Święty Ireneusz. Gorliwy obrońca czystości wiary - zdjęcie
28.06.21, 06:05

Święty Ireneusz. Gorliwy obrońca czystości wiary

10

Ireneusz urodził się w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w Turcji) około 130 r. (chociaż podawane są też daty między 115 a 125 rokiem albo między rokiem 130 a 142). Był uczniem tamtejszego biskupa, św. Polikarpa - ucznia św. Jana Apostoła. W swoim dziele Przeciw herezjom Ireneusz pisze, że gdy był uczniem św. Polikarpa, ten był już starcem. Apostołował w Galii (teren dzisiejszej Francji).

Stamtąd w 177 r. został wysłany przez chrześcijan do papieża Eleuteriusza z misją. Kiedy Ireneusz był w drodze do Rzymu, w mieście nastało krwawe prześladowanie, którego ofiarą padli św. Potyn, biskup Lyonu, i jego 47 towarzyszy. Kiedy Ireneusz powrócił do Lyonu (łac. Lugdunum), został powołany na biskupa tegoż miasta po św. Potynie. Jako wybitny teolog zwalczał w swoich pismach gnostyków, wykazując, że tylko Kościół przechował wiernie tradycję otrzymaną od Apostołów.

Nie wiemy nic o działalności duszpasterskiej Ireneusza. Pozostawił jednak dzieło, które stanowi prawdziwy jego pomnik i wydaje najwymowniejsze świadectwo o wiedzy teologicznej autora, jak też o żarliwości apostolskiej o czystość wiary. Ireneusz używał greki. W swoim dziele Przeciw herezjom (które zachowało się w jednej z łacińskich kopii) przedstawił wszystkie błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo. Jest to więc niezmiernie ważny dokument.

Zbija on błędy i daje wykład autentycznej wiary. Zawiera nie tylko indeks herezji, ale także sumę tradycji apostolskiej i pierwszych Ojców Kościoła.

Drugie dzieło, Dowód prawdziwości nauki apostolskiej, zachowało się w przekładzie na język ormiański. Ireneuszowi zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej, a także spis papieży od św. Piotra do Eleuteriusza. Euzebiusz z Cezarei (pisarz i historyk Kościoła żyjący na przełomie III i IV w.) nie podaje, jaką śmiercią pożegnał życie doczesne w 202 r. Ireneusz, ale wyraźnie o jego męczeńskiej śmierci w czasach prześladowań Septymiusza Sewera piszą św. Hieronim (w. V) i św. Grzegorz z Tours (w. VI). Pochowany został w Lyonie, w kościele św. Jana, który później otrzymał jego imię. Relikwie zostały zniszczone przez hugenotów w 1562 r.

Kościół w Lyonie oddaje cześć św. Ireneuszowi jako doktorowi Kościoła i swemu głównemu patronowi. Dopiero jednak papież Benedykt XV w roku 1922 doroczną pamiątkę św. Ireneusza rozszerzył na cały Kościół.

W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa rytu rzymskiego z mitrą i pastorałem.

brewiarz.pl

Komentarze (10):

