Więcej zamordyzmu. Rosja militaryzuje największe miasta - zdjęcie
02.06.19, 14:15fot. Alex Beltyukov - RuSpotters Team, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Więcej zamordyzmu. Rosja militaryzuje największe miasta

11

W stolicach wszystkich podmiotów Federacji Rosyjskiej powstaną specjalne centra antykryzysowe podporządkowane wojsku. Za ich pomocą reżim ma nadzieję skuteczniej walczyć z protestami społecznymi i zapobiegać poważniejszym buntom. Decyzja o tworzeniu takich centrów oznacza, że Kreml nie jest już pewny swych struktur siłowych przeznaczonych do walki z „rewolucją” – przede wszystkim Rosgwardii. To również kolejny sygnał świadczący o rosnącym politycznym znaczeniu armii w Rosji.

Minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że we wszystkich regionach Rosji zostaną utworzone centra koordynacji zarządzania kryzysowego i stanu wojennego. Pierwsze takie centrum zostanie otwarte w Tule, gdzie gubernatorem od kilku lat jest Aleksiej Diumin, były oficer ochrony Putina. Obwód tulski będzie więc czymś w rodzaju poligonu dla nowego rozwiązania. Pomysł powołania centrów, w połączeniu z coraz częstszym nominowaniem na stanowiska gubernatorów ludzi wywodzących się ze służb i wojska oznacza, że siłowicy zaczynają dominować w zarządzaniu regionami. To odzwierciedla obawy Kremla, że właśnie gdzieś na dalekiej prowincji wybuchną pożary, które będzie ciężko opanować, zanim rozleją się na cały kraj. Problemy z protestami w Inguszetii, Archangielsku czy Jekaterynburgu potwierdzają te obawy. Jako że MSW (policja) i nawet Gwardia Narodowa (specjalnie powołana do tych zadań) nie radzą sobie z demonstracjami, reżim został zmuszony sięgnąć po regularne wojsko. Mimo że jest to de facto naruszanie podstawowej konstytucyjnej zasady, że armia ma odpowiadać za walkę z zagrożeniami zewnętrznymi.

Głównym zadaniem centrów ma być koordynacja przepływu informacji między strukturami wojskowymi a regionalnym władzami wykonawczymi. Centra regionalne mają dostarczać do Moskwy informacje o społeczno-gospodarczych kwestiach, donosić o kryzysowych sytuacjach, informować o stanie infrastruktury. W drugą stronę, jak obiecał Szojgu, wojsko będzie „informować lokalne organy władzy wykonawczej o zmianie sytuacji wojskowo-politycznej w regionie i przygranicznych rejonach”. Niewiele więcej wiadomo na razie o koncepcji centrów. Płacić za nie mają lokalne władze. Wiadomo też, że będą one tworzone na wzór Narodowego Centrum Zarządzania Obroną – militarnej struktury powstałej w 2014 roku i podporządkowanej Sztabowi Generalnemu. Zgodnie z konstytucją, siły zbrojne powinny zajmować się zagrożeniami zewnętrznymi. Tymczasem sieć centrów antykryzysowych w regionach jednoznacznie wskazuje na to, że Kreml chce – gdyby była taka potrzeba – używać wojska do tłumienia protestów. Wraz z tworzeniem regionalnych centrów anykryzysowych armia staje się na krajowym podwórku konkurencją dla MSW, Rosgwardii i FSB. To również wzmacnia polityczny status wojska i resortu obrony. Można wręcz mówić o budowie równoległego, wojskowego, systemu zarządzania państwem.

