Solidarna Polska nie ustępuje ws. reformy polskiego sądownictwa. Jest gotowa postawić PiS ultimatum - zdjęcie
09.08.21, 17:43fot. tvp info/screen

Solidarna Polska nie ustępuje ws. reformy polskiego sądownictwa. Jest gotowa postawić PiS ultimatum

56

Jak nieoficjalnie podaje Wirtualna Polska, z informacji uzyskanych od informatorów portalu ugrupowanie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry jest gotowe nawet na ultimatum wobec PiS w sprawie dalszej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

- Współpracownicy Zbigniewa Ziobry wracają do pomysłu spłaszczenia struktury i znacznego ograniczenia liczby sędziów Sądu Najwyższego. Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, koalicjant nie zamierza popierać innej wersji zmian. Oficjalnie politycy Solidarnej Polski wypowiadają się łagodniej, ale podkreślają, że bez ich głosów uchwalenie ustaw nie będzie możliwe – czytamy na portalu wp.pl.

Jak potwierdził w sobotnim wywiadzie dla PAP prezes PiS, likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej formie jest już sprawą przesądzoną. - Zlikwidujemy ją w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu; we wrześniu pojawią się pierwsze propozycje dotyczące tej sprawy – powiedział Jarosław Kaczyński dla PAP.

Solidarna Polska – jak donosi „WP” zapowiedzi kolejnych ustaw traktuje „jako ostateczną szansę na przeprowadzenie rewolucji w wymiarze sprawiedliwości, o których Zbigniew Ziobro marzy od 2017 roku” - czytamy.

Współpracownicy ministra sprawiedliwości uchylając rąbka tajemnicy podają, że ich nowa wizja reformy sądownictwa ma być jeszcze bardziej radykalna i z pewnością wywoła kolejny konflikt z Brukselą. Wśród propozycji Solidarnej Polski jest m.in. nadanie ministrowi sprawiedliwości większego wpływu na Sąd Najwyższy.

Jak podają informatory WP w szeregach partii Zbigniewa Ziobry coraz silniejsze staje się przekonanie, że jest to ostatnia moment, by skutecznie przeprowadzić rewolucję w reformowaniu polskiego wymiary sprawiedliwości.

- Miałaby ona polegać m.in. na spłaszczeniu struktury sądownictwa przez likwidację sądów rejonowych lub apelacyjnych oraz znaczne ograniczenie liczby sędziów Sądu Najwyższego – czytamy.

- Chcemy, żeby były one głębokie, a nie wyłącznie pudrowane. Do tego konieczny jest powrót do pomysłów Zbigniewa Ziobry z 2017 r., które zostały zawetowane przez prezydenta – powiedział Wirtualnej Polsce Michał Wójcik.

Politycy Solidarnej Polski zdecydowanie krytycznie odnoszą się do decyzji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, która po wyroku TSUE zdecydowała o częściowym zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej, a wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zarzucił jej niekonsekwencję. Dodał także, że SP jest przekonane o zaostrzeniu oczekiwań Komisji Europejskiej wobec Polski.

Zbigniew Ziobro w swoim oświadczeniu poszedł znacznie dalej i zarzucił Małgorzacie Manowskiej działania niezgodne z prawem.

- "Osoba, która zdecydowała się pełnić odpowiedzialną funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, winna wykazywać się odpornością na groźby i presję, tak ze strony instytucji zagranicznych, jak rozpolitykowanej części środowiska sędziowskiego oraz wspierających ją mediów" – napisał w oświadczeniu szef resortu sprawiedliwości.

- "Decyzje podjęte przez panią Małgorzatę Manowską oznaczają, że niestety nie była w stanie sprostać temu wyzwaniu" – stwierdził Zbigniew Ziobro.

 

mp/wp.pl/ministerstwo sprawiedliwości/media

Komentarze (56):

