27.11.18, 08:40Fot. Eric Draper via Wikipedia, CC 0

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Rosję

Wczoraj późnym wieczorem większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ ostro potępiła Rosję za jej działania koło Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do ostrzelania oraz zajęcia okrętów ukraińskich próbujących wpłynąć na Morze Azowskie.

Członkowie RB ONZ odrzucili także wniosek Rosji, która domagała się debaty na temat rzekomego… pogwałcenia jej granic. Obie strony zostały przez Radę wezwane to rozwiązania konfliktu w drodze pokojowej poprzez dialog oraz negocjację.

Ukraiński ambasador przy ONZ Wołodymyr Jelczenko jasno stwierdził, że wniosek Rosji to manipulacja, a Ukraina powiadomiła Rosję o planowanym przepływie jej jednostek przez wspomnianą cieśninę.

Z kolei ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wskazała:

Niedzielne oburzające naruszenie suwerennego terytorium ukraińskiego jest częścią rosyjskiego zachowania, które obejmuje aneksję Krymu i nadużycia wobec wielu Ukraińców na Krymie, a także podsycanie konfliktu, który pochłonął życie ponad dziesięciu tysięcy ludzi na wschodniej Ukrainie”.

Apelowała także:

W imię międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa Rosja musi natychmiast zaprzestać niezgodnego z prawem postępowania oraz szanować prawa i wolności żeglugowe wszystkich państw”.

dam/PAP,Fronda.pl