09.12.16, 16:45

Rosja tonie w długach! Prywatyzuje i sprzedaje wszystko, co się da

Rosja ma duże problemy finansowe. Świadczy o tym fakt, że przyspieszona ma zostać prywatyzacja spółek takich jak największy bank Rosji – VTB. Dziura budżetowa musi być zatem naprawdę duża. W niektórych przypadkach Putin zaczeka jednak na zdjęcie sankcji, co podniesie cenę firm.

Informację o przyspieszonej prywatyzacji podał Aleksy Moisiejew – wiceminister finansów Rosji – pisze Money.pl. Zastanawiano się czy, prywatyzacja nie zostanie zastopowana przez oskarżenie o korupcję dotychczasowego ministra gospodarki Aleksego Uljukajewa. Tymczasem nowy minister, Maksym Orieszkin, jeszcze ten proces przyspiesza.

Powodem tak szybkich działań jest spadek cen ropy. Do tej pory Rosja pozbyła się już firmy Alrosa, producenta diamentów, oraz Basznieftu. Rosnieft z kolei wykupić będzie musiał 19,5 proc. własnych akcji, z których 75 proc. posiada Rosnieftgaz – państwowa spółka matka.

Rosja prywatyzuje obecnie co się da i tak szybko, jak się da – mówił w Londynie Moisiejew na konferencji zorganizowanej przez moskiewską giełdę. Chodzi zarówno o mniejsze, jak i wielkie spółki. Sama sprzedaż banku VTB zostanie jednak na razie wstrzymana, do czasu zniesienia sankcji. Straty byłyby zbyt duże.

dam/money.pl,Fronda.pl