04.06.20, 08:40Fot. Andreas Wahra via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Wprowadzenie do kalendarza liturgicznego nowego święta ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zaproponował Papież Benedykt XVI. Była to odpowiedź Ojca Świętego na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty i środowiska zakonne, dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 do 11 czerwca 2010 roku.

Decyzję o wprowadzeniu święta w Polsce podjęli biskupi zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w listopadzie 2012 r. W następstwie tej decyzji, w lutym 2013 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz jego coroczne obchody na czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Po raz pierwszy święto to obchodzono 23 maja 2013 roku.

BP KEP

 

Przypominamy komunikat dotyczący święta, podpisany w 2013 roku przez bp. Wojciecha Polaka, ówczesnego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

 

Komunikat

w związku z wprowadzeniem do kalendarza liturgicznego

święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

 

Biskupi polscy, zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w dniu 26 listopada 2012 r., podjęli decyzję, aby wprowadzić na terenie Polski święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W następstwie tej decyzji, w dniu 13 lutego 2013 roku. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz zatwierdziła jego coroczne obchody na czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

 

Pierwsze obchody nowego święta przypadną w tym roku w czwartek 23 maja. Zachęcając do licznego udziału w tegorocznych i kolejnych obchodach ku czci Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Biskupi polscy życzą, aby święto, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI i będące dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym, przyczyniało się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.

 

+ Wojciech Polak

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

 

Warszawa, dnia 19 kwietnia 2013 roku


Episkopat.pl

Komentarze

Dojrzalimężczyźnizcharakterem - kurewskie pantofle2020.06.4 11:10
Grzech pierworodny nigdy nie został obalony - najświętsze kobiety z nieba jak by miały do wyboru iść na gwałt żeby ratować od śmierci swoje dziecko nie wahały by się - również ta która nie wiadomo czemu jest tytułowana przenajświętsza - czyli nie jest w trójcy świętej która jest podobno najświętsza ale jest jeszcze przed jej świętością?
katolicka kretynizacja polski 2020.06.4 10:46
A kiedy PiSdziaki ogłoszą Święto Jarosława Zbaw Polskę, Najwyższego i Wiecznego Prezesa?
f232020.06.4 10:02
Tytułomania przekracza kolejne granice śmieszności. Ciekawe kiedy dojdziemy do "Słońca Betlejem"
edi2020.06.4 8:50
JESTEM POLAKIEM - UFAM PiS i GŁOSUJĘ NA ANDRZEJA DUDĘ !!!!!!!!!!!! - czytam historię polecam "DZIEJE POLSKI" prof Andrzeja Nowaka - SĄ SIŁY W EUROPIE I NA ŚWIECIE KTÓRE POLSKĘ CHCIAŁYBY W ŁYŻCE WODY UTOPIĆ ZA JEJ NIEUGIĘTOŚĆ W WIERZE KATOLICKIEJ, ZA JEJ WOLNOŚĆ I REPUBLIKAŃSKI SYSTEM OPARTY NA CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ - DLATEGO MUSIMY POSTĘPOWAĆ MĄDRZE I NIE DOPUŚCIĆ DO KOLEJNYCH ROZBIORÓW - TRZEBA SIĘ MODLIĆ OPATRZNOŚĆ CZUWA JEZUS JEST PANEM POLSKI A JEJ KRÓLOWĄ MARYJA - SURSUM CORDA !!
Lukas2020.06.4 9:05
Jedną z takich sił od zawsze jest Kościół. Zresztą nie bez powodzenia już raz KK zmiótł Polskę z powierzchni ziemi, a Polacy są wszyscy ekskomunikowani i przeklęci przez papiestwo do n-tego pokolenia, co nadal obowiązuje.
kacapy za Ural2020.06.4 10:25
Ale wymyśliłeś , kacapie !
Lukas2020.06.4 11:26
Sam jesteś kacap bo z kacapami żeście Polskę niszczyli na spółkę.
Darek2020.06.4 11:27
Nie jesteś Polakiem tylko ruską onucą, albo co gorsza watykańskim kropidłem, Tfu!