Różaniec Do Granic będzie odmawiany także w języku ukraińskim. W Archidiecezji Warmińskiej wierni obrządku greckokatolickiego włączą się we wspólną modlitwę na granicach Polski. Organizowane jest również nabożeństwo pojednania między Polakami, a Ukraińcami w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Greckokatoliccy wierni udadzą się do jednego z wyznaczonych kościołów stacyjnych, w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zagajach. Następnie przejdą z pielgrzymką do punktu modlitwy na granicy w Bieńkowie, gdzie odmówią różaniec w języku ukraińskim.

Ksiądz Artur Maslej, proboszcz parafii greckokatolickiej św. Michała Archanioła w Pieniężnie, który poprowadzi grupę pielgrzymkową, wyjaśnia, że uczestniczący w akcji Różaniec Do Granic grekokatolicy będą modlić się o pokój na świecie oraz zgodę między chrześcijanami w duchu ekumenizmu.

- Ludzie potrzebują modlitwy, która będzie wyrazem wiary, ale też wzajemnych relacji między ludźmi, modlitwy która będzie łączyła wiernych ze sobą. Ten rok jest szczególny ze względu na 100-lecie objawień fatimskich, a na Warmii niedawno obchodzono także 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie – mówi ks. Artur Maslej.

W Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej w Archidiecezji Przemyskiej w ramach akcji Różaniec Do Granic odbędzie się nabożeństwo pojednania między Polakami, a Ukraińcami. Modlitwa zorganizowana zostanie pod krzyżem, zbudowanym przez Ukraińców, który peregrynuje po świecie.

- To bardzo ważne, że Ukraińcy, mimo momentami trudnej wspólnej historii, stają razem z nami do modlitwy. Ta wspólna modlitwa niesie nadzieję na życie w pokoju i wzajemne zrozumienie w przyszłości, o które się modlimy – podkreśla Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dios Basta, organizatora wydarzenia.

Różaniec Do Granic odbędzie się 7 października 2017 r. wzdłuż granic Polski. Tego dnia, o godzinie 10:30 pielgrzymi spotkają się w 320 kościołach stacyjnych, w 22 diecezjach położonych wzdłuż  granicy naszego kraju. Po odprawionej w nich Mszy Świętej udadzą się do „stref modlitwy”, gdzie o godzinie 14:00 rozpocznie się odmawianie Różańca.

Szczegóły i zapisy: www.rozaniecdogranic.pl

Facebook: https://web.facebook.com/RozaniecDoGranic/

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=N-Xmqa0_qrs 

dam/inf. prasowa