Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość - zdjęcie
24.08.21, 07:08Fot. Kremlin.ru CC 4.0

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

16

Przez 200 lat Rosja panowała w Europie Środkowo-Wschodniej za pomocą zasady „dziel i rządź”. Głównym jej narzędziem było podburzanie do nienawiści etnicznej. Przede wszystkim między Polakami i Ukraińcami. Skuteczność tego narzędzia Moskwa sprawdziła w XVIII wieku w przeddzień rozbiorów Polski podczas rzezi humańskiej (rewolty hajdamackiej) oraz w XX wieku na Wołyniu po wybuchu II wojny światowej. Kreml do dziś aktywnie korzysta z tego narzędzia. Po mistrzowsku, manipulując pamięcią o tragicznych wydarzeniach z historii, ciągle podżega do konfliktu między Polakami i Ukraińcami.

Włodzimierz Iszczuk Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

 

„Granica Rosji nie kończy się nigdzie” – powiedział Putin podczas ceremonii zorganizowanej przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne 24 listopada 2016 r. Gospodarz Kremla do dziś wątpi w to, czy NATO zechce umierać za Suwałki. Ukryta wojna przeciwko Polsce już trwa.

Moskwa wściekle nienawidzi Ameryki, która po II wojnie światowej nie pozwoliła stalinowcom podbić całej Europy, stała się lokomotywą NATO i w ostatnich dziesięcioleciach była gwarantem wolności i niepodległości zarówno Polski, jak i pozostałych narodów Europy. Właśnie dlatego Rosjanie tak mocno wspierają zwolenników koncepcji izolacjonizmu w USA i nastroje antyamerykańskie na całym świecie. Jeśli Ameryka wycofa się politycznie ze Starego Kontynentu, Europę czekają bardzo trudne czasy.

Program minimum rosyjskiej strategii geopolitycznej zakłada odzyskanie całkowitej kontroli nad strefą wpływów Związku Sowieckiego, czyli dawnym blokiem wschodnim. W tym właśnie celu Moskwa za wszelką cenę pragnie przeszkodzić integracji państw międzymorza bałtycko-czarnomorsko-adriatyckiego. Kreml ma wystarczająco dużo instrumentów do realizacji tej strategii.

Przez 200 lat Rosja panowała w Europie Środkowo-Wschodniej za pomocą zasady „dziel i rządź”. Głównym jej narzędziem było podburzanie do nienawiści etnicznej. Przede wszystkim między Polakami i Ukraińcami. Skuteczność tego narzędzia Moskwa sprawdziła w XVIII wieku w przeddzień rozbiorów Polski podczas rzezi humańskiej (rewolty hajdamackiej) oraz w XX wieku na Wołyniu po wybuchu II wojny światowej. Kreml do dziś aktywnie korzysta z tego narzędzia. Po mistrzowsku, manipulując pamięcią o tragicznych wydarzeniach z historii, ciągle podżega do konfliktu między Polakami i Ukraińcami.

Co więcej, od kilku dekad w Polsce trwa potężna kampania propagandowa na rzecz geopolitycznej wizji Romana Dmowskiego, który był stanowczym przeciwnikiem koncepcji Międzymorza Józefa Piłsudskiego. Współcześni zwolennicy Dmowskiego oferują podobną opcję polityki zagranicznej, co (tak samo jak w czasie IV rozbioru Polski w 1939 roku) może stanowić poważne zagrożenie dla polskiej państwowości i racji stanu.

Jednocześnie rosyjscy dyplomaci od dekady proponują niektórym siłom w Polsce udział w rozbiorze Litwy i Ukrainy, czyli oferują darmowy ser w pułapce na myszy. Mówią: „Oddamy wam wasze Wilno i Lwów!” i zacierają ręce, licząc na to, że Polacy dadzą się złapać w sidła. Dowodem na to jest fragment wywiadu, jakiego w 2013 roku udzielił amerykańskiemu portalowi Politico ówczesny szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, w którym ujawnił, że w 2008 roku Putin powiedział ówczesnemu premierowi Polski Donaldowi Tuskowi, iż Ukraina to sztuczny kraj, a Lwów jest polskim miastem, i próbował wplątać Polskę w inwazję na Ukrainę. Co ciekawie, taką samą opinią o Ukrainie gospodarz Kremla podzielił się w kwietniu 2008 roku z amerykańskim przywódcą George’em Bushem podczas dyskusji na zamkniętym spotkaniu Rosja-NATO.

