Święty Mikołaj - biskup, nie ,,krasnal'' z reklamy Coca Coli! - zdjęcie
06.12.19, 06:35Zdj. Ilja Repin, Aleksa Pietrow, domena publiczna, Wikimedia Commons, edytowane

Święty Mikołaj - biskup, nie ,,krasnal'' z reklamy Coca Coli!

16

6 grudnia to doskonała okazja, aby przypomnieć, że prawdziwy święty Mikołaj nie ma za wiele wspólnego z postacią w czerwonym szlafroku, która pojawiła się w kulturze masowej za sprawą reklamy Coca Coli. Dziś wspominamy Świętego Mikołaja- biskupa.

6 grudnia
Święty Mikołaj, biskup

Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Miał ułatwić zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. O tym wydarzeniu wspomina Dante w "Boskiej komedii". Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji), podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.

Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków od niechybnego utonięcia w czasie gwałtownej burzy. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności. Św. Grzegorz I Wielki w żywocie Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana (pocz. wieku IV), Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza (kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej).
Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.

Najstarsze ślady kultu św. Mikołaja napotykamy w wieku VI, kiedy to cesarz Justynian wystawił mu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik. Cesarz Bazyli Macedończyk (w. VII) w samym pałacu cesarskim wystawił kaplicę ku czci Świętego. Do Miry udawały się liczne pielgrzymki. W Rzymie św. Mikołaj miał dwie świątynie, wystawione już w wieku IX. Papież św. Mikołaj I Wielki (858-867) ufundował ku czci swojego patrona na Lateranie osobną kaplicę. Z czasem liczba kościołów św. Mikołaja w Rzymie doszła do kilkunastu. W całym chrześcijańskim świecie św. Mikołaj miał tak wiele świątyń, że pewien pisarz średniowieczny pisze: "Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci". W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg.

O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. Wśród nich wypada wymienić Agnolo Gaddiego, Arnolda Dreyrsa, Jana da Crema, G. B. Tiepolo, Tycjana itd. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.
W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów w naszej Ojczyźnie. Po św. Janie Chrzcicielu, a przed św. Piotrem i Pawłem najpopularniejszy jest św. Mikołaj. Do najokazalszych należą kościoły w Gdańsku i w Elblągu. Ołtarzy Mikołaj posiada znacznie więcej, a figur i obrazów ponad tysiąc. Zaliczany był do Czternastu Orędowników. Zanim jego miejsce zajął św. Antoni Padewski, św. Mikołaj był wzywany we wszystkich naglących potrzebach.

Święty Mikołaj Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.

ajk/brewiarz.pl, Fronda.pl

Komentarze (16):

satyr2019.12.6 12:56
Święta już niebawem, a tymczasem... https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/boze-narodzenie-2019-ceny-zywnosci-na-tegoroczne-swieta-beda-wyzsze,991068.html Dziękuję ci pis,że będziemy mogli na te święta wydać więcej pieniędzy, których nam nie brakuje :D
leon2019.12.6 12:37
Do pisiorów przychodzi zimny Lech
tafi2019.12.6 12:25
Niech polscy biskupi biorą z niego przykład!
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.6 11:56
W Polsce Mikołajem jest Karzeł z Nowogrodzkiej.!!!!!
Dominos2019.12.6 11:41
Polaki nauczyciele wolnego rynku i kultury Zachodu XDDDD EKSPERTY!!!!
Andrzej2019.12.6 11:08
Polska powinna stworzyć własnego Mikołaja powinien sie nazywać Jarosław Dobroduszny
Pisowiec2019.12.6 10:32
Wszystko to prawda, ale pamiętajmy tez, że "krasnal coca-coli" to nieodłączna część kultury Zachodu!!!! A Polska jest jej częścią!!! Co może byście chcieli Dziadka Mroza?!!! Dzieci kochają brodacza w czerwonym wdzianku i tak pozostanie!!! Kto podważa kulturę Zachodu paszoł won za Don do swoich paszoł!!!!!
ed2019.12.6 11:36
A piaskowy dziadek to co? Died Maroz czemu nie. Dziadków trzeba szanować
robaczek2019.12.6 10:26
JAKA CISZA O ZAPRZYSIEZENIU NOWYCH WSPANIALYCH BEZSTRONNYCH SEDZIOW TK 1. byly prokurator PRL 2. baba ktora sama sie przyznala do wsparcia ustawy niezgodnej z konstytucją dla dobra Partii NO JAJA!!!!!! trochew wstyd dla Adriana to trza cicho siedziec ;] ???? ? hahahahahahhahaha!!!!! PIĘKNE !!!! KUNA!!!! JAKIE TO ŚLICZNE!!!!!! ps: tak wiem wiem, powtarzam sie :P
guess who2019.12.6 7:47
Ciekawe, czy ktoś wówczas sprawdził co trzymał na pendrajwach?
qwerty2019.12.6 7:02
Co roku wklejacie ten sam artykuł . Mierny portal.
Lennon2019.12.6 6:47
Podrzucał pieniądze córkom zubożałego szlachcica. No no no...
Albert2019.12.6 12:12
Taki protoplasta Banasia.
enre2019.12.6 12:47
co masz na myśłi?
lady chapel2019.12.6 6:44
"Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji i uczestniczył w soborze nicejskim z 325 roku. Historycy nie odnaleźli jednak żadnego zapisu z III, IV czy nawet V wieku, który potwierdzałby istnienie takiej postaci. Nie wymieniono imienia Mikołaja w przekazach z soboru nicejskiego[1]. Nie wspominał o nim uczestnik tego zgromadzenia, Atanazy z Aleksandrii. Żadne z zachowanych źródeł sprzed VI wieku nie przekazało o Mikołaju nawet najkrótszej informacji"...
enre2019.12.6 12:00
a wymień mi Pan wszystkich biskupów uczestniczących w soborze nicejskim, bardzo proszę