Polacy są w dalszym ciągu nastawieni bardzo entuzjastycznie do Unii Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu pracowni IBRiS wykonanego na zlecenie Rzeczpospolitej.

W sondażu skupiono się także na zbadaniu, jakie aspekty członkostwa w Unii Europejskiej są najbardziej doceniane przez Polaków.

Zdecydowana większość Polaków jako największą zaletę członkostwa w Unii widzi otrzymywanie funduszy. Odsetek ten wynosi 68 proc. badanych.

Na drugim miejscu są otwarte granice. Tę zaletę członkostwa w UE ceni sobie 58 proc. badanych.

Na kolejnych miejscach znajdują się wzrost bezpieczeństwa Polski (34 proc.) oraz możliwość kształcenia się poza krajem (23 proc.).

33 proc. badanych uważa z kolei, że największą wadą obecności Polski w UE jest nierówne traktowanie krajów członkowskich przez Unię.

Na drugim miejscu znajduje się postrzeganie Polski jako kraju taniej siły roboczej. Odpowiedź tę wybrało 30 proc. badanych.

Na trzecim miejscu znajduje się narzucanie prymatu prawa UE nad prawem krajowym. Tę opcję zaznaczyło 25 proc. badanych.

Dla 9 proc. badanych największą z wad członkostwa w UE jest emigracja.

Ponadto zdecydowanie przeważają zwolennicy poglądu, że członkostwo w UE wiąże się z korzyściami dla Polski. 42 proc. badanych uważa, że zalety zdecydowanie przeważają nad wadami, zaś 26 proc. - że "raczej przeważają".

14 proc. badanych uważa, że wady i zalety się równoważą.

Łącznie jedynie 10 proc. badanych uważa, że członkostwo w UE ciągnie ze sobą więcej wad niż zalet.

8 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

jkg/rp