To więcej niż Nord Stream 2. Co wybierze Biden? - zdjęcie
24.02.21, 15:10fot. yt/nbc news

To więcej niż Nord Stream 2. Co wybierze Biden?

14

Niestety, sprawa Nord Stream 2 to kolejny problem w polityce zagranicznej USA, w którym nowa administracja wykazuje się – delikatnie mówiąc – niezdecydowaniem. Podobnie jak brak twardych działań wobec Rosji ws. Nawalnego czy cyberataków GRU na USA, także w sprawie gazociągu rosyjsko-niemieckiego nie widać, żeby Joe Biden i jego ludzie realizowali to, co zapowiadali w kampanii. Ku zresztą coraz wyraźniejszemu rozczarowaniu senatorów z obu partii. To, jaką w końcu postawę nowa administracja przyjmie wobec Nord Stream 2, będzie też odpowiedzią na pytanie o stosunek Bidena do spraw europejskich. I tego, jak chce sobie układać politykę na Starym Kontynencie. Czy będzie to jednoznaczne postawienie na Niemcy, czy jednak Amerykanie nie zaprzepaszczą tego wszystkiego, co udało się w ostatnich latach zbudować w ramach inicjatywy Trójmorza?

Ostatnie realne sankcje amerykańskie uderzające w Nord Stream 2 nałożyła jeszcze poprzednia administracja na dwa dni przed rozpoczęciem kadencji Joe Bidena. Minął przeszło miesiąc nowych rządów, a USA – wbrew zapowiedziom z kampanii – nie robią nic, by blokować szkodliwy projekt. Podczas gdy Waszyngton milczy, Rosjanie wznowili i przyspieszają budowę, aby dokończyć gazociąg. Rosyjskie statki jeszcze w styczniu wznowiły prace w duńskiej strefie ekonomicznej, a teraz czekają zgodę na wznowienie prac w strefie niemieckiej. Znaczące jest, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Biden nie wspomniał o rurociągu. Opiera się też żądaniom członków Kongresu USA, aby nałożyć dodatkowe sankcje na gazociąg.

Na pytanie o niechęć Bidena do kontynuacji polityki poprzednika odnośnie Nord Stream 2 możliwe są dwie odpowiedzi. Pierwsza jest mało prawdopodobna: USA nie blokują gazociągu, bo nie chcą szkodzić interesom Rosji. Zapewne chodzi o drugą: nowa administracja USA próbuje naprawić stosunki z Niemcami, a Berlin podyktował słoną cenę, w tym możliwość dokończenia Nord Stream 2. Dlatego zapewne Departament Stanu USA nie zdecydował się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2. Na liście sankcyjnej znalazła się jedynie rosyjska barka Fortuna i jej właściciel firma KWT-Rus, które obłożyła już wcześniej sankcjami administracja Trumpa.

Jeśli jednak Waszyngton zgadza się na kontynuację Nord Stream 2, żeby nie narażać się Niemcom, to jednocześnie zgadza się na pogorszenie relacji nie tylko z należącymi do UE i NATO, jednymi z najbliższych amerykańskich sojuszników, Polską, Litwą, Łotwą i Estonią, ale też strategicznie ważną Ukrainą. Biden ma jeszcze czas, żeby podjąć działania uniemożliwiające dokończenie Nord Stream 2. Ten czas to również czas decyzji, czy wrócić do koncepcji Baracka Obamy i scedować odpowiedzialność za sprawy europejskie, ale i relacje Zachodu z Rosją, na Berlin, czy jednak nie wyciągać wnioski z tego co przyniósł reset, 2014 rok, a później rozwój inicjatywy Trójmorza, ale też Międzymorza (plus Ukraina). Amerykańska administracja nie powinna ignorować Europy Środkowej i Wschodniej. Chiny tylko czekają na to, by wykorzystać rozczarowanie Polski, Ukrainy czy innych krajów regionów zmianą polityki USA.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (14):