Filip2021.08.10 14:20
Kaczyński, Gowin i Ziobro podkładają sobie świnie. W niedzielę ma się spotkać tzw. „rada koalicji” — Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Rozmowa została umówiona przez mediatora, bo panowie w ostatnich tygodniach praktycznie ze sobą nie rozmawiają, tylko podkładają sobie nawzajem świnie. W mijającym tygodniu z porządku obrad Sejmu zdjęto chociażby projekt likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Powód? Pieniądze z OFE miałyby trafić pod kontrolę człowieka premiera - Pawła Borysa. A na to absolutnie nie ma zgody ze strony Ziobry, który robi wszystko, by szkalować Borysa i usunąć Morawieckiego. Czy koalicja rządząca jest jeszcze w stanie zrobić cokolwiek wspólnie? Prezes PiS bardzo źle znosi sytuacje, w których jest politycznym impotentem — nie może rządzić, a jedynie administruje. Receptą mogłyby być przyspieszone wybory, poprzedzone wyrzuceniem Ziobry i Gowina ze Zjednoczonej Prawicy. Ale czy wcześniejsze wybory są możliwe? Wszyscy ludzie, którzy dzięki PiS trafili do instytucji publicznych i spółek skarbu państwa są przerażenie takim scenariuszem. Boją się, że Kaczyński nie wytrzyma stanu bezradności, podejmie ryzyko wyborcze — i że przegra, co będzie oznaczać czystkę wśród beneficjentów państwowej kasy. Blokowany przez koalicjantów program gospodarczy Nowy Ład, przygotowywany przez Mateusza Morawieckiego, wygląda jak program wyborczy PiS. Znalazł się w nim między innymi pomysł kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych (czyli każdy kto zarobi do 30 tys. zł rocznie, nie płaci podatku dochodowego). To plan przekupienia wyborców, bo w takim wariancie ogromna część emerytów — czyli żelaznego elektoratu PiS — uniknie płacenia podatku. Kaczyński liczy, że dzięki temu PiS uda się dobić od 30 procent w sondażach i w razie przyspieszonych wyborów, utrzymać władzę. Kaczyński jest już bardzo zmęczony koalicjantami, a z kolei Ziobro i Gowin zakładają, że niezależnie od wyniku spotkań umawianych przez mediatorów, w kolejnych wyborach nie będzie dla nich miejsca na listach PiS.
Zero weź tą swoją świtę i na wschód się wybierz.2021.08.10 13:03
Tam twoje metody będą mile widziane.
janton2021.08.10 12:54
a co znaczy ten miękiszon bez mlaskacza -zero , wielkie nic ,nulll
robaczek2021.08.10 11:26
PISIURY ....................... KLASYCZNIE ..............................CALE ŻYCIE NA KOLANACH PRZED PANEM I PLEBANEM ;]
Felek2021.08.10 10:39
Ziobro ewidentnie odlatuje i wlacza mu sie dyktator. Nie dosc, ze zrobil sie prokuratorem generalnym, aby miec wplyw na sprawy, ktore sa przeciwko jego interesom to teraz mu sie marzy jeszcze wiekszy nascisk na instytucje prawa. Fundusz Sprawiedliwosci zdefraudowany na jego prywatne interesy i kumpla Rydzyka. Ten czlowiek powinien byc jak najszybciej odsuniety od wladzy i rozliczony za wszystko.
Filip2021.08.10 9:39
Powiedzmy to sobie wprost — koniec koalicji zbliża się wielkimi krokami. Partia Jarosława Gowina postawiła PiS ultimatum, od którego uzależnia dalszą współpracę. Gowin chce od Jarosława Kaczyńskiego m.in. ustępstw w sprawie podwyżek podatków zapowiedzianych w „Polskim Ładzie” oraz odstąpienia od ataku na telewizję TVN. W praktyce to tylko gra na czas, bo Gowin wie, że Kaczyński nie ustąpi. Dlatego szef Porozumienia już podjął strategiczną decyzję, że jego partia wychodzi z koalicji. Czeka tylko na odpowiedni moment. Uznał, że wakacje — gdy większość Polaków wypoczywa — to nie jest czas na polityczne przesilenie. A Gowin potrzebuje atencji wyborców, bo chce się z PiS rozstać