Putin pokonany w Afryce - zdjęcie
12.04.19, 14:29Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Putin pokonany w Afryce

0

Armia Sudana poinformowała, że przyjaciel Putina dyktator Omar al-Baszir poszukiwany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za zbrodnie wojenne w Darfurze został aresztowany po trwających od czterech miesięcy antyrządowych protestach, informuje telewizja Al-Mayadeen.

„Jako minister obrony i szef armii ogłaszam, że usuwamy reżim i aresztowaliśmy jego głowę” – oświadczył minister Awad Ibn Ouf.

Prorosyjski dyktator Omar al-Baszir rządził krajem od 30 lat. Ostatnio putinowska Rosja była najważniejszym partnerem rządu al-Baszira. Podczas masowych protestów w Sudanie dostrzeżono bojowników z Grupy Wagnera, którzy próbowali uratować bankrutujący reżim sudańskiego dyktatora.

Przypomnijmy, na czele prywatnej agencji wojskowej Wagner stoi rosyjski pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin, pseudonim Wagner, urodzony na Ukrainie w 1970 roku, który wcześniej był dowódcą oddziału specjalnego wywiadu wojskowego GRU. Jest znany z zamiłowania do estetyki i ideologii Trzeciej Rzeszy, stąd wybór pseudonimu – na cześć Wilhelma Richarda Wagnera, ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera. Uczestniczył w działaniach wojennych na wschodzie Ukrainy oraz w Syrii.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Rosja po cichu zbudowała sieć wpływów w strefach konfliktów zbrojnych, takich jak Wenezuela, Libia, Syria, Sudan i Republika Środkowoafrykańska. W ten sposób Putinowi udało się zbudować „pstrokate imperium tyranów i państw upadłych”.

Jagiellonia.org