Terlikowski: Kościół robi porządek! I to bardzo dobrze tak dla ojca Mądela, jak i dla wiernych - zdjęcie
19.08.13, 12:50

Terlikowski: Kościół robi porządek! I to bardzo dobrze tak dla ojca Mądela, jak i dla wiernych

32

Jest to, jak dotąd, najsurowsza decyzja, jaka zapadła wobec duchownych publicznie kwestionujących nauczanie czy stanowisko Kościoła. Ks. Adam Boniecki nadal może się bowiem wypowiadać na łamach „Tygodnika Powszechnego”, a ks. Lemański – choć nie powinien tego robić – lekce sobie waży – zakaz publikacji medialnych. Ojciec Krzysztof Mądel został jednak poinformowany, że ma zaprzestać wszelkich publikacji, także na blogu i w portalach społecznościowych.

I trzeba powiedzieć, że wszystkie te decyzje pokazują, że Kościół w Polsce jest zdeterminowany, by bronić spójnego, katolickiego przekazu, i nie pozwalać by duchowni głosili swoje, a nie katolickie poglądy. Kolejni poproszeni o milczenie (bo warto przypomnieć, że księdzem czy zakonnikiem jest się dobrowolnie, i dobrowolnie przyjmuje się na siebie zobowiązania do posłuszeństwa przełożonym) duchowni od dawna rozmywali jasne nauczanie Kościoła, przekonywali, że nie jest ono przesadnie ważne, a przede wszystkim dostarczali argumentów w walce z Kościołem instytucjom jawnie antykatolickim. Taka postawa, w żadnej instytucji, nie byłaby tolerowana. I dobrze, że nie jest tolerowana w Kościele.

Ale tutaj sprawa ta ma jeszcze jeden wymiar. Otóż kapłan ma prowadzić ludzi do zbawienia, ma pokazywać im drogę do Chrystusa, a także – gdy jest to potrzebne – ostrzegać przed zagrożeniami. Jeśli tego nie robi, jeśli lekceważy grzech, satanizm (jak to niestety robił ks. Boniecki) lub jeśli jawnie wspiera ducha buntu w Kościele czy zakonie (a tak niestety można zinterpretować wypowiedzi o. Mądela) to trzeba skłonić go do przemyślenia swojej postawy, a przede wszystkim uniemożliwić sianie zamętu w głowach wiernych. I to właśnie zrobił przełożony ojca Mądela.

Decyzja, jaka została podjęta, może być jednak także korzystna dla samego duchownego. Otrzymał on bowiem jasny przekaz, jak oceniane są jego działania przez jego własnych przełożonych (a ci są dla niego, jak dla każdego zakonnika, wyrazem woli Bożej) i tym samym dostał szansę zmiany własnej postawy i działania. Teraz trzeba się za niego modlić, aby z szansy tej skorzystał, aby wyciągnął z niej wszystkie duchowe korzyści (bo nawet jeśli jest to decyzja niesprawiedliwa, to można i trzeba ją wykorzystać do pogłębienia własnej relacji z niesprawiedliwie skazanym Jezusem), i aby mógł dalej służyć Kościołowi. Niezależnie od wszystkich różnic, jakie dzielą mnie z ojcem Mądelem, nie mam wątpliwości, że – jak każdy z nas – jest on niezbędny w Kościele. I że może jeszcze się przydać. Jeśli tylko zdecyduje się na prawdziwie zakonne, prawdziwie ignacjańskie posłuszeństwo przełożonym i Bogu.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (32):

anonim2013.08.19 12:54
Następuje oddzielanie ziarna od plew - i bardzo dobrze, byle skutecznie z pożytkiem dla Kościoła prowadzącego do Boga.
anonim2013.08.19 13:01
Panie Terlikowski pisze pan że "....kapłan ma prowadzić ludzi do zbawienia, ma pokazywać im drogę do Chrystusa..." no więc się pytam dlaczego nikt nie nałoży zakazu wypowiadania się dla ks. Rydzyka!!!
