Wojna w Syrii. Rosja buduje antyturecką koalicję - zdjęcie
07.03.20, 11:10

Wojna w Syrii. Rosja buduje antyturecką koalicję

17

Kryzys w stosunkach Rosji z Turcją w związku z walkami w Idlib może okazać się początkiem poważnego załamania współpracy Moskwy z Ankarą. Obecnie trudno jednak przesądzać, czy ożywienie kontaktów Rosji z regionalnymi wrogami Turcji, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w kontekście sytuacji w Syrii, jest tylko taktycznym ruchem, elementem nacisku na Ankarę, czy początkiem przebudowy polityki rosyjskiej w Syrii.Rosja próbuje mocniej zaangażować w sprawy syryjskie Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emirat Arabskie i Jordanię. Jest to niewątpliwie wymierzone w Turcję (również w Libii Saudowie i ZEA są wrogami Turków), ale też ma długofalowy cel. Chodzi oczywiście o zdobycie środków na odbudowę zniszczonej wojną Syrii po ostatecznym zwycięstwie Baszara el-Asada. Rosjanie chcą też skorzystać z faktu, że sunnickie monarchie Zatoki mają duży wpływ na znaczną część syryjskiej opozycji.

12 lutego wizytę w Dubaju złożył Siergiej Naryszkin, dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego. Szef SWR spotkał się z szefami miejscowych służb specjalnych. Omawiano regionalne kryzysy i sposoby ich wygaszenia. Już kilka dni później doszło do spotkania misji dyplomatycznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Syrii z gubernatorem Damaszku. Alaa Ibrahim i dyplomaci z ZEA omawiali kwestię zagranicznych inwestycji w Syrii. To sygnał o stopniowej poprawie relacji między Syrią a ZEA, gdzie niewątpliwie mediatorem jest Rosja. Moskwa liczy na finansowe wsparcie Emiratów dla zrujnowanej gospodarki syryjskiej. Przedstawiciele ZEA mają też naciskać na opozycję syryjską w Komitecie Konstytucyjnym, aby była bardziej otwarta na współpracę z Asadem. Należy pamiętać, że pod koniec 2019 roku Arabia Saudyjska dokonała zmian personalnych w delegacji opozycji syryjskiej w rozmowach pod egidą ONZ – eliminując zwolenników Turcji. 26 lutego wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow oskarżył Turcję o eksport zagranicznych bojowników do Libii. Tego samego dnia wcześniej Bogdanow spotkał się z ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Moskwie Raidem bin Chalidem Krumlim, aby przyznać mu odznaczenie za „osobisty wkład w umacnianie relacji saudyjsko-rosyjskich”. Krimli kończy właśnie swoją misję w Rosji. Tydzień wcześniej, 19 lutego, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiał o odbudowie infrastruktury cywilnej w Syrii z szefem MSZ Jordanii.

Za ożywieniem kontaktów Moskwy z sunnickimi monarchiami i próbami zaangażowania ich w odbudowę Syrii i normalizację relacji z Asadem stoi nie tylko chęć osłabienia Turcji i znalezienia pieniędzy dla zrujnowanej gospodarki syryjskiej. Celem Moskwy może być też stworzenie platformy negocjacji pokojowych z udziałem Asada, opozycji syryjskiej i Kurdów. To popierają USA, Arabia Saudyjska, ZEA, Egipt. Ale nie chce słyszeć o udziale Kurdów Turcja. Wiadomo też, że przedstawiciele monarchii Zatoki już dawno nawiązali dobre kontakty z sunnickimi plemionami zamieszkującymi północno-wschodnią Syrię – tam, gdzie sytuację kontroluje zdominowana przez Kurdów koalicja SDF, pod osłoną Amerykanów.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (17):