z hukiem. Ważny jest też pretekst do rozwodu. Gowin chce doprowadzić do starcia o podwyżki podatków, które zamierza wprowadzić PiS. Wicepremier i jego ludzie uważają, że prezentując się jako twardzi przeciwnicy podwyżek, politycznie na takim odejściu z koalicji zyskają. Ale nie tylko Gowin wierzga Kaczyńskiemu. Coraz ostrzej atakuje PiS także drugi koalicjant — Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski przybrał ostry kurs, po raz pierwszy oficjalnie ogłaszając, że gotów jest wyprowadzić Polskę z UE. Jednocześnie zaatakował tych przedstawicieli koalicji, którzy chcą się wycofać ze zmian w sądach, które zakwestionowała Unia. A zmiany w sądach poparł sam Kaczyński. Jeśli wierzyć w polityczne plotki, to szef PiS ma plan oparty na trzech filarach. Po pierwsze, przepędzenie Amerykanów z telewizji TVN, zamknięcie jej lub przejęcie nad nią kontroli. Po wtóre, usunięcie zbuntowanego szefa NIK Mariana Banasia, który serią kontroli będzie obnażał defekty i afery rządów PiS w kluczowych obszarach. Po trzecie, jak najszybsze uchwalenie podatkowych ustaw Polskiego Ładu, by pieniędzmi ściągniętymi od klasy średniej kupić sobie poparcie w elektoracie socjalnym. W finale tego planu są wiosenne wybory parlamentarne, coraz bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę stopień rozkładu koalicji oraz obawy PiS, że Donald Tusk skonsoliduje opozycję. O tym wszystkim posłuchają państwo w najnowszym odcinku słuchowiska politycznego "Stan po Burzy", które prowadzą Agnieszka Burzyńska z "Faktu" oraz Andrzej Stankiewicz z Onetu.
Dam2021.08.10 8:13
Kolejne ultimatum Miękiszona? To już się robi nudne.
"STRACHY NA LACHY"2021.08.10 7:49
ZIOBRO (ZERO) NIE JEST W STANIE POSTAWIĆ KACZYŃSKIEMU ULTIMATUM. "KORYTO" JEST NAJWAŻNIEJSZE
Jan Kassander2021.08.10 3:48
Na wszystko już jest za późno. Czas minął, teraz równia pochyła.
tiaaaa jak gowin robi2021.08.9 22:34
teatarzyk dla gawiedzi na zleceni strego sybaryty aby Konfa nie zyskała głosów ogłupionych pisowskich patriotów
Skrzypek na dachu2021.08.9 21:47
Rzad PiS chce wprowadzic nastepny Lockdown na rozkaz bezboznych globalistow w Piatek 13ego Sierpnia , a jak nie wprowadzi to tylko ze strachu ze to nikomu sie nie podoba ich bezsensowne pomysly .
tak... złajdaczona prawica2021.08.9 21:09
dobre określenie
TYLKO SOLIDARNA POLSKA !!!2021.08.9 21:07
SUPER PARTIA KUTWO! !!
Filip2021.08.9 21:04
Politycy ze Zjednoczonej Prawicy głoszę swoje teorię o wyższości konstytucji nad prawem unijnym, chociaż ustawa zasadnicza i prawo unijne są zgodne. Jednocześnie politycy ze Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie złamali konstytucję. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych i pomimo tego wygrał wybory na drugą kadencję. Konstytucyjnie określony trójpodział władzy i niezawisłość sądów jest łamany. Dla polityków ze Zjednoczonej Prawicy "suwerenność" polega na łamaniu konstytucji i prawa unijnego. Prawnicy dyspozycyjni w stosunku do rządzących, dokonują na potrzeby polityczne absurdalnych opinii prawnych. Wielu polityków z partii rządzących po przegranych wyborach, stanie do odpowiedzialności karnej i konstytucyjnej. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić dotacje z Funduszu Odbudowy. Mamy ogromny deficyt budżetowy i lawino rosnące zadłużenie finansów publicznych. W wyniku kreatywnej księgowości prowadzonej przez Mateusza Morawieckiego, fakty te są ukrywane przed wyborcami. Jarosław Kaczyński prowadzi nasz kraj do ruiny. W 2015 roku politycy z PiS-u głośno krzyczeli o Polsce w ruinie, ale to nie była diagnoza stanu państwa, tylko obietnica wyborcza!!!!
