, a Nycz milczy. Wielkie brawa dla jednego i dla drugiego.
Maria Błaszczyk2019.03.5 21:33
LGBT są w szkołach. Serio. Orientacja seksualna czy tożsamość płciowa nie wpływa w żaden sposób na to, czy ktoś chodzi do szkoły. Również jako nauczyciel. A Ty chciałbyś zakazać nieheteronrmatywnym dzieciom chodzenia do szkoły? Czy nieheteronrmatywnym nauczycielom nauczania?
ZERR02019.03.7 2:24
Nauczycielom w zasadzie - tak. Jeśli ktoś nie potrafi utrzymac swojej prywatności na wodzy, nie nadaje się na nauczyciela. Ogólnie - wszelka ostentacja powinna powodować natychmiastowe usunięcie ze szkoły. Szkoła to miejsce nauki a nie epatowania wybujałą seksualnością. Jeśłi pani od gegry ma fantazje tańczenia przy rurce w przytomności napitych tirowców, musi się zdecydować - albo rybki albo akwarium. Podobnie - jeśli jakiś femboj by napastował swoją obecnością dziewczyny w WC - niech sobie szybko poszuka innej szkoły. jego osobiste rozterki, że on by chciał pomazac się szminką nikogo nie sterroryzowanego politpoprawnością nie obchodzą.
słowiczek poznański2019.02.26 13:54
Dumny pederasta, czego jestem niemal pewna, że to były ministrant w plebani na zadupiu albo nawet kleryk z którego "usług" nikt tam nie chciał skorzystać. Odrzucona "miłość" a pomiędzy perwertami zamienia się w ślepą nienawiść. Jeżeli Nycz krył to takich jak ty. Miałeś szczęście, że kiciu nie wylądowałeś, a może to było niespełnione marzenie. A dzisiaj jest "nabiedroniowany". Szaleje po blogach pod tuzinem różnych nicków. Głupie, dziecinne typowo narcystyczno-pedalskie.
Kresowiak2019.02.26 13:41
Kardynał Nycz powinien odejść i nie tylko dlatego, że ukrywa różnego rodzaju zboczenia czy nie, ale dlatego, że jest zaprzeczeniem autentyczności kapłaństwa. Kamień młyński na niego czeka, mało tego, już wisi na jego szyi, czy się opamięta? wątpię.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.26 12:01
Śmiech na sali mafia wydaje oświadczenie, że jej towarzysz jest bez zarzutu. Ojejciu jakie to mega wiarygodne!
www2019.02.26 13:32
No popatrz, mafioso na wolności :) Może byś tak pomógł usadzić kardynała i dostarczył do prokuratora dowody na to, że ukrywał pedofilię? Popatrzta no jaki Gej aspołeczny, ma dowody na kardynała, ale nie ujawni i kardynał dalej sobie spaceruje na wolności. No Geju, śmiało, przedstaw dowody i pomóż posadzić kardynała. Na co czekasz :)
Jan Radziszewski2019.02.26 11:24
Duraki od Pedofili + X Jankowski jest w NIEBIE i to jako męczennik - bo go żydzi z SB i GRU zamordowały podając truciznę A Ponadto Pan powiedział że X Jankowski nie zgorszył ani dziewczynki ani chłopca a ta jakoby Pedofilia to jest to ściema żydowska tj propagandowe Kłamstwo czy nie podobnie czyniły żydy najpierw mordując patriotów Polskich po II wojnie światowej a potem od czci i honoru obdzierały w swoich żydowsko Bolszewickich Gadzinówkach I teraz stawiam pytanie czy mordercy X Jankowskiego lub szkalujący w swoich żydowskich mediach żydy z GW TVN Radiu RMF a teraz nawet Radiu Zet w NIEBIE BUDIET Otóż NIE!!! Po prostu PIEKŁO Ich czeka podobnie jak was tj jezioro ognia i siarki (Ap 20,15
Mateusz Jegliński2019.02.26 9:55
Wcale nie żal mi tego kardynalskiego postępaka. Tak chciał być światowy, tak się podlizywał lewackim popaprańcom, dziękując np bufetowej i wygłaszając laudacje na jej cześć. Myślał, że lewactwo ma go za swojego. A tu taka klapa. Durny abp, nigdy dzieci diabła nie zaakceptują tego, który nawet oficjalnie przyjął kapłaństwo na służbę Panu Jezusowi. Masz swoje podlizywanie się dzieciom diabła, masz palenie Panu świeczkę i diabłu ogarek. Ciesz się, że Pan był łaskaw Ciebie napomnieć ustami dzieci diabła.
