Wiceszef MSZ ostrzega: To by oznaczało zostawienie Białorusi na pastwę Putina - zdjęcie
19.08.20, 09:30Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Wiceszef MSZ ostrzega: To by oznaczało zostawienie Białorusi na pastwę Putina

6

Premier Mateusz Morawiecki jednoznacznie mówił, że powinny się odbyć nowe wybory w sposób przejrzysty, transparentny. W sposób, który zapewni Białorusinom, narodowi białoruskiemu, możliwość wypowiedzenia się i zdecydowania o przyszłości swojego kraju” – powiedział dziś wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński pytany o apel kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej oraz dzisiejszą wideokonferencję Rady Europejskiej.

Jak podkreślił w rozmowie na antenie Polsat News Jabłoński, między innymi o nieuznawanie przez RE wyników Polska będzie dziś zabiegać.

Minister zaznaczył, że nie można ograniczać się jedynie do potępienia przemocy, skrytykowania władzy i wezwania do nowych wyborów:

[…] jeśli się ograniczymy do sankcji, jeśli się ograniczymy do krytyki i uznamy, że sprawa została przez UE załatwiona (...), to będzie najgorszy scenariusz”.

Dodał, że tego typu postawa oznacza jeszcze mocniejsze wepchnięcie Białorusi w orbitę Rosji. UE zdaniem Jabłońskiego powinna przedstawić co najmniej zarys alternatywy, jaka ma czekać Białorusinów jeśli dojdzie tam do dialogu i porozumienia. Wskazał, że chodzi o możliwość współpracy Białorusi, jeśli będzie tego chciała, także z państwami UE, szczególnie gospodarczej.

Tu przypomniał o zależności gospodarczej Białorusi od Rosji oraz jej polityczne wykorzystywanie przez Kreml. Polska zaś razem z Unią Europejską powinna przedstawić taką właśnie alternatywę. Dodał:

Jeśli zostawimy Białorusinów samych sobie, to zostawimy ich na pastwę Władimira Putina”.

dam/PAP,Polsat News

Komentarze (6):

Andy Semicki Rabin2020.08.19 10:55
Komu zależy na upadku Baćki? Ponieważ próbował uniezależnić się od Rosji pierwszym podejrzanym staje się oczywiście Putin oraz jego europejski satelita Niemcy. Pamiętamy Majdan na Upadlinie, więc dostrzegamy także pewne podobieństwo w rozwoju zdarzeń i możemy domyślać się, kto organizuje i finansuje białoruski Majdan, ponieważ dziś globaliści-bankierzy mają bardzo ograniczony dostęp do rynku tego kraju i owoców pracy jego obywateli stają się drugim podejrzanym. Być może po upadku Baćki dojdzie do podziału łupów: Rosja otrzyma z powrotem polityczną kontrolę nad krajem, a w wyniku "reform" rynek gospodarczy i finansowy dostanie się w ręce globalistów? Skutkiem będzie to, co stało się w Polsce w wyniku "reformy" Balcerowicza.
ryszard2020.08.19 10:40
To bydle zachowuje się jak kiedyś Hitler (chociażby morderstwa polityczne czy odezwanie do strajkującego robotnika "zemszczę się na tobie okrutnie"). A Unia udaje głupa i bawi się w puste gesty, jak w 1938 zachód wobec Hitlera). Tymczasem trzeba natychmiast powołać "unijny sztab wsparcia porozumienia ruchów społecznych w Białorusi." i odrębny "unijny sztab wsparcia porozumienia ruchów społecznych w Rosji".
Andy Semicki Rabin2020.08.19 10:57
A nie lepiej najechać Białoruś?
AntySzwab2020.08.19 10:26
Białorusini mają swój problem, a my swój -- https://www.cda.pl/video/56373838c
Łagodny2020.08.19 10:19
Premierze Ja pytam: KTO OBRONI Polski Naród ,gdy ZWOLENNICY LGBT ,i LEWACY z UE ZAŻĄDAJĄ WPROWADZENIE przez Rząd Na stepujących Postulatów:1) śluby osobników tej samej płci,ADOPCJA Dzieci,2) Zakaz nauczania religii w Szkołach ,3) Wyprowadzenie Krzyży z Sejmu ,Senatu ,Urzędów ,Szpitali ,4) Wyprowadzenie Kapelanów z Wojska ,Więzień ,Szpitali,5) ZAKAZ PROCESJI Religijnych w Miastach,6)Likwidacja Prasy wyznaniowej ,Radia i Telewizji Wyznaniowej,ITD. Czy Rząd Ulegnie UE ,i wprowadzi Postulaty??????????? Czy Polska Będzie Dalej Państwem Historyczno--Katolickim? A może UE LANDEM--WASALEM ?? Łapy PRECZ od Białej Rusi.Jak Długo Jeszcze będziemy przysłowiowymi rekami do wyciągania ,,kasztanów" Z OGNIA ? w IMIĘ rusofobi NA JAKIE Świństwo jest gotowy P-------------------------
hahahaha2020.08.19 10:40
konwencja stambulska właśnie płynie z falami rynsztoka.