08.08.19, 18:15Fot. Kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0

The Guardian: Londyńska policja bada rolę Władimira Putina w ataku bronią chemiczną w Salisbury

Scotland Yard bada rolę prezydenta Rosji Władimira Putina w ataku z użyciem środka paralityczno-drgawkowego »Nowiczok« w Salisbury w Wielkiej Brytanii” – donosi The Guardian.

Putin, według brytyjskich służb wywiadowczych, prawdopodobnie zatwierdził atak w marcu 2018 r. przeciwko Siergiejowi Skripalowi, byłemu rosyjskiemu oficerowi i jego córce – obaj przeżyli w wyniku ataku, ale są poważnie chorzy” – pisze gazeta, przypominając, że później, znajdując odrzuconą butelkę perfum używaną przez agentów rosyjskiego wywiadu i zawierającą środek paralityczno-drgawkowego, zmarła 44-letnia Brytyjka Dawn Sturgess.

(…) Neil Basu, zastępca komisarza londyńskiej policji i szef operacji antyterrorystycznych, powiedział, że śledztwo w sprawie ataku jest w toku. Według Basu problemy związane z atakiem są złożone. Musimy udowodnić, że [Putin] był bezpośrednio zaangażowany. Aby otrzymać europejski nakaz aresztowania w EAW (European arrest warrant), w tym kraju muszą istnieć argumenty”

pisze gazeta powołując się na zastępcę komisarza londyńskiej policji.

Jesteśmy oficerami policji, więc powinniśmy szukać dowodów. Istniało wiele założeń dotyczących tego, kto był odpowiedzialny, kto wydawał rozkazy, a wszystko opierało się na fachowej wiedzy ludzi na temat Rosji. Muszę trzymać się dowodów”

wyjaśnił Basu.

Dwóch rosyjskich agentów oskarża się o dokonanie ataku. Wielka Brytania domaga się ich ekstradycji i zabezpieczyła europejski nakaz aresztowania oraz czerwony komunikat Interpolu o ich zatrzymaniu. Zakłada się jednak, że w atak może być zaangażowanych więcej osób”

twierdzi autor publikacji.

W stosunku do tych dwóch, których ogłosiliśmy na konferencji prasowej, staramy się o ekstradycję. Śledztwo jako całość pozostaje aktywnym dochodzeniem kryminalnym”

podkreślił zastępca komisarza londyńskiej policji Neil Basu.

Jagiellonia.org

Komentarze

michu2019.08.9 9:11
A np rolę Merkel Trumpa czy eskimosów np też czy ma zawężone pole działania? ;).
Stiopa2019.08.9 6:52
Na Śląsku za to folksdojcze używają nowych rodzajów broni-zapierdzą klienta-anglojęzyczni folksdojcze ma się rozumieć,
nikt2019.08.8 19:13
A niech sobie bada . Co mnie obchodzą Anglicy , czyli naród winny śmierci milionów Hindusów i Pakistańczyków gdy ich " wszechmocna " korona brytyjska podzieliła . Gorsza ta korona niż carat . Nie było w nim tyle ofiar ani kolonialnego upodlenia innych narodów . I jeszcze coś . Sensacją Frondy było to , że Rosja prowadzi jakieś negocjacje z Izraelem . Przecież to Żydzi . Otóż piszę że -- czym innym są negocjacje z państwem żydowskim a czym innym mieć ten naród w swoim kraju .
Czy ty p. nikt ...2019.08.9 11:45
jesteś przy zdrowych zmysłach?! Przecież w granicach Rosji zamkniętych jest prawie 130 narodów, których ziemie zrabowała Rosja mordując autochtonów. Wiele z nich już całkowicie wymarło...Odnośnie Żydów nieuku, to wciąż zapominasz, że Rosją do dziś oni rządzą, np. Putin (Szełomow po mamusi), Miedwiediew (też po matce), nie wspominając już oligarchach, np. bracia Rottenberg, bankierach itp. itd. Nim smarkaczu zaczniesz smarkać, poducz się trochę, wszak nawet kacapski troll powinien legitymować się podstawową wiedzą, by uprawdopodobnić swoje brednie...