Warsaw Institute

Komentarze (11):

kosiar2019.06.2 20:58
MARZENIA JANUSZA się spełniają ! Prorosyjska mysl Korwina w zywej postaci jak znalazł uległa materializacji w trybie natychmiastowym - O takem Polskjie chcjiał wjialcić ! Mentor Włodia robi POrządki - takie marzą się JANUSZOWI ! Łacznie z wporwadzeniem rosyjskiego jako - pierwyj jazyk urzendownij ! Jak dobrze zże te ruskie trole nie dostały mandaty do PE. Armia Pucia niema trolli !!!
kosiar2019.06.2 20:50
I tak oto tematyka owa wpisuje się w marzenia JKM i temat przyjazni polsko-rosyjskiej będącej tematem głównym programu Politycznego KONFEDERACJI CHADECKIEGO badziewia na ruskim żołdzie.
kalinka2019.06.2 17:44
ile żydoFrona dostaje dotacji od zażydzonego PIS-u? takich bredni normalny przyzwoity człowiek nie byłby wstanie napisać, chyba , że za pieniądze od PIS-u, to co tu się na tym portalu wypisuje nie ma znamion katolicyzmu nawet w 1%, za pieniądze ześwinią się nawet "katolicy" z Frondy
Prorok2019.06.2 16:10
Kacapy za duzo doradcow maja w Berlinie.Szkopy ich wykoncza gospodarczo.
kalinka2019.06.2 17:56
dlatego w Rosji wybudowano nowoczesną fabrykę samochodów osobowych Mercedes, amerykański Ford produkuje w Rosji samochody dostawcze, francuski koncern Total buduje zakład skraplania gazu, Francja, Kanada, Niemcy, Holandia uczestniczyły w budowie mostu kerczeńskiego i to wszystko w ramach wykończenia Rosji, a teraz USA specjalne kontrakty inwestycyjne: jedna z branży farmaceutycznej, druga - budowy samolotów a trzecia - urządzeń dla rolnictwa tylko jak zwykle nie ma tam kurdupli z obłąkanego PIS
Prorok2019.06.2 21:00
Kalinko Ford sie zwija z Rosji .A inwestycje zachodu przynosza profit tylko tym cwaniakom.Na reszte trzeba poczekac cierpliwie.
droma2019.06.2 16:02
w rosji skamielinie na kremlu odbywaja sie satanistyczne obrzedy to kraj przez rzady od rewolucji /.co najmniej / podporzadkowane szatanowi za wladze -zywot ich krotki a los marny ...
polak2019.06.2 15:53
putin mówił -"mamy swego człowieka w warszawie" a ryży czopek mówił," mamy swego człowieka w moskwie"- taki to dil tego wysłannika merkel,który mówił "Polskość to nienormalność"lub jak mówił syn mordercy --kwaśniewski --"ryży to wredny"
edi2019.06.2 15:08
O nie ma jeszcze ruskich trolli na forum - zaspali czy co ? no to jako pierwszy powiem: ROSJA NIGDY SIĘ NIE ZMIENI - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA. Mają POTĘŻNY KRAJ i nie robią NIC żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !!
pss2019.06.2 16:15
Skoro chcesz.Takie działania w Rosji to nic nowego.Tak było za czasów cara,Stalina i jest teraz.Natomiast w USA działała ustawa Patriot Act,czyniąca z terytorium stanów pole bitwy.Dająca wszechwładzę agencji rządowych nad obywatelami.Polecam odszukać na internecie nagrania z uchwalania.Dla mnie to był szok.Użycie sił Gwardii Narodowej miało miejsce w Waco.Za obamy siły federalne zakupiły serki tysięcy amunicji hell point i worków na zwłoki..Natomiast bramy wojska zamknęły się dla patriotów i chrześcijan.Przyjmowano za to wszelkiej maści przestępców i członków gangów.Prowadzono również sondaże wśród żołnierzy w sprawie ewentualnego udziału w strzelaniu do protestujących cywili.W jakim zakresie teraz obowiązuje Patriot act nie wiem.Na frondzie poznaje się prawdziwych Polaków i patriotów przez to,że wyzywani są od ruskich trolli.
Ruski troll2019.06.2 16:24
Dzień dobry foliarzu, jak tam mija niedziela?, było się już w kościółku?. Mój pracodawca daję nam wolne, bo wiesz święty dzień, ale jak chcemy, to możemy trollować, tak zwane nadgodziny.