,,Triumf wolności i solidarności''. Prezydent w rocznicę Sierpnia '80 - zdjęcie
31.08.21, 05:10Screenshot Youtube

,,Triumf wolności i solidarności''. Prezydent w rocznicę Sierpnia '80

22

Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Były wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 1. rocznicy strajków z sierpnia 1980 roku.

Odnosząc się do I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, wskazał:

Tamto historyczne zgromadzenie było świadectwem, że w sprawach najważniejszych, dotyczących dobra wspólnego i przyszłości kraju, Polacy potrafią się porozumieć”.

W przesłaniu skierowanym do Uczestników i Organizatorów obchodów 41. rocznicy strajków napisał również:

Niezgoda na niesprawiedliwość, niewolę, poniżenie i przemoc, trudy życia w ustroju ignorującym podstawowe ludzkie potrzeby i aspiracje, a wreszcie nadzieja, którą rok wcześniej tchnął w swoich rodaków papież Jan Paweł II – wszystko to przyczyniło się do rozwoju zdarzeń, które odmieniły Polskę i Polaków”.

Całe przesłanie można przeczytać poniżej:

 

Uczestnicy i Organizatorzy

 

obchodów 41. rocznicy strajków robotniczych

 

z sierpnia 1980 roku

 

 

 

 

Szanowni Uczestnicy wolnościowego zrywu z sierpnia 1980 roku!

 

Drodzy Rodacy!

 

Szanowni Państwo!

 

 

 

Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Były wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego. Niezgoda na niesprawiedliwość, niewolę, poniżenie i przemoc, trudy życia w ustroju ignorującym podstawowe ludzkie potrzeby i aspiracje, a wreszcie nadzieja, którą rok wcześniej tchnął w swoich rodaków papież Jan Paweł II – wszystko to przyczyniło się do rozwoju zdarzeń, które odmieniły Polskę i Polaków.
Do akcji protestacyjnych przystąpiło ponad 700 tysięcy pracowników z blisko 700 zakładów w prawie całym kraju. Wsparli strajkujących w Gdańsku i Szczecinie, ponieważ poczuli ogromną siłę płynącą z jedności. Siłę, która przeraziła funkcjonariuszy komunistycznego reżimu i zmusiła ich do uznania robotniczych postulatów.

 

 

Uczestnicy strajków zażądali respektowania elementarnych praw pracowniczych, większej swobody i samorządności w zarządzaniu przedsiębiorstwami, a przede wszystkim możliwości tworzenia wolnych, niezależnych od władzy związków zawodowych. Oczekiwania te wyrażały myśl stanowiącą istotę demokracji: nic o nas bez nas. Najważniejszą konsekwencją wydarzeń sierpnia 1980 roku było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Związku, który przerodził się w fenomen na skalę światową, który zasłynął jako oddolny, dziesięciomilionowy ruch społeczny działający otwarcie w państwie komunistycznym. Stał się wspólnotą, która dała głos oraz poczucie wolności i godności wielu różnym środowiskom społecznym i zawodowym. Wkrótce dołączyli do nich
reprezentanci polskiej wsi, o czym przypomina 40. rocznica wywalczonej strajkami rejestracji NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

 

 

Szczególnym świętem odradzającej się polskiej wolności był I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, obradujący równo cztery dekady temu w gdańskiej hali Olivia. Czułem się jak w 1918 r., w pierwszym polskim parlamencie (…) Wszyscy chcieli się wygadać po 40 latach milczenia (...) lecz kiedy dochodziło do głosowania, zdrowy rozsądek zwyciężał – wspominał delegat Regionu Mazowsze Zbigniew Romaszewski. Tamto historyczne zgromadzenie było świadectwem, że w sprawach najważniejszych, dotyczących dobra wspólnego i przyszłości kraju, Polacy potrafią się porozumieć. Blisko 900 delegatów uchwaliło wtedy szereg ważnych dokumentów.

 

Była wśród nich „Uchwała programowa”, z jej znaczącą częścią VI pt. „Samorządna Rzeczpospolita” oraz „Deklaracja I Zjazdu Delegatów”, której pierwsze zdanie brzmiało: Celem nadrzędnym NSZZ „Solidarność” jest tworzenie godnych warunków życia w gospodarczo i politycznie suwerennej Polsce. Szerokim echem w świecie odbiło się też „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” – odezwa wzywająca do pokojowej walki o wolne związki zawodowe, skierowana do robotników w Związku Sowieckim i innych krajach bloku komunistycznego. Apel ten opierał się na przekonaniu, że wolność, demokracja i szacunek dla prawa powinny być płaszczyzną porozumienia i współpracy między narodami naszej części Europy.