Ale sedno sprawy tkwi w tym, że Putin nie zamierza oddać Polakom Lwowa, lecz chce zagarnąć dla siebie całą Polskę. Rosyjscy dyplomaci ciągle liczą na to, że przyszli przywódcy Polski własnoręcznie zniszczą możliwość utworzenia regionalnego aliansu wojskowo-politycznego. Polska jako lider Międzymorza jest bastionem Europy. Rosyjscy imperialiści nie mogą doczekać się momentu, gdy zwolennicy geopolitycznej wizji Dmowskiego wpadną w pułapkę i otworzą im bramy tej fortecy.

„Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski nie ma miejsca” – nieustannie powtarza czołowy kremlowski ideolog Aleksander Dugin.

Przypomnijmy raz jeszcze, że niezdrowe pomysły Dugina zainfekowały establishment i korpus dyplomatyczny całej Federacji Rosyjskiej. Ten strateg ma ogromny wpływ na osoby podejmujące decyzje w najważniejszych sferach życia politycznego. Rosyjskie elity podzielają jego poglądy. Właśnie dlatego Kreml nieustannie propaguje geopolityczną alternatywę dla Europy – ideę utworzenia osi geopolitycznej Moskwa-Rzym-Paryż-Berlin, mającej zbudować prorosyjski sojusz, do którego, zgodnie z zamysłem Kremla, powinni dołączyć inni przyjaciele Rosji: Hiszpania, Węgry, Serbia, Bułgaria i Grecja. Ten związek zgodnie z oczekiwaniami Moskwy ma dokonać nowego podziału Starego Kontynentu kosztem Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Argumenty rosyjskich dyplomatów (w znakomitym tekście zatytułowanym „Wybawić Europę Zachodnią od Wschodniej”) trafnie opisuje Aleksander Dugin: „Kontynentalna Europa zainteresowana jest aliansem z Rosją. Zainteresowana jest rosyjskim gazem, tym, by jego dostawy nie były zagrożone. Europa zainteresowana jest projektem Nord Stream. Ale niektóry zaczynają przeszkadzać. To jakieś nieporozumienie! Dlaczego mamy je znosić? Trzeba zlikwidować »kordon sanitarny«, zawrzeć »nowy pakt Ribbentrop-Mołotow«, po to, by granica między Rosją a Starą Europą była bezpośrednia, bez tych »przyjaciół«. W wielkim starciu cywilizacji atlantyckiej i kultury eurazjatyckiej to wszystko, co znajduje się między nami – Polska, Ukraina, Europa Środkowa – musi zniknąć, zostać wchłonięte” – twierdzi z maniakalnym uporem kremlowski szaman, nazywany ideologiem Putina.

Niestety, nie można wykluczyć, iż w pewnych okolicznościach rosyjscy dyplomaci będą umieli przekonać swoich nadmiernie pragmatycznych kolegów z Niemiec, Francji i Włoch i doprowadzą do nowego podziału Europy. Ten scenariusz jest całkiem prawdopodobny, jeśli dojdzie do paraliżu NATO i wycofania się Ameryki ze Starego Kontynentu. Wówczas Rosja będzie miała realną szansę zrealizować swoją strategię.

Jeśli państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie zdołają stworzyć silnego regionalnego sojuszu wojskowo-politycznego, to w niedługim czasie mogą się stać łatwym łupem dla agresywnego moskiewskiego ekspansjonizmu. Z tego punktu widzenia geopolityczna koncepcja Romana Dmowskiego, która stanowczo odrzuca ideę Międzymorza z udziałem Litwy i Ukrainy, to dla polskiej niepodległości bomba z opóźnionym zapłonem.

Włodzimierz Iszczuk 

Jagiellonia.org

Komentarze (16):