100 % racji2021.02.25 18:59
baj, baj, baj-TEN to wybierze to co K(Ł)AMALA córka KOMUNISTÓW zadecyduje
Beno2021.02.24 16:52
Oj, wielkie gospodarki i partnerzy USA: Litwa, Łotwa, Ukraina i Polska????? Czy już autor tego tekstu zapomniał, jak to potraktował Trump Polaków mówiąc o ustawie 447? Albo jak to przez dwoma laty na konferencji o Iranie, politycy USA razem z izraelskimi pluli nam w twarz? Bądźcie realistami. Nord Stream 2 powstanie - może z opóźnieniem, ale powstanie i skończcie z bałamuceniem społeczeństwa. Nam by się też przydało, abyśmy na tej inwestycji coś ugrali, a tak, kontestując, pgarszamy tylko nasze już i tak złe stosunki i to nie tylko z Niemcami i z Rosją, ale i innymi krajami, którym na Nord Stream 2 zależy: Austria, Holandia, Belgia, Francja...
No wyjaśnij mi Beno, JAK?2021.02.24 17:40
"jak to potraktował Trump Polaków mówiąc o ustawie 447"-
Oj Beno JAK TY PIERDOLISZ!2021.02.24 17:41
"Albo jak to przez dwoma laty na konferencji o Iranie, politycy USA razem z izraelskimi pluli nam w twarz?"
Weź na zatwardzenie i idź się wysrać,2021.02.24 17:45
"Nam by się też przydało, abyśmy na tej inwestycji coś ugrali...
Beno2021.02.24 20:01
www.rp.pl/Polityka/307309909-Ustawa-447-Koniec-lekow-prawicy.html A to z twojej Gazety Wyborczej: Departament Stanu USA opublikował raport związany z ustawą 447 o mieniu żydowskim z czasów Holocaustu. Ustawa weszła w życie w 2018 r. Poszczególne kraje same decydują, w jaki sposób będą wypełniać swoje zobowiązania. Mimo to budzi ona kontrowersje wśród prawicowych polityków, którzy uważają, że ustawa jest formą zmuszania Polski do wypłaty odszkodowań osobom pochodzenia żydowskiego, które straciły mienie podczas II wojny światowej. Ustawa zobowiązuje jednak Departament Stanu do przedstawiania corocznego raportu, jak poszczególne państwa radzą sobie z wdrażaniem tzw. deklaracji terezińskiej o zadośćuczynieniu ofiarom Holocaustu. Czytaj także: USA tłumaczą się w Warszawie z ustawy 447. Chodzi o mienie ofiar Holocaustu..... Raport kończy się jednak stwierdzeniem, że 75 lat po zakończeniu II wojny światowej w Polsce nadal brakuje systemowych rozwiązań w zakresie zwrotu mienia lub wypłaty odszkodowania za własność utraconą w czasie wojny. "Podczas gdy władze polskie utrzymują, że wdrożyły szeroko zakrojone ustawodawstwo, Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holocaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej. Ocaleni z Holocaustu i ich potomkowie będący obywatelami amerykańskimi twierdzą, że procedury wymagane do odzyskania ich prywatnych nieruchomości za pośrednictwem polskiego systemu sądowniczego lub w drodze ugody z władzami centralnymi lub samorządem lokalnym są długotrwałe, uciążliwe, kosztowne i w dużej mierze nieskuteczne. Niektórzy z nich wyrażają niezadowolenie, że nawet po odzyskaniu nieruchomości działania ze strony najemców lub innych podmiotów uniemożliwiają im swobodne korzystanie z własnego majątku" - czytamy w raporcie. To tylko skróty. w internecie jest bardzo dużo na ten temat. Więc stawiając tego rodzaju pytania, po prostu jesteś niedouczony. Poczytaj, dowiedz się, a potem napisz coś mądrego. A przy drugim twoim pytaniu, to uważam cię za całkowitego ignoranta w temacie. Z głupcami nie prowadzą dialogu.
pisior2021.02.24 16:30
https://www.youtube.com/watch?v=GXfDng0dygY&feature=youtu.be
XYZ2021.02.24 15:38
No to wynika z tego to że , Niemcy więcej znaczą dla interesów USA niż Polska, Litwa, Estonia,Łotwa i Ukraina razem wzięte.
matis892021.02.24 16:04
Nie tylko Niemcy, przede wszystkim Rosja i Chiny są priorytetami szatanisty Bidena wybranego przez oszustwo.
Robert2021.02.24 15:36
Jego decyzja może dotyczyć tylko wybrania domu spokojnej starości. O niczym innym nie decyduje. Decyzje podejmują ludzie Obamy w jego otoczeniu. Większość z nich wzmacnia wrogów Ameryki i dodatkowo Amerykanie muszą płacić za to.
matis892021.02.24 15:29
Masoneria ma zamiar rozwalić, osłabić USA. Dlatego w sfałszowanych wyborach wystawili masońskiego szatanistę starego dziada co już jedną nogą jest w grobie i mu wszystko jedno bo swoje już nakradł, swoje przeżył.
matis892021.02.24 15:22
Biden i Bergoglio czyli numery dwa. B=2. Obaj wybrani na bazie oszustwa masonerii. B czyli dwa to znaczy Fałszywi Prorocy Antychrysta. Antychryst ma symbol numer 1, one, jeden co nie oznacza że będzie się nazywał na A, bo jest największym oszustem. Jedynka jest symbolem Antychrysta. Jedynka to widok kozła Antychrysta widzianego z profilu czyli 1.
matis892021.02.24 15:18
Kadencja szatanisty Bidena i Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika to czas ujawnienia się Antychrysta na Bliskim Wschodzie z jego fałszywym pokojem. Po to sfałszowano wybory w USA i konklawe w Watykanie. Za to całe lewactwo, massmedia, politycy będą wielbić Antychrysta. U nas szatanistyczny PIS już teraz oficjalnie wspiera masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego Antychrysta do Znamienia Bestii.
gracz2021.02.24 15:16
Mam nadzieję, że wybierze dom spokojnej starości i to czym prędzej.