Zgodnie z projektami traktatów zaproponowanymi przez Moskwę Ukraina, Finlandia i Szwecja straciłyby prawo wyboru sojusznika, zaś Polska i kraje bałtyckie nie mogłyby wpuścić na swoje terytorium żołnierzy NATO” – podkreśla Deutsche Welle na swoim portalu. Jak dodano, Ameryka miałaby również wycofać swoją broń atomową z Europy.

Na łamach Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Konrad Schuller stwierdził, że plany tego rodzaju wykraczają poza doktrynę Breżniewa. Autor tekstu dodał, że żądania Rosji dowodzą, że Putin marzy o stworzeniu mocarstwa, które będzie otoczone przez wasali, podobnie jak było to w przypadku ZSRR.

Rosyjskie roszczenia zagrażają Europie, a sytuacja przypomina tę z 1936 roku, gdy naziści i faszyści zaatakowali Hiszpanię”

- podkreślił autor.

Dodał, że Zachód nie może powtórzyć tego błędu i stać się tak głuchy. Żądania Putina natomiast, pisze Schuller, dowodzą, że zależy mu na byciu hegemonem, a nie partnerem.

Autor wskazał też na to, że Europa zależna jest obecnie od atomowego mocarstwa jakim jest USA. Gdyby jednak Stany Zjednoczone zrezygnowały z zabezpieczeń w Europie, stalibyśmy się niemal bezbronni.

dam/dw.com/pl