Religijna lewica zaczadzona marksistowską ideologią nienawiści i zemsty - zdjęcie
04.03.21, 11:50Fot. via Pixabay

Religijna lewica zaczadzona marksistowską ideologią nienawiści i zemsty

10

Joseph Enders z portalu „Church Militant” doszukuje się źródeł dzisiejszej lewicy religijnej w USA w latach trzydziestych i przybyciu do Ameryki grupy żydowskich intelektualistów marksistowskich ze Szkoły frankfurckiej. Nauczana przez nich na Uniwersytecie Columbia „teoria krytyczna” upowszechniła się w kręgach intelektualnych i doprowadziła do radykalizacji kręgów akademickich.

Religijna lewica w USA jest wierna „radykalnym doktrynom społecznym w postaci teologii wyzwolenia, czarnej teologii i teologii feministycznej – z których wszystkie trzy odrzucają zasadnicze części nauczania Kościoła katolickiego” – pisze Enders. Źródła tych doktryn wypływają właśnie z „teorii krytycznej”, która „ma na celu zrewidowanie poglądów patriotycznych i zastąpienia ich poglądami rewolucyjnymi”.

Pokłosiem upowszechnienia się „teorii krytycznej” była m.in. opublikowana w latach 80-tych książka historyka Howarda Zinna pt. Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Praca ta upowszechniła pogląd, że „Ameryka to kraj rasistowski założony na ludobójstwie i supremacji białych”, a historię Ameryki sprowadzała do klasy, płci i walki rasowej. Zinn krytykował też amerykański patriotyzm, a walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych nazwał farsą.

Zdaniem Endersa „instytucyjne przyjęcie tych narracji społecznych” siłą rzeczy doprowadziło także do ich upowszechnienia się w szkołach katolickich. W rezultacie pojawili się tacy lewicowi katolicy, jak s. Simone Campbell czy o. James Martin SJ, którzy nie czują nic niestosownego we wspieraniu proaborcyjnych polityków.

Ale zdaniem autora to nie jedyna przyczyna i „te problemy są symptomatyczne dla choroby nękającej Kościół”. Przyczyną istnienia tej choroby według Endersa jest milczenie biskupów w kwestiach moralnych do chwili, kiedy jest już za późno. Źródeł przyjmowania wrogiej Kościołowi ideologii i fałszywych doktryn przez katolików publicysta dopatruje się w braku porządnej katechezy. „To dlatego diabeł tak łatwo pochwycił w śmiertelnym uścisku ich zatwardziałe serca” – pisze Enders.

Swój krótki wywód Enders konkluduje pytaniem: „W jaki sposób pełni dobrej woli patrioci mogą powstrzymać tę tak zwaną religijną lewicę przed kompletnym przywłaszczeniem wiary, kiedy ci lewicowcy są zbyt zatwardziali, by choćby brać pod uwagę wysłuchania autentycznej katolickiej prawdy?”

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (10):

Anonim2021.03.4 23:12
Nienawiść do człowieka i zemsta wobec Boga, który stał się człowiekiem.
rebeliant2021.03.4 17:32
"... ideologią nienawiści i zemsty" ale dlaczego ta nienawiść i zemsta są tak opluwane, a nie zbrodnie i krzywdy, które wywołują te stany ?
Anonim2021.03.4 16:48
"'teologii wyzwolenia, czarnej teologii i teologii feministycznej" Czym się różnią od zwykłej teologii ? Czym krzesła elektryczne od zwykłego.
katolicka deratyzacja Polski2021.03.4 16:02
Autor perfidnie pomija fakt,ze pismo Church Militant to nie pismo katolickie tylko radykalnie antykatolickie pismo fundamentalistow protestanckich.
MaxFiend2021.03.4 14:33
"brać pod uwagę wysłuchania autentycznej katolickiej prawdy?” - skoro nie umie się jej obronić argumentami, to kto rozsądny miałby jej wysłuchiwać? W dodatku jakoś katolicyzm nie dorobił się jeszcze żadnego stałego stanowiska w kwestiach kulturowo-społecznych i ciągle zmienia przyjęte wcześniej interpretacje.
katolicka deratyzacja Polski2021.03.4 16:03
Idiota Max Fiend to od lat kretyn i prowokator komunistyczny.
Ty Marduk...pierdolisz głodne kawałki!2021.03.4 13:58
Może nie głodne kawałki, ale prymitywna antykatolicką retorykę. Och wy parchy! Takich kardynałów, biskupów jest na całym świecie b. dużo. Szczególnie w USA.
Marduk2021.03.4 13:37
Już od wielu lat czekam, czekam i czekam aż w Kościele katolickim znajdzie się choć jeden purpurat (kolor kardynalski od krwi Chrystusa symbolizujący oddanie życia za wiarę w Jezusa) - kardynał - który publicznie zacznie piętnować lewackość i ustępliwość niektórych katolików na rzecz lewackiego, ateizującego i bandyckiego trendu panującego w tzw. krajach chrześcijańskich. Czy znajdzie się choć jeden sprawiedliwy, który powie na cały świat nawet wbrew Franciszkowi - non possumus?????!!!!!!!
Total Mayhem2021.03.4 13:27
Do cholery z jakimiś tam teoriami krytycznymi! Lepsze teorie bezkrytyczne, zgodnie z którymi oświecony biały człowiek niósł i niesie dzikusom gospodarkę rynkową i dogmat o Trójcy Świętej! Takie teorie powinny wszędzie panować, prawaki byłyby zachwycone!
Anonim2021.03.4 13:10
Myślę że to jest ewidentne jak sie czyta komentarze niektórych i widzi zachowanie ludzi na ulicy tych szczególnie głośnych którzy o zgrozo nie wstydzą się swojego zachowania. Zanikło poczucie przyzwoitości i weszła pseudo wolność którą tłumaczą wszystkie swoje zachowania.