USA: Nie potrzeba Rosji w Kosmosie - zdjęcie
31.05.20, 09:19Fot. screenschot: Youtube - NASA/ YouTube - Sad Putin

USA: Nie potrzeba Rosji w Kosmosie

36

Wczoraj o godz. 21.22 czasu polskiego wystartowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyprodukowana przez firmę Space X kapsuła Dragon. Początkowa start miał odbyć się w środę, ale został przełożony ze względu na niesprzyjającą pogodę. Wyniesiona przez rakietę Falcon 9 kapsuła załogowa Dragon obecnie znajduje się już na orbicie okołoziemskiej. Za około 19 godzin astronauci zacumują do ISS.

To pierwszy od prawie 10 lat lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną z terenu Stanów Zjednoczonych. Razem z wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia ISS. Wymiana członków załogi stacji była realizowana wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Dragon wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie. To stamtąd właśnie kilka dekad temu startowały na księżyc rakiety programu Apollo.

W środę decyzję o odwołaniu lotu podjęto na 17 minut przed startem. Powodem były warunki pogodowe, które nie spełniały  norm koniecznych do startu rakiety:

-„Nie będzie dziś startu - bezpieczeństwo naszej załogi, astronauty Hurleya i astronauty Behnken, jest naszym najwyższym priorytetem” – poinformował na Twitterze szef NASA Jim Bridenstine.

Robert Behnken i Douglas Hurley to doświadczeni astronauci. Pierwszy z nich ma 53 lata a drugi 49. Jak twierdzą eksperci, jest to idealny wiek dla astronautów, ponieważ muszą oni łączyć doświadczenie z dobrą kondycją psychofizyczną.

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach od startu. Proces ten dokona się automatycznie, pod nadzorem jednego z astronautów, który w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona manewr manualnie.

Wczorajszy start rakiety oglądał prezydent USA Donald Trump oraz jego zastępca Mike Pence. Swoje przemówienie po starcie rakiety Trump rozpoczął od odniesienia się do zabicia przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda. To wydarzenie stało się powodem zamieszek w wielu miastach USA:

-„Chciałbym powiedzieć kilka słów o sytuacji w Minneapolis. Śmierć George'a Floyda na ulicy Minneapolis to wielka tragedia, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Napełniła serca Amerykanów w całym kraju przerażeniem, wściekłością i żalem” – mówił.

-„ Wczoraj rozmawiałem z rodziną George'a i wyraziłem ból całego narodu z powodu ich straty” – dodał.

Prezydent zaznaczył, że zamieszki, do jakich dochodzi, są bezczeszczeniem pamięci:

-„Wspieramy prawo do pokojowych protestów. Ale to, co teraz widzimy na ulicach naszych miast nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością czy pokojem. Pamięć George'a Loyda jest bezczeszczona przez uczestników zamieszek, rabusiów i anarchistów”.

Mówiąc o starcie rakiety, Trump podkreślił, że to „odważny i triumfalny powrót USA do gwiazd”:

-„Tu chodzi o coś więcej niż historyczny wyczyn. Obserwowaliśmy bohaterski wyczyn” – mówił.

kak/PAP

Komentarze (36):