TAK2021.08.29 10:42
Dzisiaj w Polsce jest więcej Zdrajców Polski jak w 1794 roku kiedy posłowie Zdrajcy Podpisali Rozbiór Polski ===
Jakub2021.08.26 5:09
Kraje MM nie mają ani politycznej woli ani pieniędzy by stworzyć jakieś wspólne stowarzyszenie państw zagrożonych kacapią. Polska też nie ma do odpowiednich przywódców ani uczciwych elit dysponujących odpowiednią do tego wiedzą a społeczeństwo polskie raczej z kacapami (gdyby oni tego chcieli) wyszarpywało by Litwinom Wilno a Ukraińcom Lwów i kresy nie zważając, że polskiego żywiołu już tam prawie nie ma i sytuacja jest całkiem inna niż 80 lat temu. Metodą podboju to możemy tylko ściągnąć na swoją głowę "litewską IRA" i wojnę z Ukrainą ku uciesze satrapy kacapskiego. Dopiero po pokonaniu kacapów i znacznych nabytkach zdobytego terytorium, można było by ewentualnie rozmawiać z Ukrainą o zmianie granic. Litwę zostawić w spokoju, zważywszy, że Wilno było zawsze stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego.
notka bene2021.08.25 20:43
Niemcy we własnym interesie trzymają polską gospodarkę na poziomie dyspozycyjno - usługowym, a samych Polaków w przekonaniu, że skazani są na dobrą wolę zachododniego sąsiada, i że na tę dobrą wolę muszą sobie najpierw dobrze zarobić polityczną uległością i rezygnacją z własnych ambicji narodowych. Podobnie Rosja traktuje Ukrainę i nigdy nie dopuści do tego, by Ukraińcom żyło się lepiej niż Rosjanom w Rosji. Ukraina wysoko nie podskoczy, bo okupowany Donbas i Krym są dla niej ogromną kulą u nogi. Podobną rolę w interesie Niemiec odgrywa w Polsce totalna, wulgarna i skorumpowana opozycja, która wszystko niszczy, co mogłoby szkodzić niemieckiej ekspansji na Wschód. Niemcy dogadują się z Rosją w wielu sprawych, chociaż na zewnątrz nadal utrzymują pozory wrogości, tak by ich komitywa nikogo aż nadto nie gorszyła. Realizacja projektu Trójmorza jest ciągle przez Niemcy sabotowana, podobnie jak ukraińskie starania nawiązania silnego sojuszu z Turcją. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą liczyć wyłącznie tylko na własne siły.
wers2021.08.24 10:14
Do partii Konfederacja dalej nie dociera, że wspomagając PO, KO i lewicę w sejmie działa na szkodę Polski, czyli de facto na korzyść Rosji i Niemiec, dwóch krajów żywotnie zainteresowanych, aby Polska była słaba, nic nie znaczyła w Europie i świecie. Generalnie, żeby Polska nie przeszkadzała Niemcom i Rosji robić ze sobą interesy kosztem Polski. To plan miniumum. Planem maksimum jest dla Rosji i Niemiec, aby Polski w ogóle nie było, jak w XVIII i XIX wieku.
Michał Jan2021.08.24 12:54
Kiedy Konfederacja wspierała opozycję?
j2021.08.24 19:14
zawsze
robaczek2021.08.24 14:36
BO KTO NIE Z PARTIĄ TEN WRÓG NARODU!!! .; ]........................................................ oj stre glupie durne tępe dziady............komunizm we krwi, bóg na ustach...................tym jesteście............................................. DO PISIURÓF NIE DOCIERA ZE MOZNA MIEC INNE POGLADY ???? ZE NIE YTRZEBA CAŁE ZYCIE ................................. NA KOLANACH PRZED PANEM I PLEBANEM ??? .................eh podnóżki mentalne
robaku putina2021.08.24 19:15
wracaj larwo pod kamień, tam twoje miejsce
Polak2021.08.24 8:48
No proszę, nawet do sprzedajnych propagandystów pokroju iszczuka doszło że pisowska mafia podkopuje polską państwowość.
do budy capie2021.08.24 9:01
po czym poznać ruskiegognoja??? bo prawie zawsze podpisuje się "Polak"
Sfinks2021.08.24 11:32
Sowieckich agentów w Polsce są tysiące. To popłuczyny po wycofującej się Krasnej Armii w latach 90-tych.
Dominik2021.08.24 8:43
Banderowski frędzlu piszący ten artykuł, Polin pod protekcją Usraela jest największym bantustanem w Europie. To że rzadzą nami jankescy namiestnicy dobitnie o tym świadczy, ludzie którzy sprzedadzą zarówno państo, jego aktywa jak i cały naród aby tylko utrzymać się przy władzy. To samo było w 2RP sanatorzy wpuścili Polskę w kanał byle tylko nie powiedzieć Polakom że musimy odwrócić sojusze
Anonim2021.08.24 9:07
Ano prawda. Polska to republika bananowa, chory człowiek Europy. Pracowici ludzie na których żeruje armia partyjnych pasożytów.
Anonim2021.08.24 8:12
Czego to się człowiek z frondy dowie. Może dlatego że moje nazwisko ma końcówkę szczyk nie kupuje tej propagandy sygnowanej przez Ukraińca "szczuk".
Anonim2021.08.24 7:40
Gdyby posłuchano tego co Matka Boża mówiła w Fatimie dziś nie byłoby tylu problemów. Różnym "Anonimom" i innym "po 11" przypominam, że są śmiertelni i wcześniej czy później zdadzą rachunek ze swoich myśli, słów, uczynków i zaniedbań. Jak wszyscy inni. Bóg jest prawdą i Bogiem prawdy.
mniam2021.08.24 7:41
Ps. Wpis @mniam. Każdy może być "Anonimem" jak zapomni wstawić podpis.