„24 grudnia należy zachować post nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na prawo kościelne” - oznajmił rzecznik polskiego Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

„W tym roku Wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa” – tłumaczy ks. Leszek Gęsiak.

Mimo, iż w myśl obecnych przepisów prawa kanonicznego w Wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje zachowanie postu, to jednak tradycja jak najbardziej zaleca wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W tym roku jednak Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który z zasady jest w Polsce dniem pokutnym. A „piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne należące do następnego dnia” – przypomina rzecznik Episkopatu.

Z podobną sytuacją będziemy mieli też do czynienia w następny, sylwestrowy piątek. Choć, jak sygnalizuje ks. Gęsiak, w tym ostatnim wypadku należy się spodziewać dyspensy ogłaszanej przez poszczególnych biskupów na terenie zarządzanych przez nich diecezji.

 

ren/niezalezna.pl