Rosja zatrzymała samolot LOT-u, a następnie aresztowała opozycjonistę - zdjęcie
01.06.21, 09:05fot. Rafał M. Socha, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Rosja zatrzymała samolot LOT-u, a następnie aresztowała opozycjonistę

17

Na lotnisku Pułkowo w Sankt Petersburgu z kołującego już samolotu polskich linii lotniczych LOT wyprowadzono i aresztowano Andrieja Piwowarowa, b. dyrektora związanej z Michaiłem Chodorkowskim organizacji Otwarta Rosja. Piwowarow został przewieziony następnie do Komitetu Śledczego.

O swoim zatrzymaniu zdążył jeszcze na pokładzie samolotu poinformować sam Piwowarow za pośrednictwem Twittera.

"Właśnie ściągnęli mnie z samolotu w Pułkowie. Leciałem na urlop. Gdy przechodziłem kontrolę celną, nie było żadnych pytań. Samolot rozpoczął już kołowanie, gdy nagle 'stop'. Podjechali gliniarze i mnie zabrali z samolotu. Teraz jestem w oddziale FSB na lotnisku Pułkowo" - napisał na Twitterze Piwowarow.

Piwowarow był pasażerem samolotu linii LOT, który leciał z Sankt Petersburga do Warszawy.

Otwarta Rosja w dniu 27 maja ogłosiła swoje rozwiązanie w Rosji w celu chronienia działaczy przed represjami. Koordynator służby prawnej Otwartej Rosji mec. Anastasija Burakowa powiedziała w rozmowie z agencją Interfaks, że śledztwo ws. Piwowarowa wszczęto w oparciu o art. 284.1 Kodeksu karnego FR, który dotyczy działalności w Rosji zagranicznych lub transnarodowych organizacji pozarządowych, które zostały uznane za "niepożądane"

Śledztwo w sprawie Piwowarowa zostało wszczęte w Krasnojarsku. Mieści się tam centrala koncernu Iukos założonego przez Michaiła Chodorkowskiego, późniejszego więźnia łagrów, któremu ostatecznie zezwolono na wyjazd z Rosji.

Chodorkowski był wieloletnim przeciwnikiem Putina, podejmował próby stworzenia frontu antyputinowskiego. Odbywał kary wieloletniego pozbawienia wolności. Ostatecznie pod naciskiem Zachodu Putin zdecydował się ułaskawić Chodorkowskiego pod warunkiem, że ten wyjedzie za granicę.

jkg/pap

Komentarze (17):

