Stalin i Putin władcami rosyjskich serc - zdjęcie
26.06.17, 12:10Fot. Domena Publiczna; Official Website of the Russian Federation, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Stalin i Putin władcami rosyjskich serc

Józef Stalin nie traci w Rosji na popularności. Komunistyczny dyktator zajął pierwsze miejsce w sondażu, dotyczącym najwybitniejszych postaci wszech czasów. Badania przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady.

Na Józefa Stalina oddało swój głos 38 procent uczestników sondażu. Natomiast 34 procent Rosjan wskazało na Władimira Putina. Socjologowie Centrum Lewady twierdzą, że takie rezultaty sondażu powtarzają się od wielu lat, a wysokie pozycje Stalina i Putina związane są z oczekiwaniami Rosjan, którzy chcą widzieć na czele państwa silnych liderów.

Tymczasem historyk ze stowarzyszenia „Memoriał” – Nikita Pietrow, w rozmowie z Polskim Radiem zauważył, że w Rosji wciąż tragiczne wydarzenia historyczne związane ze zbrodniami stalinowskimi są oceniane inaczej, niż na całym świecie.

– To przedziwna sytuacja, gdy w moim kraju mamy swoje spojrzenie na historię, a cały świat rozumie wydarzenia historyczne zupełnie inaczej. Rzeczywiście wrażenie jest takie, że polityka Rosji opiera się na kłamstwach – dodaje rosyjski historyk. Oprócz Stalina i Putina, w pierwszej piątce najwybitniejszych Rosjan znaleźli się jeszcze: Aleksander Puszkin, Włodzimierz Lenin i car Piotr I.

emde/tvp.info