Rosyjska „pomoc” dla USA, czyli dezinformacja COVID-19 - zdjęcie
03.04.20, 17:30

Rosyjska „pomoc” dla USA, czyli dezinformacja COVID-19

9

Oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu o zakupie środków medycznych w Rosji zaprzecza rosyjskiej narracji o „pomocy humanitarnej”. Moskwa będzie każdą taką sytuację wykorzystywać do budowania swojego pozytywnego wizerunku i podważania skuteczności i jedności Zachodu.

 

Stany Zjednoczone zakupiły od Rosji produkty medyczne do walki z epidemią koronawirusa – poinformował amerykański Departament Stanu. – W trakcie rozmowy telefonicznej między prezydentami Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem USA zgodziły się nabyć od Rosji konieczny medyczny sprzęt, w tym respiratory i środki ochrony indywidualnej – oznajmiła rzeczniczka Departamentu Stanu, Morgan Ortagus. W oświadczeniu podkreśla się również, że w przeszłości USA i Rosja okazywały sobie nawzajem pomoc humanitarną w kryzysowych sytuacjach i zamierzają to robić również w przyszłości. O tym, że Rosja wysłała do USA wojskowy samolot transportowy ze sprzętem i materiałami medycznymi do walki z COVID-19, poinformował 30 marca Donald Trump. – Rosja przysłała nam bardzo duży samolot z ładunkiem sprzętu medycznego, co było bardzo miłe – oznajmił prezydent USA. Nie powiedział jednak nic bardziej szczegółowego na temat tego transportu. Za to 31 marca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Trump i Putina porozumieli się o wysłaniu medycznego wsparcia podczas rozmowy telefonicznej 30 marca – przy czym Pieskow nazwał to „pomocą o humanitarnym charakterze”, którą „z uznaniem przyjął” prezydent USA.

Oświadczenie Departamentu Stanu pokazuje, że Pieskow kłamał mówiąc o „pomocy”. Przewieziony ładunek został zakupiony, a nie podarowany przez Rosję, więc trudno to nazywać „humanitarną pomocą”. Ale to kolejny podobny w ostatnich tygodniach przypadek, gdy Rosjanie dezinformują czy wręcz kłamią na ten temat. I wykorzystują sytuację, by tak naprawdę tanimi gestami budować pozytywny wizerunek w świecie i jednocześnie uderzać w wizerunek Zachód – zwłaszcza podważając jego jedność. W marcu Rosja wysłała do Włoch 15 samolotów ze sprzętem i wojskowymi medykami – szybko włoskie media ustaliły, że ta pomoc jest niewiele warta. Ale propagandowy skutek był potężny. Pamiętać należy, że Rosja nie jest jedynym krajem, który mimo walki z COVID-19 na własnym podwórku, wysyła dostawy medycznego sprzętu za granicę. To samo robią USA, Niemcy, Francja czy Chiny. Ale tylko Chiny – i jeszcze bardziej- Rosja robią z tego propagandową kampanię. Widać Kreml uznał, że globalna pandemia to świetny moment, by tanimi chwytami poprawić wizerunek Rosji na Zachodzie i przekonać co najmniej niektóre zachodnie kraje do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

Komentarze (9):

dla odmiany2020.04.14 11:34
tym razem na zdjęciu prawdziwy WWP
Ogłoszenie2020.04.3 23:31
Zamordyzm większy jak w stanie wojennym.Ale ja to mam w dooopie.Ja na tym zarabiam: Na spacer wyprowadzę: młodzież do lat 18-tu - Usługa podstawowa - 30PLN/h.Dzieci od lat 14-tu 50PLN/h.Opcje:przewijanie niemowląt-10PLN od pampersa. Z muzyką-dopłata 10PLN/h.Na smyczy - dotyczy tylko młodzieży powyżej 8 roku życia -10PLN/h.Na smyczy z obrożą kolczatką dla wyjątkowo agresywnych + pała -dopłata 20 PLN/h.Młode powyżej 15 roku zycia- wezmę na chate gratis. Ze względu na rządowe obostrzenia, jednorazowo mogę wyprowadzić tylko jedną sztukę.Gwarantujemy zachowanie odstępu 3m ( pies wilczur,sztywny drążek z włókna szklanego,inne) Warszawa i okolice, tel 375 764 923
KiK2020.04.5 20:48
No i dobrze że jest zamordyzm, chwała mu za to.
oficer LWP2020.04.3 21:34
02.04.2020 tvp info godz 10.25 podano, że w USA wylądował rosyjski samolot ze sprzętem medycznym, maskami, respiratorami, które USA zakupiło w Rosji więc tradycyjnie kłamcy z Frondy zaginają rzeczywistość, już się ci "katolicy" pogubili w swoich kłamstwach ale to nie ma znaczenia bo ciemny pisowski lud i tak kupi każde piso-frondiowska brednie i kłamstwo
F-35 triple ace on a bombing run2020.04.3 20:35
Tysiąc członków załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam. Na okręcie wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa, a jego kapitan Brett Crozier zaapelował do władz USA o pomoc.
ABA2020.04.3 17:56
Trump powinien od razu powiedzieć, że to zakup. Dobrze, że Departament Stanu przekazał prawdziwą informację. A w rosji będzie pewno armagedon, tylko nie będziemy o tym wiedzieć, przynajmniej na razie.
oficer LWP2020.04.3 21:35
02.04.2020 tvp info godz 10.25 podano, że w USA wylądował rosyjski samolot ze sprzętem medycznym, maskami, respiratorami, które USA zakupiło w Rosji, kto kłamie? teraz Fronda czy tvp info podając tą informację
kacpi2020.04.3 17:49
Ależ upadek wolnego świata.Światowe mocarstwo chowa ogon pod siebie przed komunistycznym mordercą.
oficer LWP2020.04.3 21:30
ale z ciebie pisowski cymbał, yaro może być dumny z takich obłąkańców, Crazy Anthony nie może wyjść z podziwu