Skrzypek na dachu2021.06.30 20:55
Gollum kremlowski zatruwa kacapom zycie a smutne moskale pije denaturat do nieprzytomnosci .
Oni tak mają, kundle ruskie.2021.06.3 14:42
Prawdziwy psychopata jak h itle r.
hehehe2021.06.1 13:53
Przecież normalnie miała do tego prawo więc o co chodzi? To nie to co odpaliła Białoruś.
Putin się śmieje2021.06.1 13:18
i prowokuje. Dostał Nord Stream 2 i robi z całej europejskiej dyplomacji błazna. Chce oddzielić mentalnie i systemowo Rosjan od zgniłej Europy i potrzebuje.. jej pomocy! Wszelka dyrektorska retoryka i sankcje (poza niektórymi) w tym pomagają i powinny pojawić się nowe sankcje związku z zajściem
C42021.06.1 11:18
Ile razy można pokazywać to samo zdjęcie samolotu LOT-u, kiedy jest artykuł na fronda.pl o tej firmie. Samolot Boeing 767 już w LOT nie używany, tak samo jak odchodzące już malowanie samolotów. Nie macie jakiegoś fotoreportera aby zrobił nowe zdjęcie lub kasy na jego kupienie na rynku?
jle_ffm2021.06.1 10:43
Zastraszenie i represje wobec przeciwników władzy - ot i chleb codzienny dyktatur. U nas podobnie, władza pisowska również stosuje zastraszanie i nękanie niewygodnych dla niej ludzi (m.in.sędziów, ludzi protestujących na ulicach, itp).
edek2021.06.1 10:18
Samolot był na ziemi, policja miała prawo go zatrzymać i aresztować osoby przebywające na pokładzie. Co w tym dziwnego??
Dupku dzwący!2021.06.3 14:40
Ty też jesteś na "ziemi", jak dostaniesz pałą, to teżnie nie będzie dziwne?
rbaczek2021.06.1 10:12
a teraz rzad PIS pokaze jak wstał z kolan!!!!.......................................... dopiero teraz to jestesmy zero na arenie miedzynarodowej...................................... BRAWO PISIUSIE..................................... macie swoja POWIATOWĄ POLITYKE ZAGRANICZNA .......................... po podstawówce....... tylko Polski szkoda
Putin zdaje się mówić: Nic mi nie zrobicie2021.06.1 9:58
Ale skoro ostatnio tak często to robi, to chyba świadczy to jednak o czymś przeciwnym. Zesrał się po zapowiedzi sankcji na Łukaszenkę, bo to oznacza kolejne 3-4 mld USD rocznie, które będzie musiał dopłacić do Białorusi... Więc zyski mafii KGB spadną, a za to geszefciarze go raczej nie pochwalą.
Antoonii2021.06.1 9:42
Nikt już z nami się nie liczy, ale tak to jest gdy dyplomacja, wywiad, kontrwywiad w Polsce nie istnieją, no ale skoro jesteśmy skonfliktowani z całą unią, to tak będą nadal prowokować bo wiedzą ze Polska nic nie może, ostatnio nawet amerykanie nas olali. A podobno wstaliśmy z kolan. Ciekawe co na to wicepremier do spraw bezpieczeństwa.
Roman2021.06.1 9:47
Pućka spala się z nienawiści do Polaków, ale wie, że wszystko co może może nam zrobić, to pocałować nas w du...ę. Dlatego posuwa się do tak żałosnych prowokacyjnych zachowań.
Anonim2021.06.1 10:01
Teraz jest pole do popis-u dla Antoniego.Powinien wziąć wszystkie czołgi naszej armii (wszystkie cztery sprawne) i ruszyć na Putina. Ja mu będę kibicować.Niech pomści Smoleńsk, Katyń i wszystkich opozycjonistów z Białorusi i Rosji. Naprzód Antoni!!!
T2021.06.1 9:25
Co by o kacapach nie mówić to oni mają przynajmniej jaja. A te nasze rządy są jak pieski na smyczy banksterów. Nawet premiera mamy bezpośrednio podłączonego do łączy z centrali. Unia nam karze a my potulnie coś wykonujemy. Stańmy w prawdzie - jesteśmy żałośni w poddaństwie każdemu, kto wydaje się, że nam "pomoże". Ale pomóc może nam tylko Bóg, o którym my mówimy, że Go nie ma. Wolimy świeckie państwo bez Boga. Dlatego będą nas wszsyscy dookoła poniewierać.
P2021.06.1 9:36
Nieprawda. Sam widziałem jak porucznik Borewicz, helikopterem ściga przestępcę, który na promie do Szwecji próbuje uciec polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
Roman2021.06.1 9:44
Całe te jaj kacapów, o których piszesz, polegają na tym, że grupa trzymająca władzę, a wywodząca się z komunistycznych bandyckich służb specjalnych, trzyma wszystkich swoich obywateli za mordę. Jeśli to Tobie imponuje, Twoja sprawa. Ja wolę sytuację, w której politycy nie mogą tak jawnie i bezkarnie ignorować swoich wyborców.
T2021.06.1 9:52
A jak ci różnica czy zrobią to "twardo" czy poprzez pranie mózgów wyborców przez telewizję reżimową? Efekt ten sam, tylko wyborcy wydaje się, że wybrał samodzielnie.