Rosja masowo wykupuje złoto - zdjęcie
21.11.14, 11:52fot.pogotowie flagowe

Rosja masowo wykupuje złoto

12

Wykorzystując niskie ceny złota, Rosja wykupuje tyle kruszcu, ile się da. W ciągu ostatnich 10 lat Rosja trzykrotnie zwiększyła swoje zapasy złota - do 1,150 ton. Eksperci mówią, Putin chce w ten sposób zabezpieczyć w przyszłości rubla.

W ostatni kwartał Rosjanie kupili 55 ton złota, co stanowiło 93 ton złota, jakie w ogóle banki centralne kupiły w tym czasie.  W ostatnim czasie spadał zarówno popyt na złoto, jak i jego ceny. 

- Łącznie w tym roku kupiliśmy około 150 ton złota - informowała we wtorek Elvira Nabiullina z rosyjskiego banku centralnego. Zdaniem analityków, czyni to Rosję  najbardziej agresywnym graczem na rynku złota. - Rosja była największym, najbardziej aktywnym krajem akumulującym złoto - powiedział w rozmowie z CNBC William Rhind, CEO World Gold Trust Services. Podkreślał jednak, że nie należy tego traktować jako próbę powracania do parytetu złota w walutach, a jedynie „dywersyfikację” rezerw posiadanych przez dany kraj. 

Wykupując złoto, Rosja chce ratować rubla gdyż rosyjskiej waluty spada na łeb na szyję, na czym cierpi cała rosyjska gospodarka. 

W czasie, gdy Rosja skupowała złoto, pozbywała się jednocześnie zapasów amerykańskich obligacji. Rząd Putina  łącznie wyprzedał już amerykańskie papiery wartościowe warte prawie 30 mld dolarów. 

Analityk serwisu Bankier.pl Krzysztof Kolany podsumowuje, że te działania Rosji mają na celu osłabianie USA oraz dolara, by zakończyć dominację tej waluty na świecie.  Czeka nas  wojna na waluty?

Ra/Natemat.pl

Komentarze (12):

anonim2014.11.21 12:03
Ludzie! Nauczcie się pisać po polsku.
anonim2014.11.21 12:06
"Rosja chce ratować rubla gdyż rosyjskiej waluty spada na łeb na szyję" Ostatnio to akurat rośnie, niedawno 1 dolar kosztował 47 rubli i wszyscy zastanawiali się kiedy dojdzie do 50, w tej chwili jest to 45 rubli i nadal spada.
anonim2014.11.21 12:07
Tzn. kurs dolara do rubla spada, kurs rubla do dolara rośnie.
anonim2014.11.21 13:48
Nie tylko Rosja ale też kilka innych znaczących państw skupuje złoto. Zbliża się kolejny kryzys pieniądza papierowego a w zasadzie wyłazić zaczyna spod dywanu ten poprzedni który został tam zamieciony.
anonim2014.11.21 15:14
Ludziska! Czytajta za zrozumieniem zanim coś "puścicie" w internet! "Kupili 55 ton w trzy miesiące, co stanowiło 93 ton złota, jakie w ogóle banki centralne kupiły w tym czasie".
anonim2014.11.21 16:03
ten tekst nie jest pisany po polsku ale po polskiemu! "Rosjanie kupili 55 ton złota, co stanowiło 93 ton złota, jakie w ogóle banki centralne kupiły w tym czasie." ?!!!!! " Rosja chce ratować rubla gdyż rosyjskiej waluty spada" ?!!!! Jesli nie stac na korektora, to niech jeden redaktor czyta teksty drugiego. Moze tak, cos wylapiecie?
anonim2014.11.21 16:11
Rosja kupuje złoto bo to jedyna prawdziwa wartość, jego ilość jest stała na ziemi, natomiast pieniądze można dodrukować (tracą wówczas wartość), a obligacje to tylko kawałek papieru. [Analityk serwisu Bankier.pl Krzysztof Kolany podsumowuje, że te działania Rosji mają na celu osłabianie USA oraz dolara, by zakończyć dominację tej waluty na świecie. Czeka nas wojna na waluty?] Co za drętwa analiza. Facet chyba nie wie gdzie żyje. :) Przecież gołym okiem widać, że Rosja pozbywa się amerykańskich obligacji, bo wie, że, po następnych agresjach na Ukrainę (i innych) amerykanie nic za nie nie zapłacą, więc tymi obligacjami będą mogli sobie w piecu palić. Natomiast złotem mogą handlować z każdym, od Gabonu po Chiny. Jakie szkoły kończą ci "analitycy". :))))
anonim2014.11.21 17:09
Czyżby jednak kroiła się jakaś większa wojna? To że pozbywają się śmieciowych amerykańskich obligacji nie bardzo mnie dziwi ale masowy skup złota trochę tak. Złoto w czasie wojny jest często jedynym akceptowalnym środkiem płatniczym.
anonim2014.11.21 17:54
ruskich to wybić jak muchy bo to zaraza
anonim2014.11.21 18:01
"PanYurek - Kryzys pieniądza papierowego jest ogłaszany co najmniej tak samo często jak koniec świata. Jak nie można inaczej to proponuję zwiększyć dawkę antydepresantów." Koniec świata to bliżej niezdefiniowane pojęcie, natomiast kryzys można przycisnąć butem pod dywanem dodrukowując pieniądz ale nie da się tego robić w nieskończoność. Wylezie w końcu i wtedy wielu będzie brać antydepresanty garściami.
anonim2014.11.21 20:11
GenesisX - towaru doprodukujesz, pieniądza dodrukujesz, a złota??? :) Złota jest ograniczona ilość i dlatego zawsze będzie miało swoją wartość (to prawda, że raz większą raz mniejszą, to zależy od popytu i podaży), ale póki co, nie ma możliwości "doprodukowania" złota (wielu alchemików na tym poległo :) ). Chyba, że pierdyknie w ziemię wielki meteor złota. :) Ale wówczas ludzkość mało będzie obchodziło to, z czego był ten meteoryt. :) Pozdrawiam.
anonim2014.11.22 10:45
złoto ma teraz głównie wartość techniczną ale nie widać tego skoro rozbudowa stacji kosmicznej zatrzymała się...