Tomasz Terlikowski: Czy jesteśmy jak świnie tarzające się w błocie?  - zdjęcie
04.05.19, 10:00(fot.youtube)

Tomasz Terlikowski: Czy jesteśmy jak świnie tarzające się w błocie?

19

Można krytykować Kościół, czasem trzeba to robić. Nie ma co udawać, że instytucja ta w Polsce jest doskonała. Nie jest i nigdy nie będzie. Jednak między krytyką a seansami nienawiści jest pewna różnica. Różnica skali i prawdy.

Jest oczywiście prawdą, że jest w polskim Kościele wiele niepotrzebnej polityki, podlizywania się obecnej władzy (ale podlizywano się, tyle że inni, także władzy poprzedniej), serwilizmu. Jest w nim, a może lepiej powiedzieć w nas, przesadne skupienie się na polityce i przekonanie, że to polityka zastąpi głoszenie Ewangelii, jest także zdrada i niewierność. To wszystko prawda, bo zdrada, niewierność, serwilizm jest we mnie i w Tobie, więc niby dlaczego miałoby jej nie być w instytucji, która jest wprawdzie święta świętością Boga, ale dotknięta moim i Twoim grzechem?

Ale jest w naszym, polskim Kościele także modlitwa (kto nie wierzy, niech pojedzie na Jasną Górę, albo wejdzie do jakiegokolwiek kościoła, gdy jest w nim Adoracja Najświętszego Sakramentu), piękne przykłady świętości, powroty do wiary, z trudem odbudowywana wierność i leczona zdrada. Znam ludzi, którzy właśnie w Kościele i przez działającego w Nim Jezusa uratowali swoje życie, sam wiem, że nie przetrwałbym wielu kryzysów, niewierności, grzechu, gdyby nie Kościół, który rzucił mi koło ratunkowe.

Czy jesteśmy jak świnie tarzające się w błocie? Pewnie, że nam się zdarza! I mnie też się zdarza. Ale piękno Kościoła polega na tym, że po takim tarzaniu się możemy pójść do konfesjonału, pod prysznic Bożego Miłosierdzia i tam odnaleźć czystość, siłę do walki. I dopóki w Polsce są kolejki do konfesjonałów, dopóki ludzie idą na Adorację Najświętszego Sakramentu, dopóki tłumy jadą na rekolekcje lectio divina, ignacjańskie, rodzinne, dopóki próbujemy się nawracać, dopóty nasz Kościół jest żywy. A my znajdujemy w Nim Jezusa Chrystusa. Tak krzyżujemy Go przez nasze grzechy, ale On wciąż woła do Ojca: „przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Tu jest Kościół. do Niego trzeba zapraszać. Nie po to, by wygrać rywalizację na wiernych, ale dlatego, że poza Kościołem, poza Mistycznym Ciałem Chrystusa nie ma nadziei.

Tomasz Terlikowski/Facebook

Komentarze (19):

