Rosja to papierowy tygrys z kompleksami byłego mocarstwa - zdjęcie
17.07.20, 13:15Press Service of the President of the Russian Federation kremlin.ru wikipedia by cc 4.0, 123dionb wikipedia by cc 4.0

Rosja to papierowy tygrys z kompleksami byłego mocarstwa

21

Czy Zachodnia Europa przez tyle lat nie zdążyła zauważyć, że Rosję Putina stać na odważne czyny geopolityczne. Rosja chce zbudować strefę buforową. Władimir Putin chce przywrócenia wpływów z czasów Związku Sowieckiego.

Zdaniem publicysty dr Hala Brandsa ostatnie tygodnie to sukcesy Rosji m.in. w referendum dt. Konstytucji, które pozwoli rządzić Putinowi przez następne 16 lat. Głośno jest też ostatnio o doniesieniach, jakoby rosyjski wywiad płacił za zabijanie amerykańskich żołnierzy w Afganistanie. Rosja miała płacić sprzymierzonym z talibami najemnikom.

Federacja Rosyjska, mimo, że nie jest potęgą jak obecnie Chiny stara się odgrywać rolę hegemona. Jest to gra niebezpieczna. Putin chce natomiast odbudować wpływy poprzez zniszczenie ładu światowego. Rosja chce to osiągnąć poprzez wprowadzanie chaosu.

Geopolityczna gra Rosji zaczyna już na rubieżach swojego wielkiego terytorialnie państwa. Chce zbudować swego rodzaju strefę buforową złożoną z państw utraconych. To było celem Putina, gdy rozpoczynał inwazję na Ukrainę i Gruzję. Takie działania szły z rozbudową i modernizacją armii rosyjskiej. Za przeciwnika Rosja ma USA, dlatego stara się reagować na wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Putin stara się wprowadzić chaos, poprzez działania względem europejskiego ładu. Podważa instytucje zachodnie, gdyż wie, że silna Europa oznacza osłabienie wpływów rosyjskich na teranach Europy Środkowo-Wschodniej. Stąd też różne działania np. w Katalonii.

Rosja stosuje metody znane z KGB, z którą przez wiele lat związany był prezydent FR. Putin wie jak pogorszyć kryzys liberalnej demokracji. Wspiera ruchy prawicowe w Europie i działania różnych internetowych trolli, szerzących dezinformację. Taka taktyka nie wymaga od Rosji wielu funduszy, a jest bardzo skuteczna.

Rosja, mimo że nie jest takim graczem jak USA czy Chiny, to wciąż jest silna politycznie. Może wpływać na to co się dzieję w Syrii czy Wenezueli, a na to niekoniecznie mogą pozwolić sobie np. kraje europejskie. Nie są to wpływy jak z czasów Zimnej Wojny, ale Rosja jest gotowa wejść na te tereny, z których np. rezygnuje USA.

Putin w swoich działaniach jest konsekwentny i to będzie miało wpływ na przyszłość. Owa polityka szybko się nie zmieni. Putin to przedstawiciel starej szkoły rosyjskich służb. Warto przy tym przypomnieć, że to właśnie Putin rozdawał karty w Wenezueli i utrzymał na stanowisku przychylnego mu Nicolasa Maduro.

Prezydent Rosji umiejętnie rozgrywa karty także w swoim kraju. Wszystkie działania, które w Polsce uznawane są za oburzające względem naszej historii w FR pozytywnie są odbierane przez mieszkańców, którzy często tęsknią za Rosyjskim Imperium.