 

 

Jestem przekonany, że dziedzictwo Sierpnia 1980 roku jest i pozostanie dla nas cenną inspiracją. Niech wolnościowy, braterski, na wskroś polski duch tamtych pamiętnych wydarzeń towarzyszy nam na co dzień. A szczególnie w chwilach, gdy razem decydujemy o losie Rzeczypospolitej.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Andrzej Duda

Komentarze (22):

Filip2021.08.31 12:55
Solidarność była ruchem protestu przeciw drożyźnie i przywilejom władzy. PiS uczcił rocznicę jej powstania rekordową drożyzną i rekordowymi podwyżkami płac dla władzy i prezesów państwowych spółek. Nawet komuniści by na to nie wpadli.
TW Bolek2021.08.31 8:29
Ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja ja i jeszcze raz ja! Ale jaja!
Filip2021.08.31 7:49
Balcerowicz: autorytarna transformacja ma kilka cech. - Po pierwsze jest to przekupywanie tych, których poparcie można kupić. To przekupywanie robi się dwojako - z budżetu (...) oraz przekupywanie posadami - mówił Balcerowicz. Przekupywać można tylko we własności państwowej, której w Polsce przed 2016 r. było około 30 procent - mówił. - To nie wystarczyło, więc się nacjonalizuje - zaznaczył. - Na przykład kto w świecie zachodnim buduje państwową fabrykę aut o nazwie Izera? Znajdźcie takie państwo. Nie wspieraną przez państwo, ale państwową - wyliczał Balcerowicz. Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo: - Drugą cechą autorytarnej transformacji jest ogłupianie, poprzez agresywną propagandę. Do tego potrzebna jest władza nad mediami - zaznaczył. Po trzecie, instrumentem jest wykorzystywanie aparatu państwowego do własnych politycznych celów. Zwrócił uwagę, że on opublikował w internecie listę "prokuratorów Ziobry". - Dlaczego tylu ludzi się oburza, że haniebna propaganda nadawana jest przez "dziennikarzy" w Wiadomościach, a nie ma w internecie ich narastającej listy tych pseudo dziennikarzy z imionami, nazwiskami i wizerunkami? - pytał Balcerowicz. - Zróbcie internetowy pręgież - radził. Jego zdaniem "to musi dotyczyć także innych kategorii osób, które gwałcą uczciwość". W PiS-ie z ideałów solidarności nic już nie pozostało!!!!
żyd przekazał władzę żydowi2021.08.31 7:16
żydzi związani z PZPR dogadali się z żydami, którzy opanowali całe przywództwo solidarności i sobie na oczach całego świata i ogłupionego Polaka przekazali sobie władzę a żydom związanym z PZPR pozwolono uwłaszczyć się na majątku wypracowanym przez miliony Polaków
Andrzej Duda robi sobie jaja!!!2021.08.31 7:15
,,Triumf wolności i solidarności'' UPOLITYCZNIONY TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY, PROKURATURA, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI, KRS, POLICJA, WOJSKO
Propaganda PiS2021.08.31 7:18
"Wojsko zostało upolitycznione. Wbrew prawu. Oto dowód" – Były minister obrony narodowej opublikował zdjęcie dokumentu, w którym dowódca Garnizonu Warszawa generał brygady Robert Głąb pisze o pozyskiwaniu informacji medialnych. "Polecam, aby podstawowym źródłem informacji, pozyskiwanych z mediów, w codziennej działalności służbowej, były programy telewizji publicznej w szczególności TVP Info"
Pies aportuje?2021.08.31 7:25
"Polska policja została upolityczniona, wobec funkcjonariuszy narasta agresja, a pojedyncze błędy nie powinny przekreślać dotychczasowej pracy - uważa Andrzej Szary, przewodniczący NSZZ wielkopolskich policjantów."
Jawny2021.08.31 5:59