anonim2020.06.1 15:26
USA: Nie potrzeba Rosji w Kosmosie, to dlaczego dokują, do rosyjskiej ISS. Hahahahahaha
Moshe Cvel2020.05.31 14:02
Jezeli uda sie wystrzelić tego Dragona kilkanaście razy i USA zbudują swoją bazę orbitalną to zdobędą przewagę nad Rosją i Chinami o kilka Lat i to będzie praktycznie koniec podskoków Kacapow i Kitajców
Zygmunt III2020.05.31 12:40
I słusznie ! Tam putlerowców nie potrzeba. Wystarczający syf robią tu, na Ziemi.
oficer LWP2020.05.31 13:59
kolejny typowy bezmózgowiec pisowski, w imię prezesa zrobi z siebie ostatnia łajzę, typowe dla otumanionego goja
Dominikanin 2020.05.31 12:28
Portal katolicki, który powinuen łączyć, próbować scalic bliźnich to dzieli, wywołuje nienawiść, prowokuje.
Zygmunt III2020.05.31 12:45
Nie da się kochać Kacapa. Jest jak modliszka ... zżera żywcem kochanka. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a Nie da się pokochać kogoś, kto od 3 stuleci próbuje nas zniewalać, szerząc przy każdej okazji gwałt, zniszczenie i śmierć. Bądź sobie rusofilem, ale znając dobrze historię Polski i Rosji, dla bezpieczeństwa moich bliskich, mojej Ojczyzny wolę być ostrożnym rusofobem.
Albert2020.05.31 12:54
"Portal katolicki, który powinuen łączyć, próbować scalic bliźnich" Wtedy nie byłby to portal katolicki.
PI Grembowicz2020.05.31 11:37
A raczej ciekawsze, co na to ufoki, starożytni kosmici?! I Niemcy, czyli UE?! No i ta nowa Merkel, tzn. ta von der Liar! Cha cha cha Niemcy to zawsze był nasz odwieczny, dozgonny i śmiertelny wróg! I nadal jest! Nic tu się nie zmieniło!
Zygmunt III2020.05.31 12:46
Zapomniałeś, koleś, o nie mniej groźnym i odwiecznym wrogu ... Rosji. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
anonim2020.05.31 11:05
No właśnie. Szkoda, że @kak nie zechciał zacytować tych ekspertów. Pojawili się w jego głowie? Benken i Hurley polecieli nie ze względu na swój wiek a dlatego, że są doświadczonymi pilotami, astronautami a także pilotami-oblatywaczami. Crew Demo 2 jest przede wszystkim lotem testowym. Podobnie jak w grudniu 1981 roku lotem testowym był pierwszy lot Space Shuttle, kiedy także poleciała dwójka doświadczonych weteranów Young i Crippen.
Elektor2020.05.31 10:55
Mnie się osobiście podobał fragment "Pierwszy z nich ma 53 lata a drugi 49. Jak twierdzą eksperci, jest to idealny wiek dla astronautów". Wyobraźcie sobie gdyby ruscy wysłali swoich w tym wieku. Co ten oszołom by napisał? Zgaduję. "Pierwszy z nich ma 53 lata a drugi 49. Jak twierdzą eksperci Rosja nie posiada wyszkolonych młodych astronautów i musi korzystać z usług już jak na wymagające warunki kosmiczne emerytów. To schyłek Rosji w kosmosie." Całość okraszona zdjęciem płaczącego Putina, mają takie dyżurne na takie okazje.
oficer LWP2020.05.31 11:14
z "ustuf" mi to wyjąłeś
oficer LWP2020.05.31 10:49
wynoszenie ciężkich ładunków na orbitę dalej będzie za pomocą rosyjskich silników rakietowych RD180/181 o czy pisowski wazeliniarz, wyszkolony przez obłąkańca smoleńskiego Crazy Anthony rusofob propagandzista autor tego wazeliniarskiego artykułu nie miał ODWAGI napisać, typowa PIS-owska propaganda
Zygmunt III2020.05.31 12:48
Dużo bym dał, żeby te kacapskie silniki wyniosły ciebie i tobie podobnych szkodników poza orbitę Ziemi.
oficer LWP2020.05.31 16:21
oddaj swoje życie, pisiorstwo i tak ma takiego cymbała w żopie, potrzebny jesteś tylko do głoszenia chwały i boskości prezesa Yaro i kultywowania obłędu smoleńskiego, już 20 lat budujecie w PL jeden okręt wojenny i końca nie widać ale w gębie to mocarze świata
inne trolle tyż2020.05.31 10:24
"Stachu" troll ruska onuca - czeka na wystrzelenie, bez rakiety, metanem
anonim2020.05.31 10:23