Wszystko, co łączy działania Putina, to gotowość do ryzyka. Tylko po to, by poszerzyć wpływy. To gra niebezpieczna, ale może się okazać skuteczna. Zachód i USA muszą być czujni i uważać na wychowanka rosyjskich służb. Jest to niebezpieczny przeciwnik, a jak wiadomo największy błąd jaki można popełnić to nie docenić przeciwnika. Rosyjski prezydent będzie przez wiele lat kąsał Zachód różnymi działaniami. Na takie działania trzeba być przygotowanym, by ten mecz wygrać. Rosja nie jest silna, ale nie jest też całkowicie słaba. Rywalizację można wygrać i to zdecydowanie, tylko trzeba do niej odpowiednio podejść, a wtedy zwycięstwo nad papierowym tygrysem z Rosji, które chce powrotu mocarstwowości będzie wielkim sukcesem zachodniego świata. 

rr, forsal.pl

Komentarze (21):

oficer LWP2020.07.18 9:21
1 lipca zakończyło się w Rosji głosowanie konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji. Choć nie było to referendum, uzyskano zaskakująco dobre wyniki: przy frekwencji na poziomie 66,88%, 77,92% uczestników zagłosowało za poprawkami, a tylko 21,27% – przeciwko. Zmianie uległo 170 zapisów ustawy zasadniczej. Znowelizowana konstytucja weszła w życie 4 lipca. Jednym z kluczowych zapisów znowelizowanej ustawy zasadniczej jest jednoznaczne uznanie pierwszeństwa krajowych źródeł prawa nad zobowiązaniami międzynarodowymi. Oznacza to, że przepisy żadnego z traktatów czy żadnej z konwencji międzynarodowych nie mogą wejść w życie w tej części, w której prowadziłyby do jakichkolwiek ograniczeń praw i swobód obywatelskich gwarantowanych w Federacji Rosyjskiej, w szczególności tych ustanowionych na poziomie konstytucyjnym. Jest to postawienie na suwerenne podejście do hierarchii źródeł prawa. może się czego obłąkańcy z POPIS-u nauczą źródło: https://marucha.wordpress.com/2020/07/17/nowe-ramy-ustrojowe-putinizmu/#more-85777
Seks kamerki2020.07.17 17:51
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Roman2020.07.17 17:40
Putin to kontynuator starej sowieckiej polityki ,ktora zaprowadzila Zwiazek Sowiecki na manowce. Kraj Kontynent ze wszystkimi surowcami oraz bogactwami ziemi jest najwiekszym dziadem na polnocnej polkuli i to jest Rosji najwieksze osiagniecie. Wbrew wielu roznym pogladom, nie Rosja jest prawdziwym zagrozeniem dla swiata zachodniego ale Chiny .
Anonim2020.07.17 17:14
Szkoda tylko, że ideologicznie są tacy sami, wszak Jordan Peterson to darwinista, relatywista, materialista jungista. Do tego manipulator, pozorujący świeczkę dla Boga, ale niewątpliwie dający ogarek diabłu!
Anonim2020.07.17 17:14
a co to za problem JEŻELI ROSJĄ RZĄDZĄ DEMONY które nie liczą się z nikim, ale czas jest bliski ROSJA ROZLECI SIĘ NA KAWAŁKI - czas zapłacić za swoje zbrodnie ludobójstwa
kgb2020.07.17 18:48
kiedy bandyci jankesi zapłacą za ludobójstwo w Wietnamie, Syrii i Iraku?
oficer LWP2020.07.18 9:10
to są nasi ulubieni bandyci to nie muszą nic płacić, mogą w ramach promocji zabić jeszcze milion ludzi, to polskim katolikom nie przeszkadza, im więcej zabiją ludzi tym bardziej polski katolik ich wielbi, to taki katolicyzm na pokaz
edi2020.07.17 17:10
