Putin chce wskrzesić strefę wpływów ZSRR - zdjęcie
12.02.19, 09:35Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0

Putin chce wskrzesić strefę wpływów ZSRR

12

Ukraina, Białoruś i Kazachstan to minimalny program Putina. Kreml chce podporządkować kraje bałtyckie, stworzyć strefę niestabilności w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Grecji, zdestabilizować sytuację w Niemczech, Francji, centralnych i południowych krajach Unii Europejskiej”.

Wołodymyr Horbulin

Doradca prezydenta Ukrainy, były dyrektor think tanku Narodowy Instytut Studiów Strategicznych

Dziś głównym zagrożeniem jest pełzająca agresja Moskwy w Europie Środkowo-Wschodniej. W niedalekiej przyszłości Kreml może zmienić równowagę sił i zniszczyć architekturę bezpieczeństwa całego kontynentu – twierdzi w wywiadzie dla gazety Dzerkało Tyżnia Wołodymyr Horbulin, jeden z czołowych ukraińskich analityków i strategów, doradca prezydenta Ukrainy i były dyrektor think tanku Narodowy Instytut Studiów Strategicznych.

Aktualnym zadaniem Prezydenta Federacji Rosyjskiej jest pokazanie światu, że jest gotowy na rozwój wydarzeń, że w razie potrzeby pójdzie do końca 

ostrzega ekspert.

Ekspert ostrzega przed wysokim prawdopodobieństwem rosyjskiej agresji na dużą skalę przeciwko Ukrainie. Moskwa prowadzi naprawdę szerokie działania mobilizujące i starannie przygotowuje się do ewentualnej wojny, w której celem będzie nie tylko Ukraina.

Według analityka Putin szykuje się do wchłonięcia Białorusi, Korzystając z trudności, jakie reżim Łukaszenki przeżywa z powodu kryzysu gospodarczego, Kreml przyspieszył prace nad utworzeniem tzw. Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. W jego wyniku na mocy traktatu z 1999 roku powinna powstać konfederacja z połączonym systemem politycznym, wojskowym i gospodarczym. Oznacza to – wchłanianie Białorusi.

Putin chce ożywić ZSRR i wyjaśnia, że wkrótce Łukaszence trzeba będzie dokonać wyboru. W ten sam czas prezydent Białorusi próbuje uniknąć obcisłych uścisków Putina.

Ale Putin ma bardzo poważne argumenty: większość rosyjskich wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach Zapad 2017, pozostała na terytorium Białorusi. Oficjalnie Kreml zaprzecza, że na terytorium Białorusi rozmieszczono stałe bazy wojskowe Federacji Rosyjskiej. Mimo to Sztab Generalny Białorusi potwierdził: że po ćwiczeniach powstała „stała wspólna grupa żołnierzy licząca do 12 tysięcy osób”. Są to tylko oficjalne dane. Rozmówcy portalu Liga.net z ukraińskich kręgów wojskowych zapewniają, że liczba ta jest kilkukrotnie wyższa i faktycznie jest to początek okupacji wojskowej Białorusi. Dlatego po wojskowych manewrach Moskwa zaczęła wywierać bezprecedensową presję ekonomiczną na Mińsk, domagając się utworzenia państwa związkowego.

Czy Białoruś wytrzyma rosnącą presję Rosji? Nazwałbym słowo „wątpliwe” najbardziej właściwą odpowiedzią”

zaznaczył Horbulin.

Według eksperta Putin może zaatakować nie tylko Białoruś, ale także inne państwa byłego ZSRR. Azja Środkowa jako całość, a zwłaszcza Kazachstan nadal jest strefą aktywnego wpływu Moskwy.

Ukraina, Białoruś i Kazachstan to minimalny program Putina. Kreml chce podporządkować kraje bałtyckie, stworzyć strefę niestabilności w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Grecji, zdestabilizować sytuację w Niemczech, Francji, centralnych i południowych krajach Unii Europejskiej”

ostrzega ekspert.

Przygotowanie do tego jest w pełnym rozkwicie. Rosja nie tylko dolewa oliwy do ognia akcji protestacyjnych, ale także tworzy paramilitarne grupy w całej Europie. Rosja organizuje podziemne centra rekrutacyjne i prorosyjskie wojskowe centrum edukacji na całym kontynencie. Rozległa, prorosyjska sieć jest obszerna i poważna”

przypomina Wołodymyr Horbulin.

Nowa „oś zła” tworzy się w Europie w alarmującym tempie.

Ekspert twierdzi, że Zachód jako całość, pomimo ciągłej destabilizacji realizowanej wysiłkami Rosji, nie jest gotowy na wojnę, jaka może nagle i gwałtownie wkroczyć w europejską rzeczywistość.

Największym niebezpieczeństwem dla Europy nie są nawet działania samej Rosji, ale strategicznie niepoprawne odpowiedzi na te działania. […] Rosyjska polityka militaryzacji w połączeniu z działalnością wywrotową w krajach europejskich grozi dalszą destabilizacją i wzrostem napięcia”

ostrzega analityk. I dodaje, że testowanie stabilności politycznej w Europie jest w toku

Linia podziału między państwami, które rozpoznają rzeczywistość zagrożenia (Litwa, Estonia, Łotwa, Polska, Wielka Brytania, kraje skandynawskie, częściowo – Słowacja i Czechy) i wszystkimi innymi, stała się jeszcze głębsza. […] Aktywność Kremla jest bezpośrednią konsekwencją niezdecydowanej europejskiej polityki bezpieczeństwa”

zaznaczył były dyrektor ukraińskiego think tanku Narodowy Instytut Studiów Strategicznych.