“Look again at that dot. That's here. That's home. That's us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. The aggregate of our joy and suffering, thousands of confident religions, ideologies, and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilization, every king and peasant, every young couple in love, every mother and father, hopeful child, inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every "superstar," every "supreme leader," every saint and sinner in the history of our species lived there-on a mote of dust suspended in a sunbeam. The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot. Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves. The Earth is the only world known so far to harbor life. There is nowhere else, at least in the near future, to which our species could migrate. Visit, yes. Settle, not yet. Like it or not, for the moment the Earth is where we make our stand. It has been said that astronomy is a humbling and character-building experience. There is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. To me, it underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the pale blue dot, the only home we've ever known.” Carl Sagan
zbg.2020.05.31 10:20
Ta amerykańska rakieta ma ruskie silniki. AMEN.
anonim2020.05.31 10:28
To akurat nie ta - Falcon 9 i Falcon Heavy są konstrukcjami 100% amerykańskimi Rosyjskie silniki były wykorzystywane w amerykańskich rakietach Antares i Atlas V https://en.wikipedia.org/wiki/NK-33 https://en.wikipedia.org/wiki/RD-180
Damian2020.05.31 18:58
Kłamiesz. `Podobnie jak Falcon 1 rakieta używa silników Merlin 1. Początkowo były to silniki w wersji 1C, które później zastąpiono nowszymi wersjami silnika.` To silniki zaprojektowane i produkowane przez SpaceX.
anonim2020.05.31 10:19
Nie to chyba jakieś nieporozumienie Amerykanie przez 9 lat musieli korzystać z rakiet kacapów, przecież jak piszą przy każdej okazji Prawdziwi Polacy, kacapy tylko w walonkach chodzą i nic nie umieją zrobić.
Zygmunt III2020.05.31 12:53
Gdyby Polska była jak Rosja - Mordor, bandyckim, zbójeckim państwem i rabowała wszystkich sąsiadów to też byłoby nas stać na rakiety i podbój kosmosu. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a Za tą kasę wiele rakiet bylibyśmy w stanie sobie wyprodukować, czerwony patafianie.
anonim2020.05.31 16:34
Gdybyście jeszcze mieli trochę cienkiej blachy, moglibyście dziadku zalać świat konserwami ale brakuje wam mięsa.
anonim2020.06.1 15:41
Ale najpierw trzeba je umieć zaprojektować. Hahahahaha
Piotr Nowak2020.05.31 9:50
Niech latają jak najszybciej bo w MON powstało stanowisko pełnomocnika ds. kosmosu - czyli PiSsowcy postanowili wziąć się za kosmos. Biedny kosmos. Tyle lat się trzymał a teraz skończy jak Janów...
Zygmunt III2020.05.31 12:54
Spadaj, lewacka gnido.
Micek2020.05.31 14:19
z drugiej strony, taki pełnomocnik może wyjść w przestrzeń bez skafandra i próżnia mu niestraszna
good by- god baj- gudłaj2020.05.31 9:44
po wyborach KC PO ogłosi nabór dla emigrantów, do założenia nowej kolonii nowych ludzi GW,TVN na Marsie. Na czele listy Budka- młody Gomułka, Czaczkowski-ćwierćBBąka, kilka ruskich onuc, mnogo szwabskich Kartofeln mit Wurst , kilka dyżurnych POchewek itd
T2020.05.31 9:37
Nikt już w dzisiejszych czasach nie widzi demonicznych nazw. Czym jest dragon? To wskazuje jak daleko odjechaliśmy jako ludzkość - nadajemy kapsule, która może uratować albo zabić astronautów demoniczną nazwę. Nie będzie więc miała Bożego Błogosławieństwa więc prędzej czy później zobaczymy katastrofę.
anonim2020.05.31 16:33
No jak to? Smok wstąpił do nieba na kolumnie dymu i ognia, niemal jak Eliasz. (2 Księga Królewska 2:11) Fronda powinna czym prędzej ogłosić bojkot SpaceX hehehe
wystrzelić w makrokosmos2020.05.31 9:35
ruskich onuc też nie potrzebujemy w Polsce
Yaro2020.05.31 10:51
dziękuję ci za bezmyślna propagandę, takich tępaków nam potrzeba, dalej się spinaj prezes Jarosław
Micek2020.05.31 9:33
Autor musi być ciężkim rusofobem, skoro pierwszy od lat amerykański lot na ISS opatruje takim tytułem. Zatem pozwolę sobie wykonać podobny zabieg: "Nie potrzeba idiocie komputera"
Grizzly2020.05.31 9:51
Rusofobia ratuje życie! Zasłużyli sobie 300 latami "sąsiedztwa"!
Zygmunt III2020.05.31 12:57
To prawda. A oto rachunek (przybliżony) tylko za ostatnie stulecie: https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Jacek2020.05.31 13:34
Zgadzam się z kolegą w kwestii idioty i komputera.