Egzorcyzm!2021.06.28 23:19
Święty Michale Archaniele, ----Wspomagaj nas w walce!... A przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha, ----bądź naszą obroną!--- Oby go Bóg pogromić raczy--- pokornie o to prosimy!----- A Ty Wodzu Niebieskich Zastępów,--- szatana i inne duchy złe, --- które na zgubę Dusz ludzkich po tym świecie krążą --- MOCĄ BOŻĄ STRĄĆ DO PIEKŁA ! -----AMEN!
Anonim2021.06.29 11:42
Święty Michale Archaniele, ----Wspomagaj nas w walce!... A przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha, ----bądź naszą obroną!--- Oby go Bóg pogromić raczy--- pokornie o to prosimy!----- A Ty Wodzu Niebieskich Zastępów,--- szatana i inne duchy złe, --- które na zgubę Dusz ludzkich po tym świecie krążą --- MOCĄ BOŻĄ STRĄĆ DO PIEKŁA ! -----AMEN!---------------------------i żeby tych zytów jak najszybciej szmelcowników i belzebubów szlag jasny trafił----AMINAMIN
Monika2021.06.28 21:05
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
Anonim2021.06.28 16:48
Ireneuszowi zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej,zdziwił by się świnty ,że Tradycja też wystąpiła w filmie Miś ,niezły z niego sciemniacz był ,jak objawienie zrównał z Tradycją ,to dopiero heretyk był.pacanizm do kwadratu
Święty Ireneusz.2021.06.28 12:34
Gorliwy obrońca czystości wiary. ............. Ireneusz urodził się w Smyrnie (dzisiejszy Izmir w Turcji) około 130 r. (chociaż podawane są też daty między 115 a 125 rokiem albo między rokiem 130 a 142). Był uczniem tamtejszego biskupa, św. Polikarpa - ucznia św. Jana Apostoła. W swoim dziele Przeciw herezjom Ireneusz pisze, że gdy był uczniem św. Polikarpa, ten był już starcem. Apostołował w Galii (teren dzisiejszej Francji). Stamtąd w 177 r. został wysłany przez chrześcijan do papieża Eleuteriusza z misją. Kiedy Ireneusz był w drodze do Rzymu, w mieście nastało krwawe prześladowanie, którego ofiarą padli św. Potyn, biskup Lyonu, i jego 47 towarzyszy. Kiedy Ireneusz powrócił do Lyonu (łac. Lugdunum), został powołany na biskupa tegoż miasta po św. Potynie. Jako wybitny teolog zwalczał w swoich pismach gnostyków, wykazując, że tylko Kościół przechował wiernie tradycję otrzymaną od Apostołów. Nie wiemy nic o działalności duszpasterskiej Ireneusza. Pozostawił jednak dzieło, które stanowi prawdziwy jego pomnik i wydaje najwymowniejsze świadectwo o wiedzy teologicznej autora, jak też o żarliwości apostolskiej o czystość wiary. Ireneusz używał greki. W swoim dziele Przeciw herezjom (które zachowało się w jednej z łacińskich kopii) przedstawił wszystkie błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo. Jest to więc niezmiernie ważny dokument. Zbija on błędy i daje wykład autentycznej wiary. Zawiera nie tylko indeks herezji, ale także sumę tradycji apostolskiej i pierwszych Ojców Kościoła.
cd2021.06.28 12:35
Drugie dzieło, Dowód prawdziwości nauki apostolskiej, zachowało się w przekładzie na język ormiański. Ireneuszowi zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej, a także spis papieży od św. Piotra do Eleuteriusza. Euzebiusz z Cezarei (pisarz i historyk Kościoła żyjący na przełomie III i IV w.) nie podaje, jaką śmiercią pożegnał życie doczesne w 202 r. Ireneusz, ale wyraźnie o jego męczeńskiej śmierci w czasach prześladowań Septymiusza Sewera piszą św. Hieronim (w. V) i św. Grzegorz z Tours (w. VI). Pochowany został w Lyonie, w kościele św. Jana, który później otrzymał jego imię. Relikwie zostały zniszczone przez hugenotów w 1562 r. Kościół w Lyonie oddaje cześć św. Ireneuszowi jako doktorowi Kościoła i swemu głównemu patronowi. Dopiero jednak papież Benedykt XV w roku 1922 doroczną pamiątkę św. Ireneusza rozszerzył na cały Kościół. W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa rytu rzymskiego z mitrą i pastorałem.
Antychryst szowinista2021.06.28 9:42
Nawet te śmieci jeszcze coś gorszego wciskały - bo uważali że kobieta co żyła nawet z jednym facetem całe życie ale bez ślubu to rozwiązłość - a ta co miała jednego męża ślubnego, a potem umarł i wzięła za tydzień ślub boży z następnym - to już nie ma rozwiązłości.
Darek2021.06.28 8:23
Ale by się koleś zdziwił jakby mu ktoś powiedział że już niespełna 150 lat po jego śmierci Kościół zrobi z Jezusa Boga, zmodyfikuje Dekalog, a samego Jezusa ukrzyżuje, a z Judasza, który dobrowolnie umarł na krzyżu za Jezusa zrobi zdrajcę.
Antychryst2021.06.28 8:16
A jeszcze dodam że jakby wasza interpretacja słów Jezusa szatana; "Kto weźmie sobie żonę odrzuconą ten popełnia z nią cudzołóstwo" była właściwa - to znaczy wczoraj wasi agenci Watykanu kłamali jakoby jak kobieta nie miała ślubu z facetem i zostawiła go to nie było cudzołóstwa tylko rozwiązłość -czyli sugerowali jakby kara u boga miała być mniejsza. I w tym momencie agenci Watykanu te męskie dziwki udowodnili że służą szerzeniu się rozwiązłości na polecenie Jezusa, gdyż jak mamy 9 przykazanie o nie pożądaniu żony ani żadnej rzeczy - to by znaczyło że jak nie ma ślubu kościelnego to można pożądać czyjąś kobietę -gdyż podświadomie człowiek myśli że nie łamie ani 6 ani 9 przykazania.
Anonim2021.06.28 16:46
słynne przykazanie.... o Ani ,co nie zmienia faktu,że kk powstał dla facetow ,a kobiałki zrównywał ze zwierzętami ,w koncu IX mówi pożądaniu żony ,dopiero teraz wszytko wróciło do normy ,hehe chłopy chodzą kieckach a baby w spodniach i jest tyńcowo ,długo to trwało ale jest .w semiariach same geye ,ale oficjalnie nikt ich poza frankiem nie lubi