ciekawski2019.02.26 8:36
Oj tam przecież NYCZ się nie stało.
KongregacjaZboczeńcówSutannowychObraduje2019.02.26 8:21
Sprawa proboszcza, który zgwałcił ministranta została "niezwłocznie przekazana do Kongregacji Nauki Wiary"?! A ta kongregacja to z kogo złożona jest, jak nie z kleru? Przecież to przypomina wewnętrzne "sądownictwo" środowiskowe, jakie występuje nawet wśród złodziei i bandytów. Nie żadne pozorowane namysły kongregacji klero-zboków są potrzebne, tylko solidne 10 lat za kratami razem z recydywistami, którzy akurat proboszcza - pedofila się nie ulękną, tylko każą mu siedem razy na dobę klęknąć i otworzyć usta. I to nie do odmówienia litanii, o nie.
www2019.02.26 8:31
"Sprawa proboszcza, który zgwałcił ministranta została "niezwłocznie przekazana do Kongregacji Nauki Wiary"?! A ta kongregacja to z kogo złożona jest, jak nie z kleru?" - no więc właśnie. Każdy kto dokonuje takich zgłoszeń, dopuszcza się wspóudziału w przestępstwie. Jeśli Fundacja nie zgosiła przestępstwa pedofilii na policję, ale poinformowała kolegów rzekomego pedofila, oznacza, że pomoga ukrywać pedofilów.
kalikst2019.02.26 9:33
Co z tego niemądrego komentarza ma wynikać ? Sformułuj z sensem postulat o co ci chodzi bez wygibasów językowych, realnie i czytelnie. Może i masz rację ale napisz to ludzkim językiem.
www2019.02.26 20:08
wskarz co jest niemądre
duchowny2019.02.26 7:52
Znam diecezje, gdzie dwóch xx homo nazywa się "parą diecezjalną". I oni sa notablami.
www2019.02.26 7:56
A ja znam miasto, w którym mieszka dwoje ludzi i wierzy u ufo. I do tego nazywa się ich naukowcami.
kalikst2019.02.26 9:29
Jeśli tego nie ujawniasz i nie upominasz to bierzesz na siebie odpowiedzialność za to zło.
duchowny2019.02.26 9:54
Nie ujawnię, bo nie mam dowodów, ze sa homo, dlatego napisałem ze znam "diecezje" gdzie tak mówią
www2019.02.26 10:06
Więc rusz makówką: jeśli nie masz dowodów na homoseksualny związek, to automatycznie nie wiesz, że taki związek ma miejsce. W tym momencie nie "znasz" takiej diecezji, tylko Ci się wydaje, że znasz. A o tym co Ci się wydaje nie musisz nikogo informować, bo to bezwartościowe.
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.26 12:04
Ja nawet znam plebanie, w których klerycy zapraszają do siebie na seks chłopaków gejowskich portali randkowych :)
www2019.02.26 15:04
Tzn, skąd znasz adres tej plebanii? Bo jeśli z własnego doświadczenia pederasty, to nie powienieś potępiać tej plebanii, bo sam po części ją tworzyłeś. A jeśli krytykujesz to, co na tej plebanii się dzieje, to podaj tutaj jej adres, a sprawa nadużyć, będzie miała konsekwencje. Zatem?
