Wymiana jeńców i więźniów między Rosją a Ukrainą - zdjęcie
07.09.19, 18:20Screenshot Youtube офіс президента україни

Wymiana jeńców i więźniów między Rosją a Ukrainą

1

Dzisiaj odbyła się wymiana jeńców i więźniów między Rosją a Ukrainą. Procedura została przeprowadzona drogą lotniczą.

Ogółem Rosja zwolniła z aresztów i więzień 11 więźniów, w tym reżysera Ołeha Sencowa i Pawła Hryba, oraz 24 marynarzy, zatrzymanych w końcu listopada ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraina z kolei zwolniła 35 więźniów i jeńców [dwie osoby zostały zwolnione wcześniej – red.], w tym dziennikarza Kiryłła Wyszynskiego i Władimira Cemach, kluczowego podejrzanego o uczestnictwo w zestrzeleniu w Donbasie samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych rejs MH17.

Listy osób uczestniczących w dzisiejszej wymianie tu: https://nv.ua/ukraine/politics/obmen-zaklyuchennymi-2019-v-moskve-prizemlilsya-samolet-s-rossiyanami-50041466.html

Prezydent Wołodymyr Zełenski, podczas powitania rodaków na lotnisku Boryspol, powiedział, że po raz pierwszy w sprawie wymiany jeńców i więźniów rozmawiał z Putinem 7 sierpnia. „Uzgodniliśmy wtedy pierwszy etap wznowienia naszego dialogu, pierwszy etap zakończenia wojny, powrót naszych wojskowych, naszych jeńców, naszych marynarzy, odzyskanie naszych terytoriów” – poinformował. Podkreślił też, że zrobiono wszystko, co możliwe, aby Ukraińcy powrócili do domu, i podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w procedurę wymiany.

 Kresy24.pl

Komentarze (1):

Jeszcze z 10 mil ich chcemy tu...2019.09.8 7:25
i teraz kolejni ukraińce mogą sie z tobołkami zwalić do nas ..