Według najnowszego rankingu ekonomicznej agencji Bloomberg na 169 badanych pod względem zdrowia krajów Rosja zajęła 95. miejsce. Najzdrowsi są mieszkańcy krajów śródziemnomorskich i nordyckich - informuje portal Kresy24.pl.

W pierwszej dziesiątce najzdrowszych krajów jest 6 krajów europejskich. Co ciekawe, USA są dopiero na 35. miejscu, pięć miejsc za Kubą.

Według autorów raportu, czynnikiem mającym największy wpływ na stan zdrowia jest dieta, a nie poziom dobrobytu i rozwoju społecznego, choć w niektórych przypadkach (jak Szwajcaria czy kraje nordyckie) ma to duże znaczenie. Najzdrowsza okazuje się dieta śródziemnomorska, w której często używa się np. oliwy z  oliwek, warzyw, owoców, nisko przetworzonego mięsa, ryb i orzechów. W krajach śródziemnomorskich jest zdecydowanie mniej niż w innych krajach chorób sercowo-naczyniowych, co bardzo wpływa na statystyki długości życia i śmiertelności.

Lepsza niż w zeszłorocznym badaniu jest pozycja krajów dalekowschodnich takich jak Japonia (4) Korea Południowa (17) i Chiny (choć Chiny są i tak stosunkowo daleko, na 52. miejscu).

W raporcie brano pod uwagę przeciętną oczekiwaną długość życia, ale też czynniki naturalne, instytucjonalne i infrastrukturalne jak m.in. stan środowiska, poziom higieny, dostęp do czystej wody i opieki zdrowotnej, poziom merytoryczny personelu medycznego, poziom spożycia tytoniu, alkoholu i innych narkotyków, prawodawstwo antytytoniowe, statystyki dotyczące otyłości i nadwagi. Raport sporządzono na podstawie danych WHO i Banku Światowego.

Na pierwszym miejscu jest Hiszpania, a kolejne miejsca zajmują Włochy, Islandia, Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia, Izrael, Luksemburg, Francja. Polska jest na 40. miejscu, między Libanem i Czarnogórą. Z Europy Środkowej i Wschodniej wyżej niż Polska są Słowenia (24) Czechy (29), Chorwacja (31) Estonia (32). Za Polską są m.in. Słowacja (45) i Węgry (49). Białoruś uplasowała się na 81. miejscu, Ukraina na 93., a Rosja na 95. Nadmienić jednak należy, że w stosunku do ubiegłego roku Rosja awansowała o 5 miejsc.

mod/Kresy24.pl