Rosja publikuje dokumenty. IPN odpowiada: Nic nie wnoszą - zdjęcie
17.01.20, 19:00Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Rosja publikuje dokumenty. IPN odpowiada: Nic nie wnoszą

9

Opublikowane dokumenty nie wnoszą żadnych szczególnie znaczących nowych informacji na temat sowieckich działań w latach 1944-1945. W okresie tym Związek Sowiecki, walcząc z Niemcami, jednocześnie prowadził konsekwentną politykę zmierzającą do uniemożliwienia odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” - informuje Instytut Pamięci Narodowej odpowiadając na opublikowane dziś przez Rosję dokumenty.

Jak dodano w komunikacie:

Po przeprowadzonej przemocą aneksji ziem wschodnich RP do ZSRS i po zniewoleniu pozostałego terytorium Polski sowiecki aparat terroru (i podległe mu organy komunistyczne) prowadził działania represyjne wobec sił niepodległościowych i społeczeństwa przywiązanego do nadziei odbudowy wolnej Polski”.

Zaznaczono także:

Pierwsza część dokumentów dotyczy Powstania Warszawskiego. Pomijają one milczeniem sowieckie działania ukierunkowane na umożliwienie Niemcom likwidacji Powstania Warszawskiego oraz na rzecz zablokowania możliwości zwiększenia zachodniej, alianckiej pomocy przez większość okresu walk powstańczych (niemal do połowy września 1944). Nie pokazują zwalczania i niszczenia przez siły sowieckie oddziałów AK, idących na pomoc Powstaniu. Wszystkie pokazane dokumenty pochodzą z końca września i z października 1944 r., kiedy Sowieci zajęli prawobrzeżną część stolicy oraz pozwolili na ograniczone (ale nagłaśniane) działania zbrojne wobec pozostałej części miasta (w rzeczywistości nieprowadzące do zmiany sytuacji frontowej)”.

IPN zauważa także:

Kolejne dokumenty są materiałami wytworzonymi przez sowiecki i komunistyczny aparat represji i propagandy w latach 1944-1945. Podobnie jak tego rodzaju materiały wytwarzane przez niemieckie okupacyjne organy represji, sowieckie dokumenty pokazują zwalczanie jednostek Armii Krajowej i sił niepodległościowych, traktowanych jako „bandyci z AK”. Działania samoobronne AK przeciw sowieckiemu zniewoleniu, masowym represjom i mordom dokonywanym przez NKWD i inne formacje na ziemiach zajętych przez ZSRS, Rosjanie fałszywie przedstawiają jako „działania terrorystyczne”, ukrywając całokształt sowieckiej polityki przeciw niepodległości Polski w latach 1944-1945. To typowe zabiegi propagandy komunistycznej z czasów Stalina”.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie IPN

dam/IPN.gov.pl

Komentarze (9):

zych.. 2020.01.18 10:18
Wymiana poglądów między Rosją a IPN może trwać nawet 100 lat Rosja ma setki ton dokumentów w archiwach Ale będzie frajda dla Frondy.
man.of.Stagira2020.01.17 20:55
DO BRACI POKOmonów Boże Chroń Rządy Władimira Władimirowicza i jego Namiestników w Warszawie! Do Hymnu! Боже, Царя храни! Cильный, Державный, Царствуй на славу, на славу намъ! Царствуй на страхъ врагамъ, Царь Православный! Боже, Царя храни! Боже, Царя храни! Славному долги дни Дай на земли! Дай на земли! Гордыхъ смирителю, Слабыхъ хранителю, Всѣхъ утешителю—все ниспошли!
guess who psycho2020.01.17 20:22
Znane jest kilkanaście przypadków, kiedy to żołnierze AK podczas okupacji zabili ukrywających się Żydów. Na ogół robili to bez rozkazu i zgody swoich przełożonych. Przypadki te są opisane na stronach od 177 do 193 drugiego tomu książki "Dalej Jest Noc".
Mwa2020.01.18 1:58
Cz jesteś trollem z Kaliningradu? Podobno Rosja dobrze płaci.
cenisz dobre dziennikarstwo?2020.01.18 11:02
Marnie płacą. Nie polecam, od stycznia już dla nich nie troluję. I nie z Kaliningradu, tylko z Olgino: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_sieciowe
Listek figowy2020.01.17 20:12
I co mozna zrobić z barbarzyńcami z którymi mamy granicę???NIC olewać ich i robic swoje.
klara2020.01.18 1:47
Jak można zrobić, pochlastać się na zmywaku i będzie spoko.
fryc2020.01.17 19:28
Żydokomuna zmobilizowała swoje szeregi ale co z zagrożeniem amerykańskim w kontekście ust 447
MAVERICK JONASIK2020.01.17 19:19
Wszystkie pokazane dokumenty pochodzą z końca września i z października 1944 r., kiedy Sowieci zajęli prawobrzeżną część stolicy oraz pozwolili na ograniczone (ale nagłaśniane) działania zbrojne wobec pozostałej części miasta (w rzeczywistości nieprowadzące do zmiany sytuacji frontowej)”. Co to jest????