Służby: Cyberatak Rosji na polskie portale. Nowe ustalenia - zdjęcie
28.05.20, 15:29Zdjęcie ilustracyjne/pxhere.com/pixabay.com

Służby: Cyberatak Rosji na polskie portale. Nowe ustalenia

11

W ostatnich dniach nastąpiły włamania na polskie portale prawicowe. Jak podaje komunikat przesłany przez rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn nie ma wątpliwości, że źródło ataku pochodzi z Rosji.

W komunikacie czytamy:

Umieszczone w artykułach treści korespondują z długofalowymi działaniami Federacji Rosyjskiej przeciwko Polsce.

Na portalu niezalezna.pl czytamy:

- Służby specjalne analizują przebieg ataku hakerskiego wymierzonego m.in. w portal niezalezna.pl i internetowy serwis Telewizji Republika. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych nie ma wątpliwości, że chodziło o zmasowany cyberatak na polskie media. Zwraca on uwagę, że rosyjskie ataki informacyjne są na stałe wymierzone we współpracę militarną Polski i USA.  Zidentyfikowane działania zbiegają się w czasie z rozpoczęciem kolejnej fazy ćwiczeń DEFENDER-Europe-20, które odbywają się w Polsce

Żaryn dalej wyjaśnia:

- Polska znów stała się celem ataków informacyjnych, zbieżnych z działaniami Kremla wymierzonymi w Zachód, w szczególności w kraje NATO. Autorzy działań wykorzystali znane już metody: atak hakerski, podmianę treści na stronach internetowych, a także spreparowany wywiad amerykańskiego generała. Atak informacyjny dotyczył współpracy wojskowej między Polską a USA

Na portalu niezalezna.pl możemy także przeczytać na temat celów rosyjskich ataków hakerskich:

- Nagłaśniane tezy miały przede wszystkim na celu:

 • uderzanie w spoistość NATO i możliwości wspólnego operowania przez Wojsko Polskie i Armię USA,

 • destabilizację relacji politycznych Polska-USA,

 • ośmieszanie Wojska Polskiego, prezentowanie rzekomego zacofania polskiej armii,

 • oskarżanie armii RP o złe przygotowanie i wyszkolenie polskich żołnierzy,

 • podważanie wiarygodności Szefa MON, ośmieszanie go w oczach wojskowych,

 • podważanie oficjalnych dokumentów dot. zagrożeń dla RP, osłabianie wiarygodności Wojsk Obrony Terytorialnej.


Jak się okazuje w tym samym dniu, co atak na polskie portale, nastąpiło także włamanie z portalu theduran_com na polską politykę militarną.

Żaryn wyjaśnia:

- W tym samym dniu przywołany portal theduran_com dokonał kolejnego ataku informacyjnego na polską politykę militarną, umieszczając na swojej stronie spreparowany wywiad z amerykańskim generałem broni Christopherem G. Cavoli. Tekst „rozmowy” przedrukowały inne portale, zwiększając skalę oddziaływania fałszywego przekazu. Wspomniana publikacja zawierała wskazanie, że jest tłumaczeniem wywiadu, jakiego generał Cavoli miał rzekomo udzielić jednemu z tygodników („Gazecie Polskiej”).

Oraz:

. Powoływała się również na rzekome omówienie wskazanej rozmowy na łamach portalu PolandDaily. Przywoływanie nazw polskich mediów, a także nazwiska dziennikarki rzekomo prowadzącej wywiad, miało na celu uwiarygodnienie przekazu i zalegalizowanie jego pochodzenia w oczach angielskojęzycznych odbiorców.

