Nie kończą się spekulacje na temat stanu zdrowia Władimira Putina. Teraz sensacyjnymi informacjami podzielił się włoski dziennik „La Stampa”, wedle którego prezydent Rosji przeszedł operację nowotworu. W ciągu najbliższych dni mają być znane rokowania po operacji.

Ostatnio o zdrowiu Władimira Putina mówiło się w kontekście Parady Zwycięstwa. Komentatorzy wskazywali, że rosyjski przywódca siedział skulony i jedyny w loży honorowej potrzebował dodatkowego okrycia – miał nogi przykryte kocem. Mimo ciepłej kurtki, prezydentowi było znacznie trudniej znieść chłód niż otaczającym go weteranom II wojny światowej.

Od dawna mówi się, że Putin może być poważnie chory. Teraz doniesienia te potwierdza dziennik „La Stampa”, który powołuje się na informatorów w rosyjskich służbach specjalnych. Wedle włoskich dziennikarzy Władimir Putin przeszedł nocną operację nowotworu w jednym z moskiewskich szpitali. W ciągu najbliższych pięciu dni mają być znane dalsze rokowania.

Dziennik wskazuje też, że Kreml przygotował nagrania, które propaganda ma wykorzystać w przypadku dłuższej nieobecności prezydenta. Mają one pozwolić na utrzymanie społeczeństwa w przekonaniu, że Putin jest zdrowy. Najważniejsze decyzje w zastępstwie Putina ma natomiast podejmować Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

kak/La Stampa, tvp.info.pl, polskatimes.pl