Brawo Ziobro, niech sobie wreszczy lewactwo2021.08.9 20:43
Oczywiscie , niech ludzie dowiedza sie kto nie chce reformy, duda chowa sie za kurtyna, karty na stół i zobaczymy, kto stanie przeciw Polsce i reformie w.sprawiedliwosci. Bedziemy wskazywac osobiscie, kto blokuje reformy, nie bedzie juz wina Ziobry. Kaczynski opetany masoneria, niech zajmie stanowisko, co do reformy, bo zadnej nie przeprowadzil.Duda dlugopisik masonerii, niech pokaze, ze wetuje reforme..juz wiele zawetowal.Niech ludzie zobacza , kto dziala na szkode Polski.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.9 20:33
Zyda do studni . Piękny jest ten artykuł obok o krwawej Lunie. Okazało się jednak, że Szafarzyńskiego torturowano w Warszawie, a przesłuchanie prowadziła Luna . Prawda was wyzwoli .
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.9 19:53
Złajdaczona Prawica to miękkie c h u j e! pokazali już to nie pierwszy raz.
AAAtomek2021.08.9 19:42
Zyda do studni. Krwawa Luna czeka.
Maciej Piwowar2021.08.9 19:41
Zyda do studni . Piękny jest ten artykuł obok o krwawej Lunie. Okazało się jednak, że Szafarzyńskiego torturowano w Warszawie, a przesłuchanie prowadziła Luna . Prawda was wyzwoli .
Maciej Piwowar2021.08.10 12:51
@ Anonim ODPIERD---się OD MOJEGO PODPISU.MACIEJ PIWOWAR.BUCU NIGDY NIE UŻYWAM ZWROTU ŻYD,a IZRAELITA.
Maciej Piwowar2021.08.9 19:39
CENZOR NIE BLOKUJ.-->> Min.Zbigniewie Ziobro ŻADNYCH USTĘPSTW WOBEC PiS. Albo Polska Wolna--Z Własną Konstytucją ,WŁASNYM PRAWEM.ALBO Polska REZERWAT OPIEKUNÓW dla Żołnierzy We--------,WASAL UE.NIE UGINAJ SIĘ Panie Z.Ziobro.Bo lepiej GINĄĆ STOJĄC ,niż Żyć na KLĘCZĄCO.
AAAtomek2021.08.9 19:39
Boję się, że prezes przypłaci to zawałem? Z jednej strony Gowin, z drugiej Ziobro?
Maciej Piwowar2021.08.9 19:41
@AAAtomek Może to jest--------------------------Bucha,cha,ha
AAAtomek2021.08.9 19:44
^^^--^^^--^^^--^-^--^----------------------------------------------------------------
biznesmen2021.08.9 19:20
nie strasz , nie strasz bo się zesrasz głosi mądrość ludowa, czy jesteś gotowy panie ministrze Miękiszonie Zero poświęcić stanowisko żony w 4 Spółkach Skarbu Państwa?
Anonim2021.08.9 19:28
jak sie patikoti potrafi wkur..ić ,to ziro śpi na s.aczu
Anonim2021.08.9 19:20
a ziro już urodził dziś klocka ?
Aldona - Anonim - katolik - matis - katolik2021.08.9 19:16
Aldona - Skrzypek - matis - Filip - Aldona - Gallus Anonim - katolik - Anonim - matis .... AKORDOWA TYRA dla radzieckich towarzyszy!
Anonim2021.08.9 19:14
Zbychu pewnie mści się za tatusia
Aldona2021.08.9 19:12
Tak żadnego pudrowania żywego trupa jakim jest Wymiar Sprawiedliwości w Polsce W ŚWIETLE wyroków TSUE z Luxemburga( ale szczute przez polskich sędziów.) Trzeba spłaszczyć ten wymiar tak aby był jednowymiarowy no max dwuwymiarowy no i żadnych krzywizn , broń boże bez torsii (nie mylić z rzygami !) Jak już sobie to wypłaszczymy to trzeba będzie zrobić z tego wstęgę pana M. i wtedy na 300% wszyscy spotkamy się na spacerze. Czy będzie ktoś chciał z kimś gadać czy nie to będzie musiał./ ten Mobisu to miał beb szkoda ,że go pan Ziobro wcześniej nie spotkał
Kibice Krasnej Zwiezdy dopingują:2021.08.9 19:02
Nu dawaj matis89 !!!!! matis89, matis89, matis89 ....!!! Jeszcze raz matis89, Skrzypek, Anonim, matis89 .... !!!! NIE DAJ się temu Skrzypkowi on tolko komsomolec!!!
matis89 ze Stalinogrodu2021.08.9 19:00
Na warcie jak każdy komsomolec! Za Rodinu.... Za Putinu ....! ...... matis89 CHCE STRACIĆ PRACE przy serwerach, tj. zamiataniu pomieszczeń! - - - - - To jest kolejne OSTRZEŻENIE!