Moshe Cvel2020.03.8 8:33
Syjoniści z Israel idą ręka w rękę morderstwo za morderstwem ludobójstwo za ludobojstwem z Rosją pana Putina Z KGB. ŻYDOM NIE UDAŁO SIĘ W 1920 Polska ich rozjeba.... Pod Radzymine Nie udały im się układy z Hitlere. To w Jerozolima w styczniu 2020 pokazali że syjonizm to zbrojne ramię komunizmu a KGB TO WSPÓLNY ICH TWÓR. JAD VASHEM TUBA KŁAMSTWA I PROPAGANDY SYJONISTYCZNO -KGB-owakiej , antypolskiej
pistoleto2020.03.7 17:27
kacapię putlera należy wytłuc do ostatniej nogi wtedy nastanie spokój na świecie kacapia kgbisty putlera wywołuje tylko wojny
Reytan2020.03.7 18:01
Marzenia polskich impotentow o podboju calego swiata i wszystkich kobiet. I to wszystko na internecie,co za heroizm !
anonim2020.03.7 17:11
ROSJA TO WREDNY BOLSZEWICKI KRAJ - PCHAJĄCY ZAWSZE DO WOJNY Sk,,,ny !!
Reytan2020.03.7 17:58
Zdziecinniale Polaczki nie rozumieja,ze wojna jest normalnym srodkiem politycznym do uzyskiwania swoich celow.
Laura2020.03.7 16:40
No szybko sie pozarli ale to było do przewidzenia ruskich tak naprawdę nikt nie znosi
Reytan2020.03.7 17:57
To niestety Rosja rozdaje karty,nie Turcja,ani USA.
Laura2020.03.7 18:22
Naprawdę tak myslisz? to jesteś w błedzie karty rozdaje zawsze USA!!!
sale2020.03.8 10:05
Tyko dlaczego tyle Rosjanek szturmuje moją pocztę proponując różności, by tylko wyrwać się z tego raju
wicek2020.03.7 13:38
Ha, ha, ha. Co z tą genialną dyplomacją rosyjską?! Jeszcze pół roku temu Erdogan i Putin byli najlepszymi sojusznikami. Turcy kupili S-400 od nich i pochapali się z Amerykańcami. I nagle, proszę.... Genialna kacapska dyplomacja szuka przyjaciół w Arabii Saudyjskiej (śmiechu warte, to akurat najwięksi sojusznicy amerikanos w regionie), ZEA i Katarze. Ruska dyplomacja to czołgi, bombowce, grady i miny pułapki dla dzieci jak w Afganistanie. Poza tym bombardowanie obozów dla uchodźców, szpitali i konwojów humanitarnych, śmieć, syf i nędza. Tak wygląda ruska dyplomacja i russkij mir. Putin wlazł na Bliski Wschód żeby wrócić do ekstraklasy i "koncertu mocarstw". Wygląda na to, że ugrzęźli tam na dobre. Teraz zaś doszła im jeszcze Turcja, po drugiej stronie barykady. Amerikanos, ponoć idioci, wycofują się z tego bajzlu. I to onoi właśnie zaczynają wygrywać patrząc jak kacapy zaczynają się miotać. Amerikanos nie muszą nic robić, wystarczy, że będą stać i czekać. Putin zaś musi szukać kasy i posyłać kolejne uzbrojenie i żołnierzy, bo spokoju to tam mieć nie będą. To nie koniec. UE będzie musiało coś z ruskimi zrobić, bo jak na dłoni widać, że to oni odpowiadają za kolejną falę uchodźców, która szturmuje Grecję. Może to będą nieruchawe działania, ale sankcji na pewno nie zniosą.
wacek2020.03.7 15:26
świetna analiza wicek.
Reytan2020.03.7 17:55
Rosjanie po raz pierwszy sa w Syrii,rozwijaja skrzydla. a Polaczki pokazuja palcem,smieja sie,czekajac biernie na kolejne Rozbiory. Ale bedzie zaskoczenie,jak ruski czolg ,klekoczac zardzewiala gasienica,stanie pod twoim domem. A ile bedzie smiechu ! Tylko kto to wlasciwie bedzie sie smial ?
sale2020.03.8 10:01
Ucz się lepiej chińskiego, bo po naszemu kiepsko ci wychodzi
nie tak dumny z siebie stary pedał2020.03.7 13:07
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami" jak 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
Ogladaj hity online2020.03.7 12:23
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://www.xlove.com.pl Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
anonim2020.03.7 12:18
Jednak przedstawiciel NWO podaje, że jedyną przeszkodą jest Trump, nie Putin.
anonim2020.03.7 11:22
Sputnik francuski podaje, że chodzi o rozgrywki z NATO.