www2019.02.26 7:48
Ależ oczywiście, że kardynał Nycz ukrywa pedofilię, kardynał ukrywa przecież wszystkie grzechy. Ukrywa grzechy homoseksualistów, morderców, bałwochwalców, cudzołożników, złodziei, kłamców... Każdy kto u kardynała się spowiadał, może liczyć na to, że jego grzechy zostały ukryte, bo kardynał odpowiedzialnie podejdzie do tajemnicy spowiedzi. Tak samo jest z pedofilem, który powierzył kardynałowi swój grzech Grzech pedofila też nie zostanie ujawniony. W czym więc problem? A może problemem jest przenoszenie księży do innych parafii? Mnie nic nie wiadomo na temat tego, że przenoszenie księży jest czynnością ujętą w kodeksie karnym i zabronioną, a przełożonych przeniesionego księdza należałoby ścigać. Może Fundacja to wyjaśnić? A może Fundacja chce ścigać każdego, czyli każdego obywatela Polski, który zmienił adres i przeprowadził się z miasta do miasta?
bolek2019.02.26 8:07
Twoje poglądy bardzo przydałyby się w Irlandii - ale niestety nie znalazł się ani jeden Irlandczyk z takimi poglądami jak twoje. Brak twego geniuszu umysłowego w Irlandii spowodował, iż teraz tam KK się zwija. A wystarczyłoby tam powiedzieć, tak jak ty tutaj, że "przenoszenie księży do innych parafii to nie przestępstwo" - i wtedy wszyscy katolicy irlandzcy zapewne by nie zwątpili w swych biskupów, że "nigdy nie ukrywali pedofilii w szeregach kapłanów".
www2019.02.26 8:23
Problemem nie jest przenoszenie, bo z powodów oczywistych nie ma w tym nic niedozwolonego. Problemem jest ukryty i absurdalny zarzut, który jest zawarty w retoryce "przenoszenia", a który mówi, że Kościół przenosi księży, więc są pedofilami. Taki zarzut oddziaływuje społecznie, bo ludzie są zindoktrynowani i w dużym stopniu bezmyślni. Jest przecież oczywiste, że jeżeli na księdza są dowody na czyny pedofilskie, to przenoszenie nie ma żadnego znaczenia na ujęcie go. W kraju o scentralizowanej ewidencji ludności, zlokalizowanie człowieka na podstawie jego danych zawartych w komputerowym rejestrze danych, odbywa się poprzez naciśnięcie kilku klawiszy na komputerze i trwa krócej niż minutę. Aresztowanie następujące po zlokalizowaniu następuje tak samo szybko niezależnie od miejsca, bo jednostki policji działają tak samo sprawnie. Żadne przeniesienie nie jest zatem skuteczne w ukryciu przestępcy. Natomiat sama retoryka zarzutów o przeniesieniach pedofilii jest społecznie nośna i dość skuteczna jako środek czarnej propagandy.
bolek2019.02.26 12:50
"Problemem jest ukryty i absurdalny zarzut, który jest zawarty w retoryce "przenoszenia", a który mówi, że Kościół przenosi księży, więc są pedofilami." Sprowadzanie problemu do "argumentum ad absurdum" - jest jedną ze sztuczek sofistycznych. Oczywiście sam siebie możesz oszukiwać, że "żadne przeniesienie księdza z parafii na parafię NIGDY nie było spowodowane chęcią wyciszenia skandalu pedofilskiego", lecz sam dobrze wiesz, że tak nie jest. "Jest przecież oczywiste, że jeżeli na księdza są dowody na czyny pedofilskie, to przenoszenie nie ma żadnego znaczenia na ujęcie go." Jeśli biskup ma dowody na czyny pedofilskie a mimo to przenosi księdza zamiast go suspendować - to jest to właśnie próba ukrycia tych czynów pedofilskich celem uniknięcia "ujęcia go" przez organy ścigania. Obejrzyj sobie film Spotlight.
