Skatowali ją przed śmiercią, nie wyparła się Chrystusa. Święta Aleksandra - zdjęcie
20.03.21, 08:30Fot. via Pixabay

Skatowali ją przed śmiercią, nie wyparła się Chrystusa. Święta Aleksandra

3

Aleksandra pochodziła z Ancyry w Galacji (dzisiejsza Ankara). Miała odmówić udziału w procesji z posążkami Artemidy i Ateny. Podczas wyznania wiary w Chrystusa została skazana na śmierć.

Utopiono ją w bagnach, w pobliżu rodzinnego miasta, ok. 300 lub 310 r. wraz z sześcioma innymi kobietami, które wcześniej ślubowały dziewictwo i żyły poszcząc i pełniąc dobre uczynki. Były to: Klaudia, Eufrazja, Matrona, Julianna, Eutymia oraz najstarsza z nich, Teodozja. Przed utopieniem miały być wydane młodym mężczyznom na pohańbienie. Jednak ci uciekli, kiedy Teodozja pokazała im swoje siwe włosy. Wtedy wszystkie zostały w okrutny sposób torturowane: obnażono je, bito pałkami, obcinano piersi, ich ciała strugano ostrymi narzędziami aż do kości. Żadna z nich nie wyparła się Chrystusa.

Ciała męczennic miał wydobyć z grzęzawisk, by je po chrześcijańsku pochować, Teodat (Teodot), siostrzeniec Teodozji (Tekusy), który od dawna pomagał chrześcijanom: odwiedzał ich w więzieniach, podnosił na duchu, ofiarował swój hotel na miejsce sprawowania liturgii. Po pochowaniu ciotki z Towarzyszkami został zdradzony przez sąsiadów i poniósł karę śmierci przez ścięcie. Jego ciało wraz z wydobytymi z grobu ciałami 7 męczennic spalono.

Według innych hagiografów Aleksandra z Towarzyszkami po mękach została spalona żywcem w rozpalonym piecu.

W ikonografii Święta przedstawiana jest zawsze w towarzystwie innych męczennic, z którymi poniosła śmierć. Między sobą różnią się praktycznie tylko kolorem szat. Aleksandra ma czerwony płaszcz i białą chustę na głowie.

dam/brewiarz.pl

Komentarze (3):

rebeliant2021.03.20 10:35
A ja i tak wolałbym, aby były wszechmogące i były w stanie posłać swoich niedoszłych oprawców miliardy lat świetlnych.
mer2021.03.20 9:51
Była taka ale to była Katarzyna Aleksandryjska niezwykle mądra i utalentowana. Ale tak przecież nie mogło być.
Nie wiem2021.03.20 9:23
czy to o tą Aleksandrę chodzi ale jedną o tym imieniu zabili chrześcijanie bo była dla nich za mądra jako kobieta.