Dlaczego prezydent Rosji Władimir Putin ostro atakuje Polskę, kłamiąc na temat roli Polaków w przededniu i w czasie II wojny światowej? Według rosyjskiego historyka prof. Nikołaja Iwanowa to próba podreperowania samopoczucia obywateli Federacji Rosyjskiej po dość trudnym 2019 roku.

Iwanow to autor książek o rosyjskich mordach na Polakach. Napisał między innymi Pierwszy naród ukarany: Polacy w Związku Radzieckim w latach 1921-1939” i „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. »Operacja polska« 1937-1938”.

" Istnieje jakby dwóch Putinów. Jeden na użytek zewnętrzny, drugi – na użytek wewnętrzny. To wszystko, co teraz powiedział na temat Polski, było na użytek wewnętrzny. Putin rozumie jedną prostą rzecz, że ideologia komunistyczna w ZSRR, a teraz w dzisiejszej Rosji została kompletnie skompromitowana. Kraj jest teraz w poszukiwaniu swoistej nowej ideologii. Ideologia imperialna jeszcze z czasów carskich powoli wchodzi w życie, ale to będzie długi proces i nie wiadomo, czym się skończy" - powiedział Iwanow w rozmowie z PAP.

"Natomiast jest jedna rzecz w dziedzinie jakby duchowości narodu rosyjskiego, która ma ogromne znaczenie i wpływ na rozwój dzisiejszego społeczeństwa rosyjskiego - to historia II wojny światowej. Ten kraj stracił w niej ponad 20 mln mieszkańców. To jest taki swoisty holokaust, który urządzili narodowi socjaliści wspólnie z komunistami, którzy ich sprowokowali. Ale nie ma w Rosji żadnej rodziny, która wówczas kogoś nie straciła. I świadomość zwycięstwa w tej wojnie to rzecz, która naprawdę działa na duchowość w tym społeczeństwie" - dodał.

"Wie też, że ten ostatni rok dla zwykłego Rosjanina był trudny. Według badania opinii społecznej większość Rosjan uważa rok 2019 za zły, obniżył się poziom życia, pojawiło mnóstwo trudności, wszystkie obiecanki Putina i jego otoczenia w większości się nie sprawdziły. I Putin próbuje dać im jakąś pozytywną namiastkę. I jest nią właśnie historia II wojny. On mówi to, co oni chcą usłyszeć. Historia zwycięskiej Wojny ojczyźnianej - to jest ta nowa ideologia, która może zastąpić i powoli zastępuje zbankrutowaną ideologię komunistyczną. Staje się ona powoli duchową podstawą reżimu prezydenta Putina. W ten sposób rodzi się „putinizm”. Niestety odpowiada to dzisiejszemu etapowi rozwoju społeczeństwa rosyjskiego. Chciałoby się, aby ten trudny proces był jedynie etapem trudnej drogi Rosji do demokracji i normalności cywilizacyjnej. Ale jak będzie w rzeczywistości? Nie wie nikt" - kontynuował prof. Iwanow.

"Bo powiedzieć w Rosji to, co dla nas w Polsce jest oczywiste, że II wojna została wszczęta wspólnie przez komunistów sowieckich i narodowych socjalistów niemieckich, którzy podpisali pakt Ribbentrop-Mołotow, to jest prawie karygodne. 95 proc. Rosjan uważa, że II wojna rozpoczęła się 22 czerwca 1941 r., a w 1939 r. to było wyzwolenie bezprawnie okupowanych przez Polskę terytoriów zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy. Także Putin chce dodać jeszcze społeczeństwu takiej pewności ich tego wielkiego zwycięstwa. Dać prostemu Rosjaninowi taką otuchę na ten trudny 2019 rok" - stwierdził.

Iwanow nie ma wątpliwości, że właśnie dlatego Putin właśnie teraz atakował Polskę.

" I powiedział, że Polska jest winna rozpoczęciu II wojny, że razem z Niemcami uczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji. Mówił też, że może trzeba było ustąpić Niemcom ten »korytarz« przez Polskę, bo przecież oni tak znowu dużo nie chcieli. No i nikt nie wie, na jakie dokumenty on się powołuje z archiwów sowieckich, co mu podrzucili doradcy, co to za dziennik ambasadora polskiego w Berlinie. On to cytuje, ale to dokument znany tylko jemu. Archiwa sowieckie są zamknięte, ale nawet jeżeli tam faktycznie coś takiego się znalazło, to to jakieś prywatne notatki ambasadora, tego wtedy nie było w obiegu powszechnym. A powiedzieć, że Polacy chcieli postawić Hitlerowi pomnik w Warszawie, dla zwykłego Rosjanina, który ogląda telewizję rosyjską, gdzie codziennie jest podsycana niechęć wobec Polski, to zagrywka bardzo dobra z punktu widzenia Putina" - wskazał historyk.

"On powiedział to, co chce usłyszeć taki obywatel. Powiedział, że nie my jesteśmy winni rozpoczęciu II wojny, inni są winni, patrzcie jakie świnie, antysemici Polacy, którzy razem z Hitlerem chcieli urządzić Holokaust. Dla nas to brzmi jak jakaś kompletna głupota, natomiast dla zwykłego Rosjanina brzmi jak słodki cukierek, który logicznie pasuje do jego widzenia świata i Putin to rozumie. To bardzo sprawny polityk, nic nie mówi przypadkiem. Wyciągnął to, żeby osłodzić te gorzkie doświadczenia tego 2019 r., który dla Rosji nie był nadzwyczajny" - dodał.

bsw/TVP Info, pap