.................2021.08.9 18:55
PANIE ZIOBRO, BRAWO, JESTEŚMY Z PANEM ........ TAK TRZYMAĆ !!!!!!!
matis892021.08.9 19:08
A czemu mamy być z nim jak jest twarzą PISowskiego eksperymentu szczepionkowego, PISowskiego szajsu aborcyjnego od Antychrysta, PISowskiej plandemicznej segregacji rasowej, PISowskiego plandemicznego dzielenia Polaków...............dobitnego sprzeciwu nie ma, więc PISowski szatanizm Antychrysta wspiera. Jest tego twarzą.
matis892021.08.9 18:51
Ziobro, przyrko mi ale jesteś skreślony tak jak szatanistyczny, lewacki PIS. Bez dobitnego sprzeciwu jesteś reklamą aborcyjnego, demonicznego szczepienia Antychrysta PISu, ich segregacji rasowej i totalitaryzmowi lewackiemu. Trwa to już drugi rok, jesteś też tego twarzą, sprzeciwu nie ma.
Maciej2021.08.9 18:46
ANI KROKU W TYŁ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AAAtomek2021.08.9 18:44
Gowin z lewej, Ziobro z prawej, wyrywany kot pośrodku.
AAAtomek2021.08.9 18:43
Dawaj Ziobro! Nie ustępuj Kaczyńskiemu, nie bądź miękkiszonem! Veto albo smierć, no dawaj!
zgred ZK2021.08.9 19:40
Ty parówo, u nas w Wołowie byś po ścianach fikał. Niech żyje PO!
harry2021.08.9 18:36
Coś mi się wydaje, że to Ziobro będzie gwoździem do trumny pisu a nie Gowin.
raczej2021.08.9 18:39
tylko trochę pochuczy i rozejdzie się po kościach
pis=dno,moralne2021.08.9 18:32
kaczor to niech kotkowi buja jaja, do tego się nadaje, jego polityka była dobra w latach 50-60 dziesiątych, dziś z tym gościem do zoo albo muzeum.
waldeberg2021.08.9 18:32
Magister minister znów będzie miał pąsy na jagodach z tego wzmożenia antyeuropejskiego.
Ziobro2021.08.9 18:30
Ciebie to nawet konfederaci nie chcieli. Tylko Kaczyński
Konfederaci?2021.08.9 19:08
A kto to? Antymaseczkowy Braun, śpiący w Sejmie Korwin, czy nieskażony uczciwą pracą Bosak?
Olej2021.08.9 18:27
Wymiar sprawiedliwości to ,,Piemont'' rozkładu państwa, twardo broniony przez kastę w jej przywilejach i zaciekłych wrogów Polski.
Olej2021.08.9 18:19
Ma pan szansę będąc konsekwentnym w działaniu.
Grizzly2021.08.9 18:12
A co ma innego zrobić? Jak wyjdą jego zagrywki na światło dzienne, to wie że będzie siedział.
Piotr Nowak 🖐🏻 LGBT2021.08.9 19:41
😁😁😁
Toni2021.08.9 18:10
BRAWO Panie Ziobro tylko Pan broni Polski niepodległej reszta to mięczaki i za kilka srebrników z szamba unijnego ciągle się cofają.
waldeberg2021.08.9 18:08
Zizu to prawniczy geniusz, no i pamiętliwy chłopina: na koniec swojej aplikacji, próbował zdać egzamin prokuratorski. Ponieważ egzamin wyszedł mu bardzo mizernie, chciano go oblać. Niemniej jednak promotor wyprosił dla niego ocenę -3. Zdał, aczkolwiek ten fakt zaważył na tym, że przez najbliższe lata nie mógł znaleźć nigdzie pracy jako prokurator. Nie chciano go po prostu przyjąć. Kiedy wygrał PiS, został prokuratorem generalnym! Ot paradoks. Ale to nie wszystko. Po tym jak został prokuratorem generalnym wywalił na zbity pysk z pracy wszystkich członków komisji, którzy nie chcieli zaliczyć mu egzaminu.
ALTERNATYWA2021.08.9 18:03
KASA z UE albo Suwerenność i Niepodległość Polski ...
YORK2021.08.9 18:01
Brak szcegolow, ale musi byc gleboka orka,.
Po 11 ...2021.08.9 17:52
Kot też postawił prezesowi ultimatum: Koniec wkładania palca pod ogon i lepienia bałwanków w kuwecie.
Toni2021.08.9 18:12
PO 11 latach tak zgłupiałeś, czy od urodzenia jesteś imbecylem.
Po 11 ...2021.08.9 18:21
Od urodzenia. Aaaa zapomniałem dodać, że kotu, co dziwne, bo to bardzo kocie, najbardziej przeszkadza nie samo grzebanie, ale późniejsze oblizywanie .... fujjjjj.....