www2019.02.26 13:21
O akcie pedofilii możemy mówić wtedy, kiedy jest ona potwierdzona prawomocnym wyrokiem, bądź są na nią jednoznaczne dowody. Natomiast na pedofilię kleru w ogromnej większości przypadków nie ma żadnych dowodów. Zamiast dowodów jest za to całkiem sporo artykułów w gazetach koszernych i innych lewackich mediach. Tam wszyscy redaktorzy są dobrze poinformowani o aktach pedofilii, tylko jakoś nie mogą dotrzeć do prokuratury i złożyć doniesienia. :)
bolek2019.02.26 17:37
"O akcie pedofilii możemy mówić wtedy, kiedy jest ona potwierdzona prawomocnym wyrokiem" I tak właśnie traktowali akty pedofilskie biskupi, którzy przenosili zboczeńców do innych parafii. "Nie ma wyroku - to drodzy parafianie wsadźcie sobie swoje oskarżenia do d...". Po czym bez żadnej żenady przenosili zboków do innych parafii. Na nieszczęście dla amerykańskich biskupów tamtejsze "owieczki" (pewnie powiesz: "barany") przestały tak myśleć jak ty i zaczęły ciągać diecezje po amerykańskich sądach po odszkodowania. Również irlandzcy katolicy odrzucili twój sposób rozumowania - i tamtejszy KK musiał dobrze zabulić odszkodowanie. Dlaczego tak się tam stało? No bo "koszerne i lewackie media" na zachodzie zaczęły pisać o pedofilii wśród duchownych już od lat 80-tych. I popatrz: zamiast KK podać te media do sądu o olbrzymie odszkodowania za wg ciebie: "kłamstwa", to było na odwrót: to ci koszerni i lewaccy kłamcy zaczęli ciągać amerykańskie diecezje do sądu i wygrywali odszkodowania za pedofilię i jej ukrywanie. Popatrz - gdybyś wystąpił przed amerykańskimi sadami i powiedział tamtejszym sędziom: "te media są koszerne i lewackie" na pewno KK by wygrał procesy.....
www2019.02.26 20:04
"I tak właśnie traktowali akty pedofilskie biskupi, którzy przenosili zboczeńców do innych parafii" - oczywisty nonsens. Skazany prawomocnym wyrokiem siedzi za kratami, siłą rzeczy nie można go nigdzie przenieść :)
ZERR02019.03.7 1:19
Obejrzyj sobie film Park Jurajski. jakim trzeba byc głupcem, aby myśleć, że 'przeniesiony ksiądz' będzie nieznajdywalny dla Policji. Jeśli osoba pokrzywdzona składa 'zawiadomienie', organa ścigania znajda ancymonka bez względu na 'przeniesienie'.
zenio2019.02.26 20:34
W Irlanndii kościól umiera pajacu, własnie przez skandale pedofilskie.
Maria Błaszczyk2019.03.5 21:30
I ty pouczasz mnie na temat moralności. Człowiek w 2007 roku zostaje skazany za to, że przez cztery lata molestował chłopca (zaczął, gdy przygotowywał go do komunii). W 2008 roku, w apelacji, sąd zmienia mu karę więzienia na wyrok w zawieszeniu. Sąd argumentuje m.in., że kuria warszawska zobowiązała się do „bezwzględnego i skutecznego nadzoru” nad księdzem. No to jak ten "bezwzględny i skuteczny nadzór wyglądał"? Ano tak, że [rzez kolejne dwa lata nasz wielebny molestował jednak małoletnich chłopców i obcował z nimi płciowo. Wszystko uwieczniał na zdjęciach i filmach. Zostaje skazany ponownie. (obecnie ksiądz jest rzekomo suspendowany; tym niemniej na zeszłorocznym wielkanocnym jajeczku z szanownym arcybiskupem Nyczem ma na sobie sutannę...) Reasumując. Dzięki wstawiennictwo kurii pod przewodem arcybiskupa ksiądz nie idzie do więzienia, tylko jest przeniesiony w miejsce, gdzie może gwałcić kolejne dzieci. Więc nie - przenoszenie do kolejnych parafii nie jest czynnością ujętą w kodeksie karnym i zabronioną. Jest natomiast sposobem na zapewnienie seksualnym drapieżnikom możliwości dalszego gwałcenia w miejscu, gdzie ludzie jeszcze nie wiedzą, z kim mają do czynienia. Jak dla mnie - wystawianie nieletnich na pastwę zboczeńców nie jest czynem moralnym. I to zwłaszcza, jak się obiecało przed sądem, ze się do tego nie dopuści. Ale co ja mogę wiedzieć o moralności, jak mi kostiumy sceniczne czy tancerek nie przeszkadzają.