Tutaj z kolei propaganda rosyjska miała na celu:

 • budować napięcia między krajami członkowskimi NATO,

 • podważać wiarygodność państw wschodniej flanki Sojuszu,

 • ośmieszać armie Polski i krajów bałtyckich,

 • osłabiać morale żołnierzy WP,

 • uderzać w wizerunek USA w oczach społeczeństw Europy Środkowej.mp/niezalezna.pl/gov.pl/web/sluzby-specjalne

Komentarze (11):

AAAtomek2020.06.2 18:38
Podmieniają treści na katolickiej frondzie? Hehehe
what goes around comes around2020.05.28 17:33
𝐉𝐀𝐍𝐂𝐙𝐀𝐑𝐒𝐓𝐖𝐎 𝐁𝐎𝐋𝐒𝐙𝐄𝐖𝐈𝐂𝐊𝐈𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 Jeszcze ani razu nie udało się przeczytać coś krytycznego pod adresem bandyckiej zbieraniny na Kremlu janczarstwa jak ten posługacz do wycierania doop Stachu, "Leszek Radziszewski" Keller-Krawczyk żyd prowokator, OBOJETNY a raczej obojętna koorva, Albert-Izydor wyjątkowy matoł - kołchoźnik mający fundamentalne kłopoty z polskom jazykom i wielu wielu innych. Nigdy nie umknie im żadna okazja by popisać się atakiem na "hamerykę" - smutne owładnięte zazdrością groteski ludzkie. Bolszewickie sprzedawczyki, nędzarze nie tylko finansowe ale przede wszystkim "duchowe". Podłość was kiedyś dopadnie - juz to się dzieje. Cuchnące dziegciem kacapstwo.
Albert2020.05.28 18:29
Wigilia dzisiaj?
Albert2020.05.28 15:57
"Służby specjalne analizują przebieg ataku hakerskiego wymierzonego m.in. w portal niezalezna.pl i internetowy serwis Telewizji Republika." Pisiorskie tzw. służby specjalne (to chyba od szkoły specjalnej), zapewne kierowane przez wybitnego specjalistę, wiceministra ds. cyfryzacji Fafluna Andruszkiewicza, czeka twardy orzech do zgryzienia w postaci namierzenia jednego, czy dwóch małolatów, którzy postanowili dokonać "włamania" się na jakieś ͏gó͏w͏n͏o͏s͏t͏r͏o͏n͏k͏i postawione na darmowym CMS. Ale spoko, musi pójść komunikat o rosyjskich hakerach. Drogie katoprawackie przygłupy, jakby to byli prawdziwi hakerzy, tobyście się i za 10 lat nie zorientowali, że ktoś się do was włamał. Tylko poważny haker ma w ͏p͏iź͏d͏z͏i͏e prawackie stronki, bo co tam z nich wartościowego można wykraść? "nastąpiło także włamanie z portalu theduran_com na polską politykę militarną. " Aha. Włamanie z portalu. Znaczy, rosyjscy hakerzy włamują się z rosyjskiego portalu? A u was wszyscy zdrowi, czy komuś się krzyżyk z Jezuskiem ze ściany ͏s͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏ił?
prosty2020.05.28 15:49
Test dla CSIRT MON https://ncbc.wp.mil.pl/pl/
katolicka kretynizacja polski2020.05.28 15:42
buhaha... nieudolność MON jak i rządu, PiSdziaki przykrywają wyimaginowanymi cyberatakami z Rosji!
Wiktor2020.05.29 8:15
A Ty to możesz patrzeć w lustro?
Marian2020.05.28 15:41
Codziennie jestesmy atakowani przez GW,TVN,całą zgraje mediów niemieckich i nawet przez opozycję nie tylko totalną.Jeden atak więcej niewiele nam zaszkodzi.Alleluja i do przodu.
Siwy Waldi2020.05.28 15:40
Nowe fakty są takie, że Ruscy wrzucili gdzieś fejka, a tenkrajowe matoły medialne z nadania "dobrej zmiany" bezmyślnie i bezkrytycznie puściły to dalej na zasadzie kopiuj-wklej.
rozbawiony głupotą ruskiego śmiecia2020.05.28 17:36
co ty - prymitywne czerwone gów.o możesz wiedzieć o atakach hakerów?
Grandpa, the medication isn't working.2020.05.28 21:20
Zdanie pa polskamu jazykie' zaczynamy zawsze iz balszoj bukwy.