Rok 1989, kiedy to odtrąbiono rzekomy "koniec komunizmu", był w istocie "miękkim lądowaniem" i gwarantowaną bezkarnością komunistów. A potem ćwierć wieku postkomuny. PZPR-owcy przefarbowali się na kapitalistów i dalej kręcili Polską - dzięki TW Bolkowi, Kiszczakowi, Wyborczej Michnika oraz koszernemu wieprzowi - Urbanowi. Pełna wolność przyszła dopiero w 2015 roku dzięki Kaczyńskiemu. Naród przejrzał na oczy i zagłosował jak trzeba. (Taka jest niewygodna dla lewaków prawda. Niewygodna, bo stracili i wpływy i lukratywne geszefty. Bluzgi Anonima spodziewane; będą przyjęte z powagą.)
naiwniak2021.08.31 6:58
i dlatego Kaczyński stworzył PIS z ogromną ilością byłych działaczy PZPR, na stanowiskach wiceministrów a na ambasadorów wyznaczył donosicieli i kapusiów SB,
Jawny2021.08.31 8:28
Tak, faktycznie. Jak ustaliło śledztwo Wyborczej, warunkiem przyjęcia do PIS-u jest okazanie legitymacji PZPR. Najlepiej z niskim numerem i popisem Bieruta. (Wyjaśnienie dla tępych lewaków: To jest tzw. sarkazm.)
Skrzypek na dachu2021.08.31 5:56
Brawo Solidarnosc 1980 .
naiwniak2021.08.31 7:07
brawo zażydzone solidaruchy, sprzedali i zniszczyli cały przemysł, zniszczyli rolnictwo, doprowadzili do tysięcy samobójstw, doprowadzili, że nie było różnicy między rządem a mafią a wręcz mafiozi byli w rządzie, biedni ludzie dostawali objawienie z CIA i Mosadu , znikąd pojawiły się u nich miliony dzięki którym powstawały Polsaty, TVN-eny czy wszelkiej maści rozgłośnie radiowe, wielkie dobrze prosperujące firmy upadały z dnia na dzień i natychmiast pojawiali się dziwni koszerni inwentorzy, itd, zniszczono i sprzedano cały sektor bankowy przekazując go zachodnim bankom ( z dużym żydowskim kapitałem), rozsprzedano najlepszy sprzęt i uzbrojenie i zaczęto zadłużać kraj , Gierek za kredyty odbudował kraj i cały jego dług zagraniczny to 40 mld dolarów, dzisiaj zagraniczny dług to ponad 400 mld dolarów a dług wewnętrzny to już 1,5 biliona zł,
POdPIS2021.08.31 5:52
W PRL przewodnią silą była PZPR mająca parę milionów członków wśród których sporo było osób mądrych . Dzisiaj j Narodowego decydent otoczył się pisowską ,,elitą ,, biernych, miernych ale wiernych członków którzy zawłaszczyli wszystkie dziedziny życia publicznego rugując z niego ludzi mądrych .
Skrzypek na dachu2021.08.31 6:01
W PZPR to same antypolskie zdrajcy karierowicze , kazdy wyszedl na glupka .
koszerny solidaruch2021.08.31 7:11
dlatego jest ich tak dużo w PIS, komunista Kaczyński tylko takimi si się otacza, na jakiej działacze PZPR w PIS są boscy a działacze PZPR nie będący w PIS to szumowiny, ? wg jakich kryteriów jednych wielbisz z PIS-em a innych nie, wystarczy być w PIS?
Jawny2021.08.31 6:02
Formalnie 3 miliony członków PZPR. Może i niektórych mądrych, ale bez kręgosłupa moralnego i liczących na konkretne korzyści z układu, z którego po cichu się śmiali. Który z nich był autentycznie zaangażowany w materializm dialektyczny? Kto czytał wypociny Marksa i Lenina? Co setny?
naiwniak2021.08.31 7:13
dlatego ich Kaczyński pełno naprzyjmował do PIS
J. Kaczyński2021.08.31 8:26
PZPR-owiec Jasio Hertrich-Woleński w PIS-ie? Ciekawe. Nic mi o tym nie wspominał.
Marek2021.08.31 5:37
Aż przyszedł 13 grudnia 1981 r. Porozumienie to było dopiero w 1989 r.
Skrzypek na dachu2021.08.31 6:05
13ego Grudnia to kompromitacja zamordzista Jaruzela bo w koncu Gorbaczow nie chcial dalej uzywac stalinowskie metody .
Anonim2021.08.31 5:36
/stp/ Do słowa wolność trzeba zawsze dodawać odpowiedzialność. Bowiem wolność często utożsamia się ludziom z samowolą. Nie ma wolności bez odpowiedzialności; w końcu mawia się: "Wolność bez odpowiedzialności = Polak"
Babka klozetowa2021.08.31 6:04
Dziękuje za "kazanko". Jo se to zapisze.