obiat2019.05.8 10:22
Nie ma to jak w kościele palnąć formułkę: "i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy", po czym wyjść z kościoła i dalej być wredną świnią.
gośka2019.05.5 23:10
nie ma prawdziwej prawdy...u mnie w pracy jedna koleżanka pielgrzymów przyjmuje...druga odmawia Różaniec i czary odprawia....trzecia chodzi na msze do ulubionej Świętej...a przez te święte katoliczki wyleciałam z pracy takie uczciwe!....kłamały przeciwko mnie jak z nut
JanP2019.05.5 8:53
No i po co panu to było. Wynurz się waść z końcu z tego błota, otrzyj oczy a wtedy zobaczysz, bo dotychczas to tylko patrzysz a nie widzisz.
Karolek2019.05.4 19:23
Panie Tomaszu uznanie i szacunek.
Foster2019.05.4 18:10
Czyli wziął Pa to do siebie ?
Ryszard Olejniczak2019.05.4 14:30
"Jest oczywiście prawdą, że jest w polskim Kościele wiele niepotrzebnej polityki, " Nawet jeśli tak, to właśnie świat polityki i mediów w najwyższym stopniu degradują naszą współczesność. Więc kto jeśli nie kościół ma obowiązek przeciwstawiać się temu złu. Tak jak w prapoczątkach naszej wiary czynili to prorocy. Polityka nie jest w żadnym przypadku problemem w naszym kościele, problemem jest fascynacja władzą, zarówno tą kościelną jak i tą świecką. A przecież to właśnie przed tym, szczególnie kategorycznie ostrzega nas Zbawiciel. Co ciekawe Jażdżewski ominął tą kwestię szerokim łukiem. Plucie fałszywym jadem było mu zdecydowanie bliższe. I to może najlepiej demaskuje rzeczywiste jego intencje. Od mówienia o błędach, które trzeba naprawić, są tylko prawdziwi przyjaciele.
Karolek2019.05.4 19:20
Wyrazy szacunku za kulturę.I tak można wyrazić swoje zdanie.Rozsądnie i z kulturą.....
szmaltzownik2019.05.4 14:04
andrzejhahn "niedopałek" materiał na mydełko.
andrzejhahn32019.05.4 12:39
kosciol katolicki jest to zbrodnicza organizacja i jak kazda takowa organizacja powinien zostac zdelegalizowany i pociagniety do odpowiedzialnosci karnej
Maciek Arczyński2019.05.4 13:03
Widzę, że "kolega" z Jakobinów... Jeden taki przed p. Tuskiem występował. W takim razie jak tam idzie budowanie meczetu? No bo we Francji już dawno uznali takie postulaty jak "kolega" prezentuje za słuszne.
JPIII2019.05.4 13:42
A ty katotalibie Arczyński ile masz lat aby wiedzieć jak katotaliby gwałcą dzieci.
Maciek Arczyński2019.05.4 15:00
Nie wiesz tempa dzido, że to moje ulubione zajęcie? Ja po prostu jak codziennie... ba, jak co godzinę sobie czegoś nie zgwałcę to jezdem nieszczęśliwy. Możesz to puścić w "GW" skąd czerpiesz wiedzę o świecie i strawę duchową... o ile wiesz w ogóle co to duchowość...
Karolek2019.05.4 19:14
Czyżby szanowny ah3 był bez grzechu że rzuca kamieniami niby z ckm-u....
anna2019.05.4 12:34
a kto tyle błota naprodukował, że inaczej się nie da jak tylko wynurzać się pomału z tego błota nieważne czy świnie czy inna trzoda chlewna
koło ratunkowe??2019.05.4 11:19
Terlikowski, czy naprawdę pójście do konfesjonału powstrzymuje od czynienia zła? Niektórzy teologowie są innego zdania – zwracają uwagę, że częste popełnianie tego samego nagannego czynu jest wzmacniane przez zbyt łatwy dostęp do konfesjonału, do ‘prysznica Bożego Miłosierdzia’. Gdyby ludzie uwierzyli, że to tylko Bóg odpuszcza grzechy to może mniej tarzaliby się w tym błocie.
Maciek Arczyński2019.05.4 13:01
A znasz to: grzeszyć zuchwale w nadziei na Boże miłosierdzie? Wiesz jak nazywa się ten grzech? Grzech przeciwko Duchowi Świętemu, za który nie ma przebaczenia. I to nawet jak spowiednik da rozgrzeszenie. Bo przecież nie zna on poprzednich spowiedzi penitenta. Tak to jest z takimi osobami jak Ty co to "słyszeli, że dzwonią, ale nie wiedzą w którym kościele". Ludzi możesz oszukać, ale nie Boga. Spowiedź oparta na fałszu nie daje nic. Wtedy to tylko lista jakichś pozycji bez znaczenia. Wyjdzie wtedy jeszcze jeden rytuał bez sensu.
Michał Pasierb2019.05.4 14:41
Amen
Marek2019.05.4 10:57
Mam nadzieję ,że ludzie(wyborcy)przeanalizują ten cały zjazd i pokażą ''paszli won"tym pseudo elitom na spędzie UW,między innymi dzięki temu dupkowi z liberte,oby więcej tego dziadostwa a zaorzą się sami.
Cogito ergo sum2019.05.4 10:03
Póki co, to Jażdżewski wytarzał się na uniwersyteckim dziedzińcu. Powrócił pies do tego co zwymiotował czyli do starych gomułkowskich idei