Jagiellonia.org

Komentarze (12):

polon2019.02.12 16:12
Już Napoleon Bonaparte mówił, że rosja powinna zaczynać się za Uralem, czyli powinna zostać odepchnięta od Europy. To był wybitny strateg i wiedział, czego chce. Niestety nie udało mu się tego dokonać. Ten wódz, który spowoduje, że rosja się rozleci i zginie w obecnej formie, powinien dostać wielokrotność Pokojowej Nagrody Nobla.
Mirek2019.02.12 15:05
Rosja to bandycki kraj który może funkcjonować tylko wtedy gdy będzie napadał na sąsiadów i ich ograbiał . W czasach Breżniewa Rosja była potęgą bo istniało RWPG do którego należały kraje takie jak Polska i wiele innych które to kraje produkowały wszystko na rynek radziecki i sprzedawały za grosze . Tak samo ZSRR produkował badziewie które to było zbywane w krajach RWPG . I tak to się kręciło . Dzisiaj Rosja została sama , bez przemysłu a jedyne co może eksportować to ropa , gaz i broń .
Tomi2019.02.12 14:25
Putin jak wszyscy Rosjanie jest krótkowzroczny. Jeżeli będzie konflikt światowy, to ie Rosji z Zachodem, tylko z Chinami. Chiny nie odpuszczą Ruskim zabrania wielu swoich terytoriów. Rosja przegra z kretesem te wojnę.
anonim2019.02.12 21:51
Dlatego niestety Rosja jest potencjalnym sojusznikiem USA. W długiej perspektywie Chiny zdominują Rosję i Rosjanie o tym wiedzą i się tego boją. Jeżeli taki sojusz zostałby zawarty to nie byłoby dobrze dla Polski i innych krajów z dawnego bloku sowieckiego. Handel Europą Środkowo - Wschodnią nigdy nie wychodzi nam na zdrowie. Jałta jest tego przykładem :-(
anonim2019.02.12 11:03
Niestety, jest to już teraz dosyć oczywiste, że Putin chce wskrzesić jak najwięcej z dawnego imperium ZSRR. Zrobiłby to szybciej ale Rosja jest obecnie tylko cieniem dawnego imperium. Może ktoś w to wierzyć lub nie ale obecność USA w Europie Zachodniej po 1945 roku była spowodowana realnym zagrożeniem jakie stanowił ZSRR dla zniszczonego wojną zachodu. Gdyby nie ta obecność, ZSRR zajęłaby całą Europę - taki zawsze jest ruski plan. To oczywiście nie było po myśli USA - powstałoby mocarstwo na kontynencie euroazjatyckim, które w przyszłości mogłoby zagrozić prymatowi USA. Więc przeciwdziałali. W Europie, Afganistanie, Wietnamie, itp. I trwał świat oparty na prawie i wartościach "zachodu", który wszyscy, łącznie z tymi krytykami USA tak bardzo kochają i do tych wartości się odwołują. Gwarantem były USA. Nie Rosja. Nie Chiny. Nie Iran. Teraz może się to zmienić za sprawą Chin. Już wilki się zwiedziały, że USA musi zacząć koncentrować się na osłabianiu Chin i korzystając z momentu przebudowy sojuszy próbują wyrwać jak najwięcej dla siebie. Plan wielkiej Rosji dla Polski - Polska nie ma prawa istnieć. Plan dla Polski Niemiec - Polska może być niemiecka kolonią, jeśli nie będzie, nie ma prawa istnieć. Lepiej byłoby aby ziścił się plan USA dla Polski - Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowo Wschodniej ma być gwarantem, że nie nastąpi kolejny sojusz niemiecko - rosyjski, który w rezultacie doprowadzi do powstania kolejnego mocarstwa europejskiego. Europa Środkowa ma pomóc balansować między Rosją a Niemcami. Widać jak na dłoni, że miłość rosyjko - niemiecka odżywa. Miejmy nadzieję, że plan USA się nie zmieni, bo jeżeli to nastąpi znowu stracimy naszą suwerenność :-(. Niestety, wciąż jesteśmy za słabi.
michu2019.02.12 10:23
Dobrze, że jest jeden wróg w terenie, a tak to mamy samych przyjaciół, którzy nic od nas nie chcą i nie mają żadnych agentów wpływu.
kalif2019.02.12 10:20
PUTIN WIERNY UCZEŃ ZBRODNIARZY Stalina I LENINA
JakOdegnaćPutinaJedzącRzepę2019.02.12 9:47
Ukraińskie strategiczne Odkrycie Roku. Poziom umysłowy tryzubników jest w sam raz odpowiadający poziomem Frondzie, więc powinno się tutaj zamieszczać każdziuteńki owoc wytężenia owego Horbulina, nawet ten z posiedzeń w WC.
khukhhjk2019.02.12 11:40
ruski troll albo broni ruskich albo atakuje USA
nikt2019.02.12 9:44
Robi dokładnie to samo co USA . Z tym , że robi to dookoła siebie a USA na całym świecie . USA zdestabilizowało Bliski Wschód , Północną Afrykę że nie wspomnę o wcześniejszym Dalekim Wschodzie .
mops2019.02.12 9:43
moim zdaniem Putin chce podbic całą galaktyke,co tam europa
chrząszcz2019.02.12 10:15
Tak sądzisz , kacapie ?