anonim2013.08.19 13:03
"Myślący" nie oznacza też głupstwa piszący. Niestety, ks. Mądel aż prosił się o taki zakaz. Ale to żadna satysfakcja.
anonim2013.08.19 13:11
Częstochowski-wielu uczniów odeszło od Chrystusa nie mogąc przyjąć pewnych nauczań.Ostała się garstka wiernych.A Kościół pomimo tego rozwijał się i trwa.I tak bedzie do skończenia świata,bo sam Chrystus o tym zapewnił:"JA JESTEM Z WAMI AŻ DO SKOŃCZENIA ŚWIATA"(MT 28, 20)
anonim2013.08.19 13:17
A kiedyż administracja uruchomi choćby ukrywanie niechcianych wpisów zaśmiecających forum. Czyżby to było tak nieosiągalne pragnienie jak lewactwa - np. Czę-kiegoP-ty marzącego o końcu Kościoła? ;-))) Chyba nie, administarcja Frondy może to wprowadzić, a Czę-kiP-ta i inne lewactwo może sobie tylko pomarzyć o sowich urojonych zmianach w Kościele...
anonim2013.08.19 13:19
Czy to sa naprawde dobre decyzje? Zakazy wypowiedzi w mediach? Skutek jest zawsze odwrotny do zamierzonego, ludzie tym bardziej wsluchuja sie w kazde slowo ks. Bonieckiego czy Lemanskiego. Przedrukowywane jest to, co ci ksieza mowia na spotkaniach. Jesli ci kaplani rzeczywiscie maca ludziom w glowach, to odgorny zakaz wypowiedzi medialnych nic tu nie zmienia, wrecz przeciwnie, bo ci ksieza sa teraz gwiazdami. Mediom udalo sie stworzyc taki obraz, ze jest tylko paru madrych ksiezy, mianowicie tych nieposlusznych, ktorzy nie moga wypowiadac sie w mediach, cala reszta to "beton". (Ja wiem, ze to nieprawda,) Czy w kontaktach z mediami nie trzeba wiecej przebieglosci ze strony Kosciola?
anonim2013.08.19 13:27
"(...)kapłan ma prowadzić ludzi do zbawienia, ma pokazywać im drogę do Chrystusa, a także – gdy jest to potrzebne – ostrzegać przed zagrożeniami." Kwintesencja posługi kapłańskiej.
anonim2013.08.19 14:19
Arbiter O ile mi wiadomo bp Paetz został usunięty z funkcji jako podejrzany o sotsunki homoseksualne z klerykami . Czy zatem uważasz homoseksualistów za zboczeńców -"zboczeńców (jak Paetz" Tak napisałeś . Bardzo to ciekawe i myślę ,że w Twoim wypadku jednak rewolucyjne. Pierwszy raz na Frondzie widzę jak ktoś zmienia poglądy. Gratuluję Arbitrze!!!
anonim2013.08.19 14:27
Straszne. !!! Dziś przeczytałam jeden wpis księdza i myślę, że jest dość rzeczowy. Pogadać, przeprosić się z przeciwnikiem. To a propos Lemańskiego i bpa Hosera. http://krzysztofmadel.natemat.pl/67977,jak-to-z-tym-obrzezaniem-bylo?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook
anonim2013.08.19 14:27
@2013 Arbiter to pajac zaślepiony nienawiścią do Kościoła. Po co wdawać się w polemikę z takim błaznem?
anonim2013.08.19 14:40
Credo Coraz częściej dochodzę do takich wniosków . Mam takie odczucie ,że pomimo iż jesteśmy Polakami jest między nami jakaś starszna wrogosć. Niby posługujemy sie polskim a jest tak jakby jedni mówili w staroirańskim a drudzy w esperanto. Niemniej uważam ,że nie należy wzmacniać siły przekazu wyzwiskami to nic nie da .
anonim2013.08.19 14:59
Teraz "bractwo teczowej sutanny" przycichnie do następnego razu.
anonim2013.08.19 15:09
arbiterowi znów sie pomyliło. Lewica jest przyjazna pedofilom, z resztą większość lewicowców to pedofile, a pedofilii najmocniej i najsurowiej jest karana właśnie w Kościele, to dlatego lewicowcy, czyli pedofile tak nienawidzą Kościoła. A projekcja lewicowych cech czyli pedofilii na księży to forma odwrócenia uwagi. Przecież nawet tak przyjazne lewactwu Niemcy niedawno opublikowali jak że lewica to praktycznie w większości pedofile choćby u tzw. "zielonych", Tak więc lewak czyli pedofil kłamstwem chce odwracać uwagę od siebie. Z resztą po tym co opublikowali Niemcy o "Zielonych" to nie poełnia się przesady utożsamiając lewica=pedofilia
anonim2013.08.19 15:11
Czyżby lewak arbiter też miał skłonności pedofilne, skoro tak zaciekle atakuje kościół przypisując mu lewicowe cechy?
anonim2013.08.19 15:16
Arbiter Pokrętne to co piszesz . Piszesz też ,ze bp. Paetz bierze udzial w konferencjach to możesz wiesz kiedy ostatnio brał udział
anonim2013.08.19 15:16
A ja bym chciał by ksiądz zanim mnie dokądkolwiek zaprowadzi dał najpierw świadectwo swoim życiem. Świadectwo przyzwoitości, wrażliwości, miłości do Chrystusa i ludzi. Świadectwo ojca Jacyniaka to mowa nienawiści, szukanie spisków i wrogów. I to wszystko podczas Mszy Świętej. Dla mnie to profanacja Eucharystii. Świadectwo ojca Mądela to odważne stanięcie i powiedzenie, że na takie słowa się nie zgadza. Za odwagę i przyzwoitość został (medialnie) zakneblowany. Radość red. Terlikowskiego jest nie na miejscu.
anonim2013.08.19 15:17
@2013 Boleję nad tym, ale niestety, w języku polskim nie występują rzeczowniki lepiej opisujące postać arbitra. Dyskusja a tym indywiduum nie ma najmniejszego sensu. Jego wiedza na tematy związane z Kościołem jest na poziomie sześciolatka. Wydaje mu się, że w swoich komentarzach odnosi się do artykułu powyżej, w rzeczywistości jednak rzuca ciągle tymi samymi, antykatolickimi sloganami i notorycznie obraża katolickich księży. To frustrat.
anonim2013.08.19 15:23
credo Dyskusje , które się tu odbywają nic nie wnoszą wzbudzają tylko wzajemną agresję . Uważam ,że Fronda powinna zamknąć możliwośc komentowania wiadomości . Jest forum Frondy tam na to miejsce.
anonim2013.08.19 15:33
Arbiter Powiem Ci jedno w sprawie biskupa Michalika. Nie wiem czy znasz książkę pt. raport o stanie wiary. Michalik mówił tam o tej sprawie z Tylawy dobrze by było żebyś się może zapoznał także z jego stanowiskiem a nie tylko z tym co napisała Gazeta Wyborcza . Powiem Ci jeszcze jedno znam dykertora domu dziecka którego keidyś oskarżono o moelstowanie wychowanki. W takich sytaucjach jest zazwyczaj tak ,że podejrzany się nie przyznaje . Często jest tak ,że jest to słowo przeciw słowu. Mimo istniejacych narzędzi diagnostycznych nie zawsze można ustalić jak było naprawdę. Mogę Ci życzyć jednego żebys nigdy przez nikogo o taki czyn nie został posądzony ani żebys nie musiał rozstrzygac gdzie jest prawda. To są bardzo trudne i skomplokowane sprawy , chociażby przykład pewnego aktora , który przesiedział za nic chyba ze cztery lata. Wy natomiast używacie argumentów typu Tylawa , właśnie do tego żeby katolom przywalać. Żaden z was nie pomyśli nawet ,że może kogoś niesłusznie posądzasz a do walki z czarnymi tak naprawde wykorzystujecie czyjąś krzywdę.
anonim2013.08.19 15:35
Arbiter Skąd masz wiedzę ,że Paetz bierze?
anonim2013.08.19 15:42
Częstochowski Poeta Przeciwnie jak dowodzi historia Kościoła tylko takie postępowanie daje dobre rezultaty. Wielowiekowe doświadczenie. Kościół przetrwał PRL właśnie, między innymi, na braku "wymiany pokoleniowej" ( cokolwiek to oznacza)
anonim2013.08.19 17:18
@ Arbiter, cóż jesteś jednym z niewielu, którzy mają otarty umysł i jest gotowy na poważną rozmowę. Przerażające jest to, jak wielu ludzi, mimo iż kościół zabijał innych, w imie BOGA, w imie tego, że nie są z nim, Watykan broni pedofilię, a mimo to znajdują się ignoranci z urojeniami, którzy bronią tego. Gratuluje, wybraliście sobie wspaniałych przewodników.
anonim2013.08.19 19:08
arbiterku nie kłamię - jak potrafisz to poczytaj dzienników, szczególnie niemieckich (w polskich były przedruki i po polsku) i przekonasz się, że lewicowcy to w większości pedofile, a ci którzy nimi nie są wspierają pedofilię i domagają się jej legalności, opowiadjąc jak wielkie korzysci odnosi dziecko z kontaktów seksualnych z dorosłymi itp - to przecież propaguje lewica. Ty taki lewicowiec i o tym nie wiesz? uuuu plama arbiter plama!
anonim2013.08.19 20:27
Cum tacent clamat. Warto pamiętać, za co w ostatnich latach przełożeni dokuczali o.Mądelowi. Za co go przenoszono, za co zakazano studiów, publikacji, za co zrobiono go zapchajdziurą klasztorną w Nowym Sączu. Jak ktoś nie wie, to podpowiem: za poparcie ks.Isakowicza-Zaleskieo w kwestii lustracji w polskim Kościele. tak to się zwalcza prawdę...
anonim2013.08.19 20:28
W pełni popieram zdanie redaktora Terlikowskiego. Musimy bronić Kościoła i w razie potrzeby odcinać chore części, zanim zdrowa tkanka nie zostanie zajęta.
anonim2013.08.19 22:02
No, no... Ostro jedziemy, widzę :) Nie interesował mnie nigdy wcześniej wspomniany jezuita, nie czytałem jego tekstów i samo nazwisko niewiele mi mówi... Ale właśnie poczytałem. I nie znajduję w tekstach publikowanych ŻADNEGO powodu, dla jakiego ojciec Mądel mógłby być ukarany w taki sposób. TO JEST CHORE! Mój Kościół jest CHORY!! Za co ojciec Mądel został ukarany zakazem wypowiadania się?: 1. Krytykował upolitycznienie pisowskich miesięcznic smoleńskich 2. W sporze Lemańskiego z Hoserem przyznawał rację wprost Lemańskiemu (każdy trzeźwo myślący człowiek rozumie, dlaczego pytanie o obrzezanie jest żenujące i wymaga przeprosin, tylko nie Hoser i Terlikowski!) 3. Cieszy się z przesłania papieża Franciszka, a krytykuje polską hierarchię kościelną... No doprawdy, wróg numer jeden! Nie znalazłem ani słowa sprzecznego z nauką Kościoła!!!!!!!! P.S. Dlaczego jeszcze do tej pory abp Hoser nie zaprzeczył wszem i wobec słowom księdza Lemańskiego na temat przebiegu sławetnego spotkania i pytania o obrzezanie?? Tak trudno? Tylko proszę nie mówić, że wystarczy oświadczenie kurii - które na kilometr WIEJE KŁAMSTWEM! ("nie pytał, bo nie miał celu - wszak papiery z chrztu są w aktach księdza"). Niech arcybiskup w imię PRAWDY wyjdzie i publicznie powie: "Ksiądz Lemański kłamie!
anonim2013.08.19 22:39
Ojciec Mądel musi zamilknąć, ale nikt głosu nie zabiera ks. Jarosławowo Wąsowiczowi. To nie jest już mój kościół. Mój Kościół to ks. Tischner, Maliński, Lemański i Mądel oraz paru innych, nie wymienionych z nazwiska. Na szczęście spotkałam też w swoim życiu ks. Hlubka, mągę mu podziękować, że nie straciłam jeszcze wiary czytając te brednie, bo nauczył nas myśleć. Myślenie teraz nie jest w modzie w polskim KK, ale to już inna bajka, nie moja.
anonim2013.08.19 22:52
@ CzęstochowskiPoera @ Katalończyk PEŁNA ZGODA! Widać są jeszcze normalne osoby na Frondzie.:)
anonim2013.08.20 1:52
gornoslazak napisał(a): "....kapłan ma prowadzić ludzi do zbawienia, ma pokazywać im drogę do Chrystusa..." no więc się pytam dlaczego nikt nie nałoży zakazu wypowiadania się dla ks. Rydzyka!!! " *** Z prostej przyczyny - dzieła o.Rydzyka dobrze służą Kościołowi, a w jego mediach jest bardzo dużo audycji pokazujących ludziom drogę do zbawienia. Natomiast programy społeczno-polityczne pokazują nam prawdę o sytuacji, jaka obecnie jest w Polsce. Informują nas po to właśnie, abyśmy zadbali o ojczyznę, bo nikt obcy o nią dbał nie będzie.
anonim2013.08.20 2:24
@arbiter 1. Bp Paetz został emerytowany i tylko tyle można było w tej sprawie zrobić, bo nikt mu czynów przestępczych nie udowodnił. Jedno co zostało stwierdzone to to, że ks. biskup grzeszył czynami homoseksualnymi. 2. Swięcenia biskupie, podobnie jak kapłańskie są niezmazywalne - grzechy jakich dopuścił się biskup nie podlegają karze dyspensy. Bowiem czyny biskupa były naganne, ale nie obnosił się z nimi publicznie, a tym bardziej nie głosił, że to co robi jest dobre i należy go w tym naśladować. W swojej posłudze biskup nigdy nie negował nauczania Kk. 3. Skąd wiesz, że abp Michalik tuszował sprawę z Tylawy - z GW czy FiM? Gdyby tak było, bez wątpienia został by pociągnięty do odpowiedzialności karnej, bo tuszowanie przestępstwa jest karalne. 4. Kościół urzędowy od dłuższego już czasu ostro zwalcza przestępstwa seksualne wśród kleru, z tym, że wina musi być udowodniona, bo fałszywie pomówić kogoś jest bardzo łatwo, mieliśmy tego przykład z ks. prałatem Jankowskim. 5. O promowanej pedofilii w środowisku niemieckiej lewicy, szeroko informowały niemieckie media. Ci ludzie - swego czasu - wcale nie kryli swoich upodobań.
anonim2013.08.20 2:49
Vors napisał(a): szkoda że Kościół nie robi porządku z osobami pokroju ks. Natanek. *** Jak to nie robi? Przecież ks.Natanek został suspendowany - co jeszcze można zrobić Twoim zdaniem?
anonim2013.08.20 12:11
Panie Terlikowski szacunek za dr. z filozofii ale chyba teologiem to Pan jest domorosłym nie wyczytałem nigdzie żeby studiował Pan telogie. A na tych studiach są ludzie myslacy nie tylko jak Fanatycy reiigjni kilkunastu znam musieli opuscic Kościół bo mysleli bardziej otwarcie niz Pan redaktor.