Raport dot. molestowania u dominikanów. ,,Twierdził, że seks oczyszcza i uwalnia od grzechu'' - zdjęcie
15.09.21, 09:29fot. fb/dominikanie gdańsk/screen

Raport dot. molestowania u dominikanów. ,,Twierdził, że seks oczyszcza i uwalnia od grzechu''

3

Dzisiaj opublikowany zostanie raport na temat molestowania seksualnego, którego sprawcą jest dominikanin Paweł M. Osoba, która miała okazję przeczytać raport uważa, że będzie to "trzęsienie ziemi dla polskiego Kościoła" - donosi serwis Wirtualna Polska.

- Wiele mitów zostanie obalonych. Ten dokument pokaże skalę zaniedbań dominikanów - mówi rozmówca wp.pl.

Dokument miał być pierwotnie gotowy pod koniec sierpnia. Prace uległy jednak wydłużeniu.

Raport został przygotowany przez grupę świeckich, której przewodzi Tomasz Terlikowski. Rezultaty ich pracy zostaną zaprezentowane o godzinie 13.

Raport poświęcony jest postaci Pawła M., który wykorzystując fakt bycia dominikaninem oraz osobistą charyzmę, latami wykorzystywał seksualnie młode kobiety i znęcał się nad nimi fizycznie i psychicznie.M. jako duszpasterz stworzył sektę uzależnionych od niego kobiet.

Dokument ma liczyć ponad 200 stron. Większość wydarzeń opisywanych w raporcie działo się w momencie, w którym prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów był o. Maciej Zięba.

- W raporcie wyraźnie widać, że o. Zięba lekceważył doniesienia o przemocy fizycznej i duchowej, której dopuszczał się Paweł M. Bagatelizowano jego zachowania, przenoszono go w inne miejsca. To będzie trzęsienie ziemi dla polskiego Kościoła i dominikanów, których do tej pory uważano za ten "lepszy" zakon, który często recenzował Episkopat - twierdzi informator Wirtualnej Polski.

Raport będzie obejmował także przykłady wykorzystywania kobiet z duszpasterstwa akademickiego, gwałtu na zakonnicy oraz braku stosownych procedur, które pozwoliłyby nam zapobieganie takim bulwersującym zdarzeniom.

- Wiele rzeczy, które znajdą się w dokumencie, jest po prostu szokujące. O. Paweł M. stopniowo zbliżał się do swoich ofiar, dotykał je, twierdził, że seks oczyszcza i uwalnia od grzechu - mówi informator wp.

Komisja została powołana przez obecnego prowincjała dominikanów o. Pawła Kozackiego. Miała zagwarantowany pełny dostęp do źródeł.

jkg/wirtualna polska

Komentarze (3):

Anonim2021.09.16 17:54
a parodia państwa pozwoliła żeby ruchacz studenckich du.pek 1/4 inteligentek katolickich siedział sobie spokojnie w żenskim klasztorku
rebeliant2021.09.16 17:40
Na szczęście jest św. Katarzyna, która przy samej d...e małym kusicielom łby użyna... małym już homosiom i wyruchańcom.
Dopóki2021.09.16 13:08
będą owce i barany do dojenia i strzyżenia, dopóty będą pasterze.