„Dla świata będzie zaskoczeniem i szokiem błyskawiczne natarcie Chin na Rosję. Natężenie walk i okrucieństwa będą straszliwe. Chińczycy będą naśladować postępowanie Japończyków podczas drugiej wojny światowej: zaskoczenie, szybkość i terror. Zwycięstwa Chin przerażą Stany Zjednoczone. Chiny rzucą bomby jądrowe na zakłady zbrojeniowe i ośrodki doświadczalne broni atomowej w Rosji. Wywołają one potworne zniszczenia, wstrząsy i zaburzenia w przyrodzie, co się później zemści na nich samych. Armia chińska zginie od broni jądrowej, którą sama rzuci na cały świat, chociaż początkowo będzie zwyciężać. Uderzy w wielu punktach, tak, że Rosja będzie zmuszona walczyć na całej granicy, a jednocześnie potężne desanty będą lądować w głębi kraju. Amerykanie nie zechcą się mieszać bezpośrednio do wojny, ale widząc, co robią Chińczycy, będą życzyć Rosji zwycięstwa. Niemcy wciągną USA do wojny jako sojusznika atlantyckiego. Pomoc dla Niemców ze strony Ameryki skupi swoją uwagę na Azji i tam będą lądowały wojska USA i Anglii (Irak, Turcja, Iran i Bałkany) w obronie przed Chińczykami. To, co zrobią Niemcy, będzie krokiem samobójczym. Będą liczyć na zajęcie Polski. W swej nienawiści nie zorientują się, że sympatia Zachodu i reszty świata będzie po stronie Rosji...........................FATIMA
MaxFiend2020.07.17 16:07
Stara śpiewka od ponad trzydziestu lat, ale jakoś to nie przeszkadza Federacji Rosyjskiej być drugim światowym supermocarstwem :-D
Dizajner2020.07.17 17:09
Supermocarstwo, które jako święto narodowe ma rocznicę opuszczenia przez Polaków Moskwy.
MaxFiend2020.07.18 0:26
A co to ma do rzeczy? Mogli wybrać ważniejszą dla nich bitwę pod Berezyną albo "dokopać" nielubianemu sąsiadowi. To tylko kwestia wewnętrznej umowy :-)
Pat2020.07.17 15:45
Polska ma prawdziwego wroga za Odrą a Wy tylko Rosja i Rosja
Janosik2020.07.17 15:20
Bardzo dobry artykuł. Zgadzam się z większością postawionych tez. Warto jednak zastanowić się, czy działania prezydenta Rosji to skłonność do podejmowania ryzyka? Czy może jednak świadome działanie, wykorzystujące bierność drugiej strony, w tym przypadku Unii Europejskiej czy też sięgając dalej, Stanów Zjednoczonych.
ladychapel2020.07.17 14:12
To dlaczego fryndzle wciąż historią wielkiej Polski katolickiej żyją wspominając i wspominając jej wielkość?
Pamiętaj Jasiu2020.07.17 14:19
abyś dzień święty święcił. L' chaim.
Natalja Siwiec2020.07.17 13:22
Jeśli to taki papierowy tygrys to po co nam w Polsce jakieś obce, amerykańskie wojska?
oficer LWP2020.07.17 13:58
obłąkańcy smoleńscy już się pogubi w tych swoich kłamstwach, Duda bredzi, że jesteśmy już bezpieczni bo kupiliśmy F-35 a tych samolotów nie ma więc jak jesteśmy bezpieczni? w tym czasie Partia Interesu Syjonu (PIS) wysyła polskie F16 i trepów do obrony Izraela, skoro można wysłać samoloty i ludzi do Izraela to oznacza, że nie są w Polsce potrzebni bo żadnego zagrożenia nie ma, PIS woli wydawać po 2 miliardy zł na jankeskiego trepa bandytę niż te pieniądzę inwestowac w polska armię
Dzielny jak żydowski gajowy!2020.07.17 14:01
Lech Keller-Krawczyk, żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "oficyer LWP". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Oj giwałt!
oficer LWP2020.07.17 15:21
i tylko tyle ? co tak skromnie, obniżyli kasę za wpis? liczyłem na wybitny wpis a tu ja zwykle łajno
kalinka2020.07.17 18:47
typowy pisowski żyd prowokator
Pamiętaj Natalja2020.07.17 13:58
abyś dzień święty święcił. L' chaim.