Instytut Pamięci Narodowej przypomniał o obowiązku przekazania wszystkich dokumentów służby bezpieczeństwa PRL do Instytutu. Kto tego nie zrobi, dokumenty ukrywa lub niszczy, może trafić do więzienia nawet na 8 lat.

W związku z tym bardzo ciekawe jest pytanie o los Lecha Wałęsy. Jak informował wielokrotnie prof. Sławomir Cenckiewicz, Wałęsa chwali się w Internecie posiadaniem dokumentów, których w świetle prawa posiadać nie powinien... Czy instytucje państwowe wyegzekwują w końcu prawo w stosunku do byłego prezydenta?

I co z ludźmi odpowiedzialnymi za kradzież i niszczenie dokumentów, jakie następowało między innymi w czasie prezydentury Lecha Wałęsy?... 

Powstaje też pytanie, jak ocenione zostaną zaniechania samego IPN, który domyślając się, że w domu generała Kiszczaka znajdują się nielegalnie dokumenty, nie zrobił niczego, by je odzyskac? Czy osoby odpowiedzialne za tak niebywałą bierność państwowych instytucji odpowiedzą za swoją inercję?

wbw

A oto stosowny komunikat IPN:

Przypomnienie o ustawowym obowiązku przekazania do IPN dokumentów wytworzonych przez cywilne i wojskowe organy bezpieczeństwa PRL

 

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o obowiązkach wynikających z ustawy o IPN (art. 27 i art. 28). Zgodnie z tymi przepisami każdy, kto posiada dokumenty wytworzone przez organy bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990, jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania IPN, jest obowiązany wydać je Prezesowi IPN.

Chodzi w szczególności o dokumenty wytworzone przez cywilne i wojskowe organy bezpieczeństwa PRL, przede wszystkim Urzędy Bezpieczeństwa, Służbę Bezpieczeństwa, Informację Wojskową i Wojskową Służbę Wewnętrzną. Niezależnie od istniejących uregulowań prawnych należy podkreślić, że stanowią one ważne źródło wiedzy o najnowszej historii Polski.

Jednocześnie Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że ten kto powyższe dokumenty niszczy, ukrywa, uszkadza, usuwa lub uchyla się od ich przekazania, utrudnia lub udaremnia ich przekazanie Instytutowi Pamięci Narodowej – podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 54 ustawy o IPN).

Ciążący na osobach nieuprawnionych do posiadania tego typu dokumentów obowiązek ich niezwłocznego przekazania można zrealizować poprzez dostarczenie lub przesłanie tych dokumentów (w tym także fotografii, nagrań i materiałów filmowych) do siedzib Oddziałowych Biur Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w całym kraju.

  • Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN – Centrala
    ul. Kłobucka 21, 02-699 Warszawa
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku
    ul. Warsztatowa 1A, 15-637 Białystok
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Gdańsku
    al. Grunwaldzka 216, 80-266 Gdańsk
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach
    ul. Józefowska 102, 40-145 Katowice
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Krakowie
    Wieliczka, pl. Mieczysława Skulimowskiego 1
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Lublinie
    ul. Szewska 2, 20-086 Lublin
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Łodzi
    ul. E. Orzeszkowej 31/35, 91-479 Łódź
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Poznaniu
    ul. Rolna 45a, 61-487 Poznań
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Rzeszowie
    ul. Słowackiego 18, 35-060 Rzeszów
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Szczecinie
    ul. K. Janickiego 30, 71-270 Szczecin
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Warszawie
    pl. Krasińskich 2/4/6, 00-207 Warszawa
  • Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN we Wrocławiu
    ul. Sołtysowicka 21a, 51-168 Wrocław

Warszawa, 19 lutego 2016

Agnieszka Sopińska-Jaremczak
Rzecznik Prasowy IPN