ZERR02019.03.7 1:24
Jak widać Sąd (niezawisły of coz) nie uznał gwałcenia za zgwałcenie, skoro poprzestał na pogrożeniu paluszkiem (zawiasem) Ale to nie dziwi, przecież wg. lewicowych Guru "To panika rodziców, ich gniew i oburzenie, jakimi reagują na wiadomość o uwiedzeniu ich pociechy, powodują, że w dziecku rodzi się poczucie winy /.../ Źródłem emocji jest zdemonizowany wizerunek pedofilów /.../ Na szczęście na ogół nie czynią im wielkiej krzywdy."
Marek2019.02.26 7:40
Dlaczego homoseksualiści i pedofile nie są usuwani ze stanu kapłańskiego? Dlaczego biskupi nie żądają ich usunięcia? Dlaczego takich drani trzyma się w odosobnieniach i opłaca ich nieróbstwo z naszych datków? Dlaczego przez czarne owce w stanie kapłańskim mają płacić wszyscy księża? Czyżby hierarchowie nie znali Biblii? Tam jasno jest ten grzech nazwany obrzydliwością i miał być karany śmiercią!!!!! A dzisiaj nawet nie potrafią takich drani usuwać ze stanu kapłańskiego!!!!!! Tragedia i Pan Jezus na to patrzy.
www2019.02.26 7:52
Marku, mam prośbę, przestań bredzić. Podaj przykład księdza, który jest homoseksualistą bądź pedofilem, czyli takiego, który zadeklarował homoseksualną bądź pedofilską postawę życiową u siebie i nie został usunięty ze stanu kapłańskiego. Marku, proszę, jedno nazwisko.:)
tretka2019.02.26 8:19
np. kard.Paetz
www2019.02.26 8:25
Co Paetz? Przytocz wypowiedź Paetza mówiącą, że jest zwolennikiem czynnego homoseksualnego stylu życia, czyli że zadeklarował swój homoseksualizm.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.26 17:54
Po kolejnej wspólnej kolacji Paetz podarował Pawłowi tomik z zaznaczonym wierszem. „Ty jesteś mną, a ja – tobą. Ja tęsknię w tobie, a ty we mnie. Tęsknię: więc czekam: na myśl, na słowo, na telefon, na obecność, Tęsknię i cierpię. A po jeszcze następnej wieczornej biesiadzie usłyszał od duchownego wyznanie: Kocham Cię bo jestem zwolennikiem czynnego homoseksualnego stylu życia.
Ekonom2019.02.26 13:04
Tak działa mafia.
Mirek2019.02.26 13:45
Zostań biskupem albo papieżem i sobie zmień przepisy. Widocznie jesteś mądrzejszy.
zenio2019.02.26 7:32
Popatrzcie, Australia też "walczy" z kościołem, uznano winnym molestowania dwóch chłopców George Pell'a, a u nas pedofilom pomniki stawiają.
kalikst2019.02.26 9:25
zenio, czy sąd potwierdził wyrokiem przestępstwo pedofilii kogoś, komu postawiono pomnik? Jakieś przykłady? Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni.
zenio2019.02.26 20:32
To ciekawe że odwołujesz się do sądów, które wielokrotnie umarzały bezpodstawnie oskarżenia wobec tego zboka jaknkowskiego tylko dlatego,że był "zasłużonym" donosicielem SB na co są kwity w IPN.
Klarcia2019.03.9 1:25
Czy kard. Pell jest naprawdę winny? George Weigel ma 10 wątpliwości https://www.gosc.pl/doc/5364743.Czy-kard-Pell-jest-naprawde-winny-George-Weigel-ma-10