02.02.19, 11:45fot. Vitaly Kuzmin, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Rosja sankcjonuje obecność rakiet w pobliżu Polski

Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował o zawieszeniu udziału Moskwy w Układzie o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (zwanym INF). Traktat został podpisany przez Stany Zjednoczone i ZSRR w 1987 roku, zakładając usuwanie pocisków nuklearnych i konwencjonalnych o zasięgu od 500 do 5500 km odpalanych z lądu. Rosja od dawna go lekceważyła.

W piątek decyzję o zawieszeniu przestrzeganiatego traktatu podjął prezydent USA Donald Trump. Jak wskazał Waszyngton, to odpowiedź na faktyczne działania Rosji, która bynajmniej się do układu nie stosuje. Moskwa odpowiedziała w sobotę tym samym, podając, że podobnie jak USA zawiesza swój udział w traktacie.

Już w 2016 roku opinia publiczna dowiedziała się, że Kreml rozmieścił przy granicach z Polską rakiety Iskander mające zasięg ponad 500km. Takie dozbrojenie Obwodu Kaliningradzkiego było niezgodne z traktatem INF.

Tym samym obecność Iskanderów w pobliżu Polski została niejako usankcjonowana. 

bb/pap, fronda.pl

Komentarze

kacapy za Ural 2019.02.5 21:44
Moskale to współcześni barbarzyńcy .
Tomi2019.02.4 7:09
Dawne ZSRS, a teraz Rosja to kraj żyjący wyłącznie z zasobów innych państw. Ich taktyka, to najpierw imperialistyczny podbój, a potem grabież wszelkich dóbr naturalnych. To naród, który nigdy nic sam nie wymyślił, tylko kradł pomysły innych i je kopiował. Naród ciągle pijany za przyzwoleniem rządu, bo takim łatwiej sterować. Ogólnie mamy to wielkie nieszczęście być ich tfuuu "sąsiadem".
Obersturmführer Bruner2019.02.3 20:33
Rosja broni pokoju i bronic będzie. A jak się komuś nie podoba to kamień na kamieniu nie ostanie, no.