Terlikowski: dopóki państwa nie weźmie się za pedofilię w Kościele, dopóty nic się nie zmieni - zdjęcie
02.06.20, 11:24Fot. screenshot YouTube [salve]

Terlikowski: dopóki państwa nie weźmie się za pedofilię w Kościele, dopóty nic się nie zmieni

35

Publicysta Tomasz Terlikowski zaapelował za pośrednictwem Facebooka o interwencję państwa w sprawie pedofilii w Kościele Katolickim.

- (...) nie mam wątpliwości, po wielu rozmowach, wielu spotkaniach, z ofiarami, duchownymi, prawnikami, po wielu lekturach, a także doświadczeniach ze świata i ostatnich lat w Polsce, że dopóki za sprawę nie weźmie się państwo, i to z całą surowością swojego aparatu, dopóki pierwszy biskup nie zostanie skazany za zaniedbanie obowiązków, dopóki nie zbankrutuje pierwsza diecezja, a komputery w pierwszej kurii nie zostaną zajęte przez prokuraturę, mimo ubolewań, że to atak na Kościół, dopóty nic się nie zmieni - napisał publicysta.

- Nie neguję, że biskupi, kanclerze kurii rzeczywiście mogą tak myśleć, że rzeczywiście mogą nie rozumieć, o co chodzi. I właśnie dlatego dla otrzeźwienia i zrozumienia, co się stało, muszą działać dziennikarze, żeby oddać głos ofiarom, żeby opowiedzieć ich historię, żebyśmy zobaczyli wszyscy ich oblicza, zranione twarze, złamane życie, ale musi wkroczyć również państwo. Z całą surowością prawa i świadomością powagi przestępstwa - stwierdził dalej Terlikowski.

Zdaniem Terlikowskiego do sprawy powinien także wkroczyć Watykan. - Odwołanie kilku biskupów, zawieszenie innych przywróciłoby wielu świadomość powagi tego, co się przez lata działo - zakończył swój apel publicysta.

g/facebook

Komentarze (35):

XD2020.06.9 13:35
Nareszcie Terlikowskiemu trochę wrócił rozum! Każdy pedofil powinien siedzieć w więzieniu. Nie tylko świeccy pedofile.
antoni.s2020.06.4 17:50
Aż roi się tu od obrońców pedofilów w sukienkach,a to być może dotyczy też waszych dzieci.
Moly2020.06.3 5:53
to jest oczywiste. ale; pis jest zbyt zalezny od kosciola zeby ryzykowac ich wkurzenie ale widac troche dobrej woli ze strony p.t, ma wieksza lojalnosc do prawdy niz instytucji
alex2020.06.2 23:56
Czy tylko w kościele p.Terlikowski? ... niestety wzrok coraz słabszy .Jak to z tymi statystykami pedofilii w zawodach jest?. Trzeba karać wszystkich, co zawinili, nie wybiórczo.
Luca2020.06.2 22:41
Czyżby kolejny wilk drapieżny?
katolik2020.06.2 21:37
Terlikowski bardziej ujada na Kościół niż Lewica. Co się stało z tym gościem?
okularnik2020.06.2 18:02
panie Terlikowski -zimny prysznic panu dobrze zrobi
Andrew2020.06.2 16:17
Sam dwukrotnie interweniowałem w kuriach diecezjalnych z powodu naruszania przez wiejskich proboszczów przepisów RODO. W jednym przypadku interwencja okazała się skuteczna. Książki adresowe znikły z gablotek oraz witryn internetowych parafii.
Jan Radziszewski2020.06.2 16:07
anna-od-jezusa.pl.tl/Maj-%231.htm Godzina 9:33 Maryja: Dzieci Moje umiłowane. Wiele modlitw zanosicie do Mnie i Mojego Syna, lecz niewielu pości i czyni wyrzeczenia. Tak dzisiaj w dniu Mojego Święta proszę was byście bardziej się starały, bo szatan działa ze zdwojoną siłą. Wiele dusz wcale się nie modli i żyje jakby Boga nie było, wiele dusz stało się letnimi i wiele smutek przygniata. Dlatego proszę was w tym ostatnim czasie byście nie ustawały, ani w gorliwości modlitwy, ani w postach i ofiarach. Czas jest krótki, gdy Mój Syn przyjdzie jako Sędzia Sprawiedliwy. I wiele dusz wróci do Mojego Syna lecz wciąż trzeba modlitwy, by każdy grzesznik najbardziej zapragnął Boga. Wierne Moje dusze jesteście pod Moją opieką, jesteście pod opieką Królowej Polski, Królowej waszego narodu. Teraz żyjecie w ciągłej niepewności lecz pamiętajcie, że w Bogu jest pewność, że pewność jest w Moim Sercu i Mojego Syna. Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. Tak naród Polski nie ma przywódcy co jak król przez Boga wybrany przeprowadzi naród Polski do wolności nowego świata, gdzie będzie Boga królowanie. Tak drogie dzieci, wiele bólu już przeszedł Polski naród. Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego.
Jahu2020.06.2 14:21
Nie zapominaj pan, że medal ma zawsze dwie strony. Coś mi się zdaje, że pan Terlikowski widzi ofiary tylko z jednej strony.. a co z kapłanami, których różne cwaniaczki kłamliwie oskarżyły o pedofilię.. Czy ci kapłani nie są ofiarami? Często zaszczuci i zlinczowani publicznie. czy ktoś ich przeprosił za złamanie życia, czy ktoś im wypłacił jakieś odszkodowanie?
Dam2020.06.2 15:54
Mam wrażenie, że gdyby Kościół dekadami nie ukrywał pedofilii, to nie nastąpiłby w tej chwili tak wielki wysyp oskarżeń. A skoro nastąpił wielki wysyp oskarżeń, to łatwo wśród nich przepchnąć kilka lipnych. I o ile fałszywe oskarżanie należy karać, to jest to podobna sytuacja do "okazja czyni złodzieja", niektórzy po prostu wykorzystują sytuację, podobnie jak np w sprawie fałszywych oskarżeń przy me too.
Beno2020.06.2 13:15
Jeżeli Terlikowski ma wiedzę na temat pedofili w kościele, a więc zna fakty, osoby - to jego obowiązkiem jest to zgłosić do prokuratury. A jeśli tego nie robi,. to ma udział w przestępstwie i prokuratura powinna się nim zająć i postawić zarzut ukrywania przestępców.
Atheisten sind dumm - A.Einstein2020.06.2 14:01
Jeżeli Beno ma wiedzę na temat przestępstw jakich dopuścił się Donald Tusk, a więc zna fakty, osoby - to jego obowiązkiem jest to zgłosić do prokuratury. A jeśli tego nie robi,. to ma udział w przestępstwie i prokuratura powinna się nim zająć i postawić zarzut ukrywania przestępców.
Beno2020.06.2 12:36
A potem jeszcze nich rząd mianuje Kościołowi biskupów i mamy PRL 2. Czyż nie mówiłem, że Terlikowski to agent, UB-ek z apartementu IV PRL. Jego misja to walka z Kościołem, a przede wszystkim z biskupami. Uderz w pasterza, a owce się rozproszą. I nie mówcie mi czami, że Terlikowski, to człowiek Kościoła. to jeden z najzacieklejszych jego wrogów.
Beno2020.06.2 12:53
Proszę nie jestem przeciw szukaniu pedofilii w Kościele. Proszę to robić, skazywać takie osoby, ale nie uogólniać, bez konkretów i oskarżać wszystkich. A to robi Terlikowski. To nie ma nic profesjonalnego z dziennikarstwem.To czysta nagonka na Kościół.
STANISLAW2020.06.2 11:48
Co to za barbarzynski, antykatolicki język p. Tomasza. "Pedofilia w Kościele" - z wyłączeniem Tomasza, czy z nim. Bo on też czlonkiem Kościóła kiedyś był!
Klejnot Nilu2020.06.2 11:58
Czy zauważanie realnych problemów kościoła automatycznie sprawia, że się z niego występuje?
Piotr Nowak2020.06.2 12:01
No właśnie! Jak w ogóle można powiedzieć "Pedofilia w Kościele"! Hańba! Na stos go! Nie wolno o tym mówić! Jak ktoś coś wie, to ma siedzieć cicho! A księdza pedofila należy wspierać i się o za niego modlić. ... I jeebać te dzieci. Najlepiej je zamknąć w piwnicy albo gdzieś. Tylko ferment sieją i księdzu reputację psują. Prawda zwyrolu?.
horror 2020.06.2 11:42
Biskupi mogą nie rozumieć o co chodzi? Wszak studiowali, to ludzie myślę światli, wykształceni. A jak nie to za co mianowano ich biskupami pytam? Więc albo nie dorośli do swojej funkcji, albo takich udają, co przynosi jeszcze większy wstyd.
XYZ2020.06.2 11:41
Państwo jest w tej chwili pozbawione chęci mieszania się do spraw kościelnych.Poparcie przed wyborami jest potrzebne,choćby pedofila.
Beno2020.06.2 12:47
Nawet za PRl-u po 1956 roku nie mieszało się do spraw kościelnych, choć inwigilował: podsłuchy, nagrywanie kazań... I co? Czemu wtedy nie pisali o pedofilii w Kościele? To byłyby wielkie haki na Kościół, na kler, a jednak ich nie było? Myślisz, że te służby wtedy były słabe, albo pracowali tam idioci? Popatrz na Putina. Nie mówię, żebyś był jego idolem, ale z drugiej strony to geniusz: pilot, zapaśnik, inteligencja nie przeciętna. Tacy ludzie pracowali w wywiadzie i również w agenturach do zwalczania Kościoła. Terlikowski, czy Isakiewicz inteligencją nie dorastają tym z wywiadu czy agentur do pięt. Wystarczy popatrzyć na gębę Terlika - tąpak, że dziwię sił jak zrobił doktorat, a i ten doktorat robił wiele lat. Nawet dziecka nie potrafił zrobić i do tego potrzebował terapii czy poradnictwa. Ależ mi autorytet.
Klejnot Nilu2020.06.2 11:40
Nigdy w życiu bym nie przypuszczał że to powiem, ale Tomasz Terlikowski ma w tej sprawie chyba najwięcej rozumu i godności człowieka ze wszystkich publicystów od lewa do prawa.
AG2020.06.2 11:39
ok, a potem poproszę o film o pedofilii wśród dziennikarzy, aktorów, reżyserów, krytyków filmowych, nauczycieli. Oni też - tak jak Kościół - mówią ludziom jak żyć, umoralniają, oceniają. Chciałbym wiedzieć, jakie systemowe działania mającego na celu walkę z pedofilią w swoich szeregach podejmuje Związek Dziennikarzy Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego, itd. itp.
Klejnot Nilu2020.06.2 11:42
Czy na prawdę jedynym twoim argumentem jest "a u was murzynów biją"?
AG2020.06.2 11:43
Nie jest. Ale niech to będzie prawdziwa walka z pedofilią, wszędzie, a tak nie będzie. Założymy się?
Klejnot Nilu2020.06.2 11:56
Nie zamierzam dołączać do tej histerycznej kłótni pt. "Mój pedofil jest lepszy niż Twój". Każdy pedofil jest zwyrodnialcem i zasługuje na najwyższy wymiar kary przewidziany w polskim prawie. Czy walka z pedofilią w innych zawodach będzie tak medialna? No pewnie nie. W tym przypadku mamy do czynienia niestety z: - instytucjonalnym wręcz kryciem przypadków pedofilii. - brakiem faktycznej odpowiedzialności większości sprawców - faktem, że kościół uzurpując sobie prawo do oceny naszych sumień, sam boryka się z ogromnymi problemami, nie mogąc, lub co gorsza nie chcąc ani ich rozwiązać, ani się do nich przyznać. Nie dziwmy się za tym, że temat jest bardziej nośny. Dodajmy do tego, że został nagłośniony w prawdziwym, profesjonalnym reportażu, a nie w tej amatorszczyźnie w TVP. Pedofilia wśród celebrytów również istnieje, i również jest ogromnym problemem. Ale Latkowski przez swój brak kunsztu spalił sprawę na panewce, i ją jedynie ośmieszył.
AG2020.06.2 13:29
Zgoda - prawie pełna. Tylko ciężko nie zauważyć też, że większość komentujących ma w nosie ofiary pedofilii. Ta sprawa interesuje ich tylko dlatego, że dotyczy Kościoła. Najłatwiej atakować miejsce, gdzie jest najczyściej.
Klejnot Nilu2020.06.2 13:42
Oczywiście, że tak. Nie od dziś, każda wzmianka o pedofilii w KK niesie ze sobą wysyp gimboateistów, dla których to jedynie pretekst do tego, aby sobie poużywać.
Piotr Nowak2020.06.2 11:57
A słyszałeś kiedyś o nauczycielu którego za pedofilię przeniesiono do innej szkoły?
leszczyna2020.06.2 12:09
Ja słyszałam. Oglądałam film o siatce pederastów/pedofili wśród nauczycieli w-f`u i trenerów w szkołach sportowych w Bostonie: podejrzanego przesyłano ze szkoły do szkoły, aż gang wpadł. Postępowano tak samo, jak działo się parafiach, gdzie pleniła się pedofilia wśród księży katolickich. W tym samym Bostonie.
Dam2020.06.2 12:15
Jakie były skutki dla tych, którzy kryli? Bo powinni siedzieć.
leszczyna2020.06.2 16:28
Nie potrafię Ci odpowiedzieć, to było parę lat temu, nie zwróciłam uwagi, czy poruszano temat odpowiedzialności dyrekcji szkół. Mam książkę pt. "Zdrada", zawierającą dokumenty ze sprawy pn. Spotlight, pokazujące, jak kto działał w mafii kościelnej. Sądzę, że gdybym ją wcześniej znała, lepiej rozumiałabym opis sytuacji w szkołach.
Dam2020.06.2 12:14
Czy zdarzyły się jakieś wielokrotne przypadki, żeby Związek Dziennikarzy Polskich albo Związek Nauczycielstwa Polskiego zastraszał ofiary lub przenosił pedofila do innej placówki? Bo o to się głównie rozchodzi.
Beno2020.06.2 12:38
Zastraszał ofiary? Przenosił? Napisz konkrety - ile tych przenosin było? I kiedy były? Czy w ostatnich 5 latach były takowe przypadki przenosin?
Atheisten sind dumm - A.Einstein2020.06.2 12:44
https://natemat.pl/247963,ks-mariusz-w-z-nowego-targu-akt-oskarzenia-